Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Jesteśmy różni, ale łączy nas przyjaźń

09.07.2019 11:26 | 3 komentarze | 7 466 odsłon | Wanda Abra

Uczniowie Technikum w Zespole Szkół w Libiążu, mimo że trwają wakacje, biorą udział w kolejnej wymianie międzynarodowej.

3
Jesteśmy różni, ale łączy nas przyjaźń
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tym razem to my gościmy uczniów z 3 krajów: Turcji, Bułgarii oraz Estonii - mówią organizatorzy. Młodzież ze wszystkich krajów zamieszkała nad Zalewem Chechło.

- Igrzyska sportowe, gra na orientację, którą nazwaliśmy - Ekspedycja Chechło, tańce tureckie, folklor bułgarski oraz zajęcia interkulturalne oto czym zajmowali się przez pierwszy tydzień lipca goszcząc naszych rówieśników z zagranicy - mówią uczniowie libiąskiej szkoły.

Podczas wymiany uczestnicy dzielili się swym doświadczeniem dotyczącym ograniczenia odpadów i postanowili podjąć pierwsze kroki, aby ograniczyć zużycie plastiku w swych gospodarstwach domowych.
Wspólne spotkanie młodych ludzi z czterech krajów jest niepowtarzalną okazją do dzielenia się kulturą oraz wiedzą, pozwala na łamanie stereotypów dotyczących np. wyznawców islamu.

Jedna z uczestniczek wymiany pochodzi z Konyi, miasta na południu Turcji, w którym panuje duży konserwatyzm religijny. W mieście tym alkohol nie jest dostępny, a na tamtejszym uniwersytecie dziewczęta mogą zakrywać chustą twarz. Sama od 15 roku życia na co dzień również nosi hidżab oraz 5 razy dziennie modli się z twarzą skierowaną w kierunku Mekki.

- Jesteśmy różni, ale łączy nas przyjaźń, co dobrze wróży dla przyszłości Europy - podsumowują uczestnicy wymiany.