Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

„Boże Ciało" z szansą na Oscara

13.01.2020 15:20 | 1 komentarz | 2 386 odsłony | Agnieszka Filipowicz

„Boże Ciało" znalazło się na tzw. krótkiej liście kandydatów do Oscara 2020. Obraz Jana Komasy wyświetlały wszystkie kina w powiecie chrzanowskim. W Libiążu szykuje się powtórka.

1
„Boże Ciało" z szansą na Oscara
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziś przyznająca Oscary Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych statuetek. W finałowej piątce nominowanych do tytułu najlepszego filmu nieanglojężycznego obok polskiego filmu znalazł się "Ból i blask" Pedro Almodovara, francuscy "Nędznicy" Ladja Ly,  "Kraina miodu" Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa oraz koreański "Parasite" Joon-ho Bong,

"Boże Ciało" to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia 20-letniego Daniela (Bartosz Bielenia). W trakcie pobytu w poprawczaku Daniel przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Warunkowo zwolniony, zamiast udać do warsztatu stolarskiego, gdzie został skierowany, 20-latek kieruje się do miejscowego kościoła. Pod nieobecność proboszcza chłopak, udając księdza, zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku.

Film cieszył się powodzeniem wśród widzów. Na przykład w Trzebini ze względu na spore zainteresowanie, kino wyświetliło ten film na dodatkowych seansach. W sumie obejrzało go ok. 1300 osób. Tomasz Shevchuk, kierownik trzebińskiego kina Sokół, zamawiając obraz Komasy przeczuwał, że choć film może wydawać się niszowy, ma potencjał komercyjny. Nie mylił się.

Libiąskie Ale! Kino planuje teraz powtórkę emisji obrazu Komasy. Jak dowiedzieliśmy się od Teresy Wojciechowskiej, dyrektor Libiąskiego Centrum Kultury, terminy seansów jeszcze w tym tygodniu zostaną zamieszczone na stronie internetowej tej instytucji kultury.