Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Udają głuchych i naciągają ludzi w okolicznych sklepach

09.02.2024 09:00 | 3 komentarze | 4 903 odsłony | Ewa Solak
Co jakiś czas przy trzebińskim Lidlu lub kawałek dalej w pasażu sklepów w okolicy ul. Kościuszki klientów zaczepiają ludzie, podający się za osoby głuche lub niedosłyszące. Przekonują, że zbierają pieniądze na stowarzyszenie.
3
Udają głuchych i naciągają ludzi w okolicznych sklepach
Taką kartkę podsuwają oszuści klientom sklepów naciągając na wpłatę pieniędzy. FOT. archiwum Spotted Trzebinia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Chcę przestrzegać przed oszustami! Niedawno (...) w sklepie Pepco w Trzebini podeszła do mnie osoba z tą kartą (na zdjęciu powyżej) z prośbą o zbiórkę. Ostrzegam! Nie dawać, są to oszuści udający głuchych! - napisała na Spotted Trzebinia jedna z osób.

Podobne sytuacje miały miejsce już wcześniej.

Osoba podająca się za głuchą krąży między sklepowymi regałami i zaczepia klientów. Z „mowy ciała" można się domyślić, że zakłada stowarzyszenie. Ale... Kiedy tylko podpisze się kartkę czeka na pieniądze. Wskazuje długopisem kwoty wpisane na kartce przez innych (zazwyczaj po 100 zł) i wystawia rękę.

- Ci oszuści udają głuchych i w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z tym środowiskiem. Specjalnie zaczęłam do tej oszustki odzywać w języku migowym, a ta spłoszona nie była w stanie mi odpowiedzieć i zaczęła uciekać. Uważajcie! - ostrzega jedna z osób.

Policja apeluje, żeby podobne sytuacje zgłaszać na komisariacie lub w komendzie.

Marta Majda dyrektor oddziału małopolskiego Polskiego Związku Głuchych ostrzega, że od dawna grupa oszustów podszywa się pod członków różnych stowarzyszeń, w tym Polskiego Związku Głuchych, umieszczając ich logo na liście i zbierając podpisy i pieniądze. Sprawa została zgłoszona na policję.

- Apelujemy, żeby nie przekazywać tym osobom żadnych danych i pieniędzy. Logo naszego stowarzyszenia umieszczone jest tam nielegalnie - zaznacza.