Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Miasteczko w Brodłach

15.01.2009 12:15 | 1 komentarz | 7 600 odsłon | red
Jako pierwsi publikujemy wstępną koncepcję Centrum Naukowo-Produkcyjnego w Brodłach (gmina Alwernia), dopiero kilka dni temu zaprezentowaną w siedzibie Krakowskiego Parku Technologicznego.
1
Miasteczko w Brodłach
Koncepcja miasteczka w Brodłach. Po lewej – część mieszkalna, po prawej – kongresowa (autor: Biuro Architektoniczne Wizja z Krakowa).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jako pierwsi publikujemy wstępną koncepcję Centrum Naukowo-Produkcyjnego w Brodłach (gmina Alwernia), dopiero kilka dni temu zaprezentowaną w siedzibie Krakowskiego Parku Technologicznego.

List intencyjny w sprawie tego przedsięwzięcia podpisały końcem listopada zeszłego roku: gmina Alwernia, Akademia Górniczo-Hutnicza i spółka Budus Developer. Katowicka firma posiada w sąsiedztwie drogi Brodła – Wrzosy około 140 hektarów nieużytków rolnych, czyli daje miejsce pod budowę. Wszystko wskazuje na to, że będzie też głównym inwestorem. Myśl techniczną zaoferuje natomiast AGH.
W Brodłach ma powstać m.in. centrum kongresowe i campus z ośrodkami prowadzącymi badania w zakresie zaawansowanych technologii. Szczegóły są na razie owiane tajemnicą. Przebąkuje się o takich dziedzinach, jak: telefonia, informatyka, robotyka, automatyka i inżynieria materiałowa, na których opiera się górnictwo czy hutnictwo.

- Docelowo chodzi o wybudowanie całego miasteczka, łącznie ze sklepami – zdradza profesor Jerzy Lis, prorektor ds. współpracy i rozwoju AGH.

Oprócz krakowskiej uczelni i śląskiej spółki trzecim partnerem w tej grze jest niewątpliwie gmina, licząca nie tylko na dodatkowego, konkretnego podatnika, ale też na ożywienie gospodarcze, a co za tym idzie – na przyciągnięcie innych, krajowych i zagranicznych kapitałów. Nie bez znaczenia są również nowe miejsca pracy dla okolicznych mieszkańców. W Centrum Naukowo-Produkcyjnym, obok specjalistów wysokiej klasy, będą potrzebne także osoby do obsługi infrastruktury technicznej.

Jan Rychlik, burmistrz Alwerni:
- Rozstrzygnęliśmy już przetarg na zmianę studium uwarunkowań i planu zagospodarowania przestrzennego. W tych „znowelizowanych” dokumentach nieużytki rolne w Brodłach, należące do spółki Budus Developer, zostaną przekwalifikowane na tereny budowlane. Gdy tak się stanie, inwestor będzie mógł wystąpić o pozwolenie na budowę.
Warto dodać, że Rychlik osiągnąłby apogeum szczęścia, gdyby w Brodłach udało się wbić pierwszą łopatę wcześniej, niż w podchrzanowskim Balinie, gdzie od dawna mówi się o nowym mieście. Jest taka szansa.
Łukasz Dulowski

O śląskiej firmie Budus Developer
Rozpoczęła działalność na przełomie 2006 i 2007 r., jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. 5 czerwca tego roku przekształcona została w spółkę akcyjną. Stawia obiekty mieszkalne i handlowe. Aktualnie buduje zespół apartamentowy w Wiśle oraz osiedle domów jednorodzinnych w Mikołowie.

Przełom nr 52 (868) 22.12.2008

Czytaj również