Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 26 lipca 2020 roku.
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku do lat 8, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności lub o potrzebie kształcenia specjalnego przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku:
- zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku otwarcia tych placówek w czasie epidemii, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem
albo
- braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19.
Nie zmieniają się również zasady korzystania z dodatkowego zasiłku z powodu zamknięcia placówki oświatowej w związku z COVID-19 albo braku możliwości opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19 przez rodziców dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, np. ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze, bo została zamknięta z powodu COVID-19. I w tym czasie rodzice lub opiekunowie muszą zrezygnować z pracy, aby zająć się taką osobą - uzupełnia Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS.
Aby otrzymać dodatek wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast osoby, które prowadzą działalność składają oświadczenie w ZUS. Można je złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba to zrobić, bo oświadczenie jest podstawą wypłaty zasiłku.
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z nią, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać oświadczenie przez internet - na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
- Trzeba pamiętać, że zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). - uzupełnia Szaniawska.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
22.06.2025
ALTANY, tarasy, wiaty garażowe, pergole, różnego r...
Zniknie asfaltowe boisko na osiedlu Trzebińska
wyrazy współczucia dla mieszkańców sąsiednich bloków. Za blisko.
Kera
16:38, 2025-07-05
Autobusy relacji Balin – Chrzanów. Nowy przystanek
Bardzo dobrze ze jest ten autobus o godzinie 20:20
Pauuula.93
14:13, 2025-07-05
Pseudokibice zatrzymani za pobicie. Wśród nich trzebini
elektorat Batyra czuje się coraz bardziej pewny siebie - bo wie że ma wsparcie w pisowskim sutenerze i ułaskawienie jakby co.
kij bejsbolowy
13:14, 2025-07-05
Pseudokibice zatrzymani za pobicie. Wśród nich trzebini
Chętnie pościskałabym bicki tych twardzieli
Napalona Mężatka
12:57, 2025-07-05
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz