Pamiątka z Jęzora - przelom.pl
Zamknij

Pamiątka z Jęzora

14:38, 22.09.2010 red
Skomentuj

,,Pozdrowienia z tszech mocarstw w Jęzorze” wysłał ponad sto lat temu turysta odwiedzający Trójkąt Trzech Cesarzy.

,,Pozdrowienia z tszech mocarstw w Jęzorze" wysłał ponad sto lat temu turysta odwiedzający Trójkąt Trzech Cesarzy.

Niezwykła pisownia tekstu umieszczonego na widokówce pozwala przypuszczać, że w jej przygotowaniu nie brał udziału Polak. Może przygotował go Niemiec? W każdym razie adresat kartki pocztowej musiał być tekstem mocno zdziwiony, pod warunkiem oczywiście, że znał język polski. Kartki z austriackiej części ,,trójkąta", zwłaszcza z błędami, są atrakcyjną pamiątką dawnych czasów, bo produkowano ich znacznie mniej, niż w części pruskiej.

A skąd w ogóle zainteresowanie tym miejscem?
W 1846 roku, w okolicach Jęzora, powstało miejsce gdzie zbiegały się granice trzech cesarstw: Austrii, Rosji i Prus. Przyczyną była likwidacja samodzielności Wolnego Miasta Krakowa. W drugiej połowie XIX wieku już powszechnie miejsce to nazywano Trójkątem Trzech Cesarzy. Szybko pojawili się tam turyści. Najczęściej przyjeżdżali od strony Prus, z Mysłowic. Dla nich wydawano od końca XIX wieku pamiątkowe pocztówki, które były frankowane i stemplowane w urzędach pocztowych każdego z sąsiadujących krajów.
Rzadziej niż Prusacy pojawiali się nad brzegami granicznych rzek: Białej Przemszy, Czarnej Przemszy i Przemszy poddani cesarza Austrii. Na nich nie czekała taka oferta rozrywkowa jak w Prusach. W Jęzorze był jeden przyzwoity, przygraniczny lokal, który oferowal jadło i napoje. Nic w tym dziwnego, bo Jęzor, kiedyś dzielnica Jaworzna, teraz część Sosnowca, był w XIX wieku małą, ubogą wioszczyną.
(l)
Przełom nr 37 (956) 15.09.2010

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%