Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Co nowego w szkole po wakacjach? Strzelanie, laptopy i reanimacja zawodówek

04.09.2023 09:29 | 1 komentarz | 2 255 odsłony | Alicja Molenda
Nowy rok niesie ze sobą sporo zmian i nowości w edukacji. Czego możecie się spodziewać w szkołach?

1
Co nowego w szkole po wakacjach? Strzelanie, laptopy i reanimacja zawodówek
W szkołach czeka na uczniów sporo nowości i zmian Pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczęty w poniedziałek 4 września będzie drugim rokiem nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość oraz tworzenia branżowych centrów umiejętności mających dźwignąć szkolnictwo zawodowe (koszt 1,7 mld zł).

MEiN zapowiada też wprowadzenie nowego przedmiotu biznes i zarządzenie zamiast przedsiębiorczości, mLegitymacji dla wszystkich uczniów i testów sprawności fizycznej uczniów, MEiN potwierdza też kontynuowane programów: "Poznaj Polskę", "Poznaj Polskę - kraj rodzinny", "Poznaj Polskę w Europie", "WF z AWF - Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii" i "Laboratoria przyszłości".

Planowane jest upowszechnienie wśród uczniów nauki pływania i zdobywania kart pływackich, bo statystyki mówią, z 80 proc. utonięć jest spowodowanych nieumiejętnością pływania.

Na lekcjach wychowawczych odbywać się mają zajęcia z demokracji bezpośredniej. W połowie września na spotkaniu z kuratorami oświaty, zostanie przekazana nauczycielom specjalna broszura, która wyjaśni te treści.

Czwartoklasiści otrzymają na własność lub w użyczenie laptopy, nauczyciele bon wartości 2,5 tys. zł na zakup laptopa (z wyjątkiem nauczycieli przedszkoli).

Nowy rok szkolny ma być przełomem, jeśli chodzi o zatrudnianie specjalistów w szkołach i przedszkolach. Chodzi m.in. o psychologów. Na razie według MEiN, w szkołach brakuje ok. 1 proc. pełnozatrudnionych nauczycieli.

 

  • Zapraszam do przeczytania w wydaniu papierowym "Przełomu" rozmowy na temat nowego roku szkolngo z dyrektorką I LO w Chrzanowie dr Bożeną Biercą. Dowiecie się z niego, jak ma być poprowadzona w szkołach średnich nauka strzelania w ramach EDB, a jak nowy przedmiot bizens i zarządzanie zamiast dotychczasowej przedsiębiorczości. Wersja elektroniczna gazety jest TUTAJ