TRZEBINIA. Chrzanowsko-Trzebiński Park Przemysłowy to na razie twór wirtualny. Tego zdania są nawet osoby blisko związane z projektem. Projektem, w który do tej pory wpompowano mnóstwo pieniędzy z Unii Europejskiej. Tymczasem na dużo mniejszym obszarze od półtora roku rodzi się Biznes Park Górka. Tutaj przedsiębiorców nie brakuje, ale mają poważne kłopoty z mediami i dojazdem.
TRZEBINIA. Chrzanowsko-Trzebiński Park Przemysłowy to na razie twór wirtualny. Tego zdania są nawet osoby blisko związane z projektem. Projektem, w który do tej pory wpompowano mnóstwo pieniędzy z Unii Europejskiej. Tymczasem na dużo mniejszym obszarze od półtora roku rodzi się Biznes Park Górka. Tutaj przedsiębiorców nie brakuje, ale mają poważne kłopoty z mediami i dojazdem.
Chrzanowsko-Trzebiński Park Przemysłowy to twór wirtualny. Istniejący na papierze - mówi osoba związana z tą instytucją. Park powołano w 2005 roku. Jego powierzchnia sięga prawie 55,5 ha w Trzebini i Chrzanowie.
- Kiedy szukałem terenu pod inwestycję, nikt nie wskazał Chrzanowsko-Trzebińskiego Parku Przemysłowego - mówi Tomasz Żołądź, współwłaściciel firmy TiM Kominki. Przyznaje, że pytał o wolne działki w chrzanowskim urzędzie miasta. - Przeczytałem ogłoszenie, że Górka jest w upadłości i istnieje możliwość zakupu gruntu - wspomina.
Początki
Cztery lata temu dał zaliczkę. Później stał się właścicielem sporej działki. Wziął się do roboty. Wyremontował nieruchomość. Nawiązał też kontakty z prezesem Chrzanowskiej Izby Gospodarczej. To właśnie pod jej patronatem działa Biznes Park Górka.
- Nie sądziłem, że skupia ona tak liczną grupę przedsiębiorców, z tak wielu branż. Ludzi, którzy de facto są moimi klientami, których znam - mówi Żołądź. W końcu sam stał się członkiem chrzanowskiej izby.
- Pomyślałem, że można stworzyć grupę przedsiębiorców działających w Górce, będących sąsiadami i mających wspólne problemy. Jakie? Oznakowanie, ale przede wszystkim media i dojazd - wymienia jednym tchem Żołądź.
Do niesformalizowanego parku przemysłowego należy też firma Krisbud.
- Przedsiębiorca powinien mieć uzbrojony teren i odpowiedni dojazd. U nas jest jednak wszystko po polsku. Dziury musimy łatać sami - mówi Krzysztof Głuch, prezes Krisbudu. Dlatego właśnie przekonuje, że park jest strzałem w dziesiątkę. - Wiele rzeczy możemy załatwiać wspólnie. Wspólnie też możemy rozmawiać np. z Rejonowym Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji - mówi Głuch. Przypomina, że kiedy nabył poprzemysłową nieruchomość w 2003 roku, była to ruina. - Wszystko musieliśmy remontować - przypomina. - Dzięki Biznes Park Górka jest łatwiej, a może i pieniądze europejskie uda się wspólnie pozyskać. Byłoby cudownie - podsumowuje.
Zaczęli od oznakowania
Pierwszą rzeczą, za jaką wzięli się przedsiębiorcy, było oznakowanie. Do konkretnych firm przy ul. 22 Lipca w Trzebini ciężko było dojechać. O ile miejscowi doskonale wiedzą, gdzie jest Górka, to kontrahenci z Polski czy ze świata mieli duże problemy z trafieniem. Nawet nawigacja wskazuje błędną lokalizację. Przy 22 Lipca stanęła więc tablica informacyjna, a na poszczególnych budynkach zaczęły pojawiać się kolejne oznaczenia wskazujące siedzibę konkretnej firmy.
- Oznakowania opracowałem z moim wspólnikiem Pawłem Węgrzynem. Nawet nie konsultowałem tego z innymi przedsiębiorcami. Dwie tablice stanęły. Będą kolejne - zapewnia Żołądź. Przyznaje, że dużo większym problemem jest upstrzona dziurami droga dojazdowa oraz media. - Burmistrz Adamczyk obiecał, że wiosną drogę naprawi. Wierzymy, że tak się stanie - mówi Żołądź.
Wodociągi i kanalizacja
Jest przekonany, że uda się rozwiązać inny problem - związany z wodociągami i kanalizacją. Obecnie sieć wodociągowa na obszarze po byłej Górce to jedna wielka pajęczyna. Rury idą od jednej firmy do drugiej, a główny licznik jest w Ochotniczym Hufcu Pracy w Trzebini.
6 firm stara się o nową kanalizację i sieć wodociągową w rejonie ul. 22 Lipca w Trzebini
- Radzimy sobie, ale nie można wiecznie nadwyrężać czyjejś życzliwości - stwierdza Żołądź. Z kolei kanalizacja to stara sieć.
- Tym tematem jest zainteresowanych sześć firm. Po co robić sześć projektów, starać się o sześć pozwoleń, jak można to załatwić jedną koncepcją, a o pozwolenie wystąpić wspólnie? - kwituje Żołądź.
Poza TiM Kominki, w niesformalizowanym Biznes Park Górka są m.in.: Krisbud, Steinberg, Al-deco, Zakład Materiałów Ogniotrwałych Górbet. Grupę wspiera należąca obecnie do Włochów Górka Cement.
Tadeusz Jachnicki
Przełom nr 11 (930) 17.03.2010
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża
Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!
Złoty pył.
23:13, 2025-05-12
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało
Ogień
22:11, 2025-05-12
Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę
Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.
Tak dla Polski
21:57, 2025-05-12
Miłość do klasyków jest jak postępująca choroba
Wreszcie jakis wartosciowy artykul na tym pozal sie Boze portaliku.
Jan66
21:28, 2025-05-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz