Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Wolnoć Tomku na swoim balkonie? Palacze kontra niepalący

07.04.2021 19:06 | 16 komentarzy | 2 622 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Należy wprowadzić zakaz palenia papierosów na balkonach w blokach. Tego zdania są niektórzy mieszkańcy budynków wielorodzinnych. Ale sporo jest także przeciwników takich zakazów.
16
Wolnoć Tomku na swoim balkonie? Palacze kontra niepalący
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Temat powraca każdej wiosny. Przeciwnicy papierosów argumentują: mamy prawo oddychać świeżym powietrzem, gdy wychodzimy na swój balkon. Narzekają, że często wdychają dym z papierosów, które pali ktoś obok lub z niższych pięter budynku.

- Skoro to mój balkon, to co komu do tego, że na nim palę? - pyta jeden z mieszkańców Chrzanowa, który puszcza dymka na osiedlu Niepodległości.

Zakaz palenia w przestrzeni publicznej zaczął obowiązywać ponad 10 lat temu. Obecnie nie wolno palić na przystanku autobusowym, w kawiarni, w pracy, na uczelni. Za złamanie zakazu grozi 500 zł mandatu. Zdaniem niektórych - skoro na balkonie nie można obecnie np. grillować, powinno się zakazać także palenia papierosów.

- To problem złożony - mówi Elżbieta Głąbała.
Jest przewodniczącą Rady Osiedla Młodości w Chrzanowie od 21 lat. Niepalącą. Ale mąż jest nałogowym palaczem. A pani Elżbieta, mimo że protestuje, to wie, że walka z tym nałogiem to walka z wiatrakami. Ale stara się być tolerancyjna. Co zrobić - mąż nie przekonał się do elektronicznego papierosa (choć namawiała). Toleruje więc, gdy puszcza dymka na balkonie. Skoro czwarte piętro, to komu to przeszkadza?
- Tylko ptaków mi żal - mówi pani Elżbieta.

Anna Sotowicz, prezes Zarządu Budynków w Chrzanowie podkreśla, że większym problemem jest palenie na klatkach schodowych. Albo tuż przed klatkami - pod oknami lokatorów. To dlatego wprost zapisano w regulaminie wspólnot, iż jest to zabronione. Co do balkonów - interwencji, jak na razie, nie ma.

Jak podaje money.pl, od tego roku na Litwie obowiązuje zakaz palenia papierosów na balkonach bloków mieszkalnych oraz na tarasach czy w loggiach. Wystarczy, że choć jeden mieszkaniec doniesie, a policja taki donos potwierdzi. Wysokość kary za palenie na balkonach wyniesie od 30 do 60 euro.