Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Pierwszy w Europie

13.06.2006 13:27 | 1 komentarz | 15 697 odsłon | red
Południowy Koncern Węglowy zakupił dla Kopalni Sobieski w Jaworznie nowoczesny, superwydajny kompleks ścianowy. Wydał na niego prawie milion złotych.
1
Pierwszy w Europie
Wysokowydajny kombajn ścianowy typu JOY 7LS6 z kruszarką kęsów (kombajn nowej generacji, umożliwiający wybieranie węgla ze ścian w pokładach o wysokości do 5,1 m), zmechanizowana obudowa ścianowa podporowo-osłonowa, przenośnik ścianowy z kruszarką ścianow
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Południowy Koncern Węglowy zakupił dla Kopalni Sobieski w Jaworznie nowoczesny, superwydajny kompleks ścianowy. Wydał na niego prawie milion złotych.
- Zakładając, że wydobycie z wykorzystaniem zakupionych maszyn wyniesie 6-8 tysięcy ton węgla na dobę, poniesione koszty zwrócą się w ciągu trzech, czterech lat – twierdzi Grzegorz Pawłaszek, prezes PKW SA.
Warto podkreślić, że wchodzący w skład kompleksu ścianowego kombajn jest najnowocześniejszym, z obecnie wykorzystywanych przy wydobyciu węgla. Takich jest około dziesięciu na świecie, a ten jest pierwszy w Europie.
Kompleks jest aktualnie wykorzystywany na ścianie 353 w pokładzie 207, w partii „Wschód”, znajdującej się na poziomie około 500 metrów. Grubość pokładu dochodzi do 5 metrów.
Zastosowanie kompleksu umożliwi wydobywane go na jedną warstwę, a nie na dwie, jak było dotychczas, co znacznie zmniejszy koszty wydobycia. Wyeliminuje bowiem koszty robót przygotowawczych do drugiej warstwy, a następnie prac zbrojeniowo-likwidacyjnych.
Wykorzystywany tam do tej pory sprzęt zostanie przewieziony do Libiąża, do Zakładu Górniczego „Janina”.
O ile – jak podkreśla Janusz Jarczyk, wiceprezes zarządu PKW – praca na ścianie i obsługa samego kombajnu nie wymaga tak wielkiego wysiłku, o tyle samo dojście górników do ściany jest bardzo męczące.
Na razie górnicy muszą na piechotę pokonać w jedną stronę ponaddwukilometrowy odcinek od podziemnego dworca do ściany, po nierównym, śliskim spągu. Niewprawionym w marszu w tak trudnych warunkach (przy temperaturze powietrza około 26 st. C i wilgotności ok. 85 proc.) zajmuje to prawie dwie godziny. Górnikom udaje pokonać się ten dystans w 40 minut.
Dyrekcja kopalni i zarząd koncernu zamierzają jednak jak najszybciej zorganizować dowóz górników do ściany.
Grażyna Kaim

ZG Sobieski jest najbardziej „mokrą” kopalnią w Polsce. Na 1 tonę urobku przypada 10 ton wypompowanej wody.
Południowy Koncern Węglowy SA powstał w styczniu 2005 roku, a działalność produkcyjną rozpoczął w lipcu 2005 roku. W strukturze firmy funkcjonują dwa zakłady górnicze: Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu.

PRZEŁOM nr 24 (738) 13 VI 2006

Czytaj również