Dogodna droga z Krakowa na Śląsk prowadziła od wieków przez Trzebinię i Chrzanów. Obecnie jest to Droga Krajowa nr 79. Na odcinku należącym do Trzebini nazwana została ulicą Długą.
Dogodna droga z Krakowa na Śląsk prowadziła od wieków przez Trzebinię i Chrzanów. Obecnie jest to Droga Krajowa nr 79. Na odcinku należącym do Trzebini nazwana została ulicą Długą.
Położony na niej bruk, który starsi może jeszcze pamiętają, pochodził z przełomu XIX i XX wieku. O drogę z Chrzanowa do Trzebini trzeba było solidnie zadbać na początku XX wieku. Ponieważ zaczął się wtedy intensywnie rozwijać trzebiński przemysł, niezbędne było zapewnienie dogodnego transportu. Również przy samej drodze albo w jej pobliżu zaczęły powstawać nowe przedsiębiorstwa: m.in. cegielnia hrabiego Mycielskiego, sławna cegielnia Kurdziela, czy fabryczka wyrobów chemicznych należąca do rodziny Styczyńskich. W sąsiedztwie drogi zaczęła się także budowa kościoła salwatorianów, więc ruch na drodze był na pewno spory.
Trakt ten był parokrotnie naprawiany, m.in. w latach trzydziestych XX wieku. Do prac brukarskich zatrudniali się wtedy oprócz fachowców z tej branży także chwilowo bezrobotni górnicy, a nawet górnicy, którzy brali udział w strajku, ale nie przebywali na kopalni. Zmianę nawierzchni drogi z kamiennej na asfaltową przeprowadzono dopiero w II połowie lat sześćdziesiątych.
Aby Długa mogła wyglądać tak, jak obecnie, wywłaszczono 19 osób. Najprawdopodobniej we wszystkich wypadkach zrobiono to bez odszkodowania. Właściciele posesji tracili od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów kwadratowych swego gruntu. Nim na zabrane tereny wkroczyły maszyny budowlane, mieszkańcy mieli czas na przesunięcie lub usunięcie płotów.
Dokumenty w sprawie wywłaszczenia gruntu dostarczano zainteresowanym w 1969 roku. Informowały one o decyzji w tej sprawie podjętej przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie w 1967 roku, ale prace przygotowawcze rozpoczęły się przynajmniej rok wcześniej niż oficjalnie poinformowano o nich mieszkańców. W tamtych czasach nikt nie próbował się odwoływać, tym bardziej, że rozumiano konieczność poszerzenia drogi.
Od przebudowy w II połowie lat sześćdziesiątych wygląd ulicy Długiej radykalnie się już nie zmieniał, oprócz chodników, które gruntownie odremontowano w ostatnich latach.
(l)
Zdjęcie pochodzi z archiwum Leszka Morawieckiego
Przełom nr 12 (931) 24.03.2010
Prawie pół tysiąca rowerzystów nad zalewem Chechło (WID
Bardzo sympatyczny ten pierwszy pan, który się wypowiadał. Dobrze mu z oczu patrzy i ten uśmiech... Fajnie, że mimo troszkę kapryśnej pogody udało się wszystkim szczęśliwie dotrzeć i co widać na zdjęciach mieli siłę uśmiechnąć się do obiektywu.
Mika
23:23, 2025-05-17
Chrzanów ma dwa parki dla psów
Ja tam przyprowadzam swojego 'Wyzla", cwaniak tylko mu suki w glowie, na dupie nie usiedzi
Jacek
23:16, 2025-05-17
Prezydent w Polsce nie rządzi!
Grażynko Śliwa ja zaglosuję na świątynię tępej propagandy lokalnej mafii PO czyli Przełom i na kapłanów służących w tej świątyni omyłkowo nazywanych dziennikarzami.
Nie dla UE
23:02, 2025-05-17
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
Czy to.prawda ze Dyszy zanim został usadowiony na stolcu prezesa przez lokalną mafię PO był prezesem stowarzyszenia busiarzy czyli potocznie mafii busiarskiej?
Nie dla UE
22:59, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz