Część mieszkańców bloków administrowanych przez chrzanowską Powszechną Spółdzielnię Mieszkaniową wymieniło stare grzejniki żeliwne na nowe. Kolejni składają wnioski w tej sprawie, ale nie w każdym przypadku spółdzielnia jest na "tak". Aleksander Biegacz, prezes zarządu PSM w Chrzanowie, tłumaczy, dlaczego tak jest.
Temat wzbudził zainteresowanie uczestników ostatniego zebrania mieszkańców osiedla Widokowego w Trzebini. Spółdzielnia, jak wyjaśnia prezes, nie wycofała zgód na wymianę grzejników. Wstrzymała jedynie zgody na demontaż grzejników w kuchni. Zdecydowała się na ten krok, bo ich wydawanie - według zarządu PSM - naruszało zasady równego traktowania innych lokatorów w danym bloku, którzy wciąż mają w kuchni żeliwny grzejnik.
- Przez to mogły się na nich rozkładać zwiększone koszty ogrzewania. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań przyległych, położonych w tym samym pionie. Dlatego wydawanie takich zgód wstrzymaliśmy do czasu wypracowania całościowego rozwiązania, zapewniającego równe i sprawiedliwe traktowanie wszystkich użytkowników mieszkań - podkreśla Aleksander Biegacz.
Dodaje, że wymiana grzejników odbywała się i wciąż odbywa na wniosek i koszt zainteresowanych. Mogą wymieniać grzejnik, ale dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego i po odczytach podzielników kosztów ogrzewania.
Zainteresowana tym osoba występuje z wnioskiem do PSM o warunki wykonania takich prac. Zarząd, wyrażając zgodę, określa, że jest ona ważna do końca sierpnia danego roku, ze względu na przygotowanie we wrześniu instalacji centralnego ogrzewania do kolejnego sezonu grzewczego.
- Grzejnik może wymienić każdy użytkownik lokalu mieszkalnego. W swoim mieszkaniu może zamontować nowy, stalowy, o określonej w projekcie technicznym instalacji centralnego ogrzewania mocy
- tłumaczy.
Koszty zakupu i montażu nowego grzejnika pokrywa lokator.
- Spółdzielnia nie planuje aktualnie wymiany obecnych grzejników żeliwnych na nowe, ponieważ nadal są one sprawne.
Grzejniki żeliwne występują w około 70 proc. mieszkań. Ich użytkownicy mogą sami dokonać wymiany na określonych warunkach. Wymiana grzejników w całych budynkach będzie mogła być wykonana przez spółdzielnię w przypadku podjęcia wraz z użytkownikami mieszkań decyzji o wymianie instalacji centralnego ogrzewania - sygnalizuje prezes Aleksander Biegacz.
(AJ)
Przełom nr 3 (1328) 17.1.2018
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz