Nie masz konta? Zarejestruj się

Rudno

Bukiet ziół – domowa apteka. W poniedziałek Święto Matki Boskiej Zielnej

14.08.2022 13:00 | 1 komentarz | 2 509 odsłony | Ewa Solak
To zawsze kobiety były bliżej natury, to one chodziły śpiewać pieśni maryjne. To one również lepiej znały się na ziołach - mówi Monika Dudek, etnograf i prezes Fundacji Kobieta w Regionie. Na imprezę „Ziele z ziół" do Rudna zaprasza zarówno panie, panów, jak i dzieci.
1
Bukiet ziół – domowa apteka. W poniedziałek Święto Matki Boskiej Zielnej
Monika Dudek zaprasza na "Ziele z ziół" do Rudna. FOT. Anna Tarko
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Snopek, ociepka, ziele - w ten sposób określano kiedyś zielne bukiety. Dziś kojarzą się one z kwiatami, ale one w ziołowym snopku odgrywają niewielką i tylko ozdobną rolę. Ile ziół powinno się znaleźć w bukiecie?

- Ile się da! A zbierane powinny być w swojej najbliższej okolicy. Zdarza się, że uczestnicy konkursu mają i 90. Nie zawsze udaje się je wszystkie odnaleźć i tam wpleść, ale najważniejsza jest różnorodność. Absolutnie nie powinny się tam znaleźć rośliny trujące lub będące pod ochroną. Wszystkie znajdujące się w bukiecie zioła mają służyć całej rodzinie - mówi Monika Dudek.

Ramka:
„Ziele z ziół" - 15 sierpnia, Rudno
g. 10.15 - msza święta w kaplicy w Rudnie i poświęcenie bukietów
g. 11.00 - koncert
g. 12.00 - wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu
g. 13.00 - biesiada w stodole
Imprezę organizuje Fundacja Kobieta w Regionie oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rudno

O znaczeniu święta Matki Boskiej Zielnej, tworzeniu bukietów oraz o tym, jakie zioła powinny się w nim znaleźć możecie przeczytać w aktualnym wydaniu „Przełomu", w wersji elektronicznej TUTAJ