Każdy smakosz kawy wie, że oprócz odpowiedniego sposobu parzenia tego napoju, ostateczny smak jest również uzależniony od sposobu jego podania, a dokładnie od kształtu naczynia, z jakiego wypijamy kawę.
Zapewne ilu na świecie smakoszy kawy, tyle opinii na temat tego, jak i w czym powinno się ją podawać. Dla jednych najlepszym naczyniem na ten czarny, gorący napój będzie tradycyjny, duży, ceramiczny kubek, dla innych porcelanowa filiżanka ze spodeczkiem. Jeszcze inni za jedyne, słuszne rozwiązanie uważają wysoką szklankę, w której zobaczyć można warstwy kawowego napoju - np. cafe latte przed ich wymieszaniem. O gustach, jak wiadomo, nie należy dyskutować. Istnieje jednak kawowy savoir-vivre, według którego konkretne rodzaje kaw podawać należy w przeznaczonych do tego naczyniach.
Jeśli pijemy kawę w pracy lub w domu, np. do śniadania, oczywiście możemy skorzystać ze zwykłego kubka czy szklanki z duralexu. Podobnie zachowamy się podczas nieoficjalnych spotkań ze znajomymi. Jednak oficjalne przyjęcie, czy też biznesowe spotkanie wymaga zaserwowania napoju w specjalnej filiżance z porcelany lub fajansu. Filiżanka do kawy różni się nieco od tej przeznaczonej do picia herbaty, choć wyglądem jest do niej bardzo zbliżona. Różnica polega przede wszystkim na obwodzie brzegu, który jest bardzo zbliżony do obwodu podstawy filiżanki. Ponieważ kawa (o ile nie jest kawą mrożoną) najlepiej smakuje na ciepło, naczynie do jej podawania powinno utrzymywać temperaturę jak najdłużej. Dlatego filiżanki do kawy zwykle są bardzo cienkie, dzięki czemu napar utrzymuje temperaturę Jeśli jednak posiadamy zastawę o nieco grubszych ściankach, wystarczy, że podgrzejemy naczynia przed ich podaniem. Dzięki temu kawa zachowa odpowiednią temperaturę nawet przez 15 minut.
Bariści, czyli specjaliści od doboru, sposobu parzenia oraz podawania kawy, doskonale wiedzą, że do poszczególnych rodzajów tego napoju przeznaczone są specjalne naczynia. Na przykład filiżanka lub szklanka przeznaczona do espresso nie będzie miała więcej niż 50 ml pojemności. Powinna być wykonana z grubej porcelany lub szkła z podwójną ścianką, a kształtem musi przypominać literę V. Cappuccino powinno się serwować w grubych, porcelanowych naczyniach o pojemności od 150 do 180 ml. Do cafe latte odpowiednia będzie z kolei wysoka szklanka do kawy o pojemności 250 ml. W podobnym naczyniu można podać również macchiato lub napój kawowy z lodami i bitą śmietaną.
Kawa albo herbata, zarówno podana na gorąco, jak i w wersji mrożonej to doskonały dodatek do każdego deseru - nie tylko ciasta, ale i chłodzących lodów, które cieszą się największą popularnością podczas letnich uroczystości. W jaki sposób podać lodowy deser, by kusił apetycznym wyglądem, a przy tym był podany w eleganckim naczyniu? Warto zainspirować się artykułem: "Pucharki do lodów dla kawiarni i lodziarni - na co należy zwrócić uwagę?".
Szklanki do kawy to nie tylko sposób na eleganckie serwowanie tego pobudzającego napoju, ale także praktyczny element zastawy stołowej, która sprawdzi się w każdym domu.

22.06.2026
SPRZEDAM samochód Lancia Ypsilon silnik 1.4. Benzy...

21.06.2026
KOMPLEKSOWY remont łazienek (kafelkowanie, hydraul...

15.06.2026
PRZESTRZEŃ Psychoterapii Aleksandra Wołoszczak. Ps...
Przerwa w obsłudze mieszkańców. Sprawdź, zanim wybierze
A. Pypłacza wywieźcie na wysypisko śmieci, niech nie zaśmieca nowej lokalizacji.
Kera
12:31, 2026-06-26
Chrzanowska spółdzielnia bez końca sądowego sporu
Proszę o podanie składu "Nowego Zarządu" z 2022 r. Dla przypomnienia, z kim spódzielcy mają do czynienia.
Vimo
12:28, 2026-06-26
Leśna kontrola przyniosła nieoczekiwany finał. W akcji
Super akcja ,takie akcje powinno się zrobić w Lubuskiem ,oj by było mandatów na lody a co najważniejsze to i tych.........
Danka
12:18, 2026-06-26
Nocą będzie ciemno. Awaria oświetlenia ulicznego w Chrz
Tam i tak po zmroku strach wychodzić czy jest oświetlenie czy go nie ma więc żadna różnica.
coldin
11:48, 2026-06-26
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz