Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Brakuje konfiskatorów

10.12.2008 10:19 | 0 komentarzy | 8 603 odsłon | red
Przeterminowane leki mogą być bardzo niebezpieczne. Tymczasem na pytanie: „Gdzie je wyrzucasz?”, najczęściej padającą odpowiedzią naszych internautów jest – „do kosza”.
0
Brakuje konfiskatorów
Apteka przy ul. Garncarskiej w Chrzanowie jest jedną z pierwszych w mieście, gdzie pojawił się konfiskator na przeterminowane leki. Na zdjęciu właścicielka tej apteki - Grażyna Klimek.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przeterminowane leki mogą być bardzo niebezpieczne. Tymczasem na pytanie: „Gdzie je wyrzucasz?”, najczęściej padającą odpowiedzią naszych internautów jest – „do kosza”.
- Przeterminowane leki zagrażają nie tylko środowisku, ale także życiu ludzi. Zwłaszcza środki psychotropowe czy nasercowe. Aż strach pomyśleć, co mogłoby się stać, gdyby przypadkiem dostały się w ręce dzieci – ostrzega Grażyna Klimek, właścicielka apteki w Chrzanowie.

I nic dziwnego, skoro do tej pory służące do tego konfiskatory w naszym powiecie miała tylko Trzebinia, a poza powiatem - Krzeszowice. Choć ustawa o odpadach obowiązuje od 2001 r., dopiero w tym tygodniu specjalne pojemniki stanęły w dziesięciu spośród osiemnastu aptek w Chrzanowie (na razie podpisywane są z nimi umowy). Nie ma ich natomiast ani w Libiążu, ani w Alwerni, ani Babicach.
- Wielokrotnie przychodzili do nas klienci z pytaniem, co zrobić z takimi lekami. Sytuacja była patowa, bo sami nie wiedzieliśmy, co im powiedzieć – przyznaje Grażyna Klimek.

Zdarzało się, że po wyjściu klientów po drugiej stronie lady znajdowała reklamówki pełne starych medykamentów. Osoby nieświadome zagrożenia lub zwyczajnie je ignorujące najczęściej pozbywały się ich, wrzucając do kosza (78,9 proc. ankietowanych), albo gdzie popadnie (8,8 proc.). Tylko 12 procent Czytelników internetowego wydania „Przełomu” wrzuca je do konfiskatorów.

- Zgodnie z przepisami to gmina ma zapewnić mieszkańcom możliwość pozbycia się odpadów i to ona odpowiada za organizację systemu ich zbiórki – mówi Barbara Kurdziel, kierowniczka referatu gospodarki komunalnej UM w Krzeszowicach.

W Krzeszowicach w ubiegłym roku stanęło 6 konfiskatorów na leki. Rozlokowano je w najczęściej odwiedzanych aptekach w całej gminie (listę podajemy poniżej). W 2008 r. na ich opróżnianie i dezynfekcję mieszkańcy wydali blisko 3 tys. zł.

W Trzebini w sześciu aptekach można pozbyć się starych lekarstw. Z roku na rok ich liczba rośnie.
- Nie wolno ich wrzucać do śmieci ani wylewać do kanalizacji, gdyż stwarzają poważne zagrożenie dla środowiska. W 2007 roku uzbierano i wywieziono 242 kilogramów przeterminowanych leków. W tym już 151 kilo – informuje Marian Fiszer, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM Trzebini.

Koszt konfiskatora na leki to ok. 700 zł. Do tego dochodzą kwoty za ich opróżnianie i utylizację.
- Mamy na to 15 tysięcy złotych. Jeszcze w tym tygodniu konfiskatory pojawią się w aptekach – zapewnia Danuta Grzesiak, naczelniczka wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM w Chrzanowie.
Ewa Solak

Apteki, w którym można pozbyć się przeterminowanych leków:

Gmina Trzebinia
„Pod Złotą Gwiazdą” w Trzebini, ul. Narutowicza 13
Os. Gaj, ul. Matejki 39
„Pod topolami”, Myślachowice, ul. Trzebińska 7
Wiejski Ośrodek Zdrowia w Bolęcinie, ul. Topolowa 2
Wiejski Ośrodek Zdrowia w Psarach, ul. Wspólna 6
„Siersza”, ul. Kopalniana

Gmina Krzeszowice
„Krzeszowickie Centrum Zdrowia”, ul. Legionów Polskich 30, Krzeszowice
„Krzeszowickie Centrum Zdrowia”, ul. Władysława Reymonta 1, Tenczynek
„Krzeszowickie Centrum Zdrowia”, Nowa Góra 425
„Krzeszowickie Centrum Zdrowia”, Zalas 510
Apteka „NOWA”, ul. K. Wyki 12, Krzeszowice
Apteka Rodzinna, Rynek 12, Krzeszowice

Przełom nr 46 (862) 12.11.2008

Czytaj również