Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Tak źle finanse szpitala nie wyglądały jeszcze nigdy

21.01.2019 18:10 | 19 komentarzy | 11 347 odsłon | Marek Oratowski

Rada społeczna chrzanowskiego szpitala w poniedziałek negatywnie zaopiniowała plan finansowy placówki na 2019 rok, zakładający rekordową stratę.

19
Tak źle finanse szpitala nie wyglądały jeszcze nigdy
Poniedziałkowe posiedzenie rady społecznej odbyło się w szpitalu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Finanse szpitala już od dłuższego czasu nie wyglądają dobrze. Placówka straciła płynność. Na koniec 2018 roku przeterminowane zobowiązania wynoszą 2,6 miliona złotych. Dostawcy leków i innych artykułów czekają na zapłatę i naliczają odsetki. W tym roku koszty mają według założeń o 10 milionów złotych przewyższać dochody. To efekt m.in. podwyżek dla załogi wynegocjowanych ze związkami zawodowymi oraz nie do końca korzystnych zasad rozliczania świadczeń medycznych przez NFZ.

Zakładając, że te założenia się wypełnią, powiat musiałby pokryć różnicę między stratą i amortyzacją, która ma wynieść 4,7 miliona złotych. Właśnie dlatego przewodniczący obradom rady społecznej starosta Andrzej Uryga zaproponował negatywne zaopiniowanie planu finansowego. Tak się też stało. Opinia rady nie jest wiążąca i plan finansowy będzie realizowany. Przedstawiciele szpitala liczą, że może uda im się ograniczyć stratę przez uzyskanie dodatkowych wpływów (choćby za tzw. nadwykonania).

Przed sporym wyzwaniem stanie więc nowy dyrektor placówki, który zostanie wybrany w konkursie. Za 10 dni upłynie termin składania ofert przez kandydatów. Na razie do starostwa nie wpłynęła jeszcze żadna.