Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Wielu księży zmienia parafie

25.06.2020 21:16 | 1 komentarz | 11 699 odsłon | Marek Oratowski

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski ogłosił w czwartek decyzje o zmianach personalnych dotyczących proboszczów i wikariuszy. Niektóre dotyczą parafii z powiatu chrzanowskiego, Chełmka i Krzeszowic.

1
Wielu księży zmienia parafie
Nominację z rąk metropolity odbiera ks. Józef Szlachta. Zamieni parafię w Luszowicach na tę w Przeciszowie, fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Arcybiskup podziękował odchodzącym proboszczom i mianował nowych. Ks. prałat Józef Grzesiuła zrezygnował z kierowania parafią w Nowej Górze. Zamieszka na terenie tej parafii. Zastąpi go ks. Krzysztof Główka, dotychczasowy proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Szklarach.
Ksiądz. kanonik Andrzej Leśny złożył rezygnację z urzędu proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmku i uzyskał zgodę na zamieszkanie w parafii w Rabce-Zdroju. Zastąpi go ks. kanonik Piotr Modelski, dotychczasowy proboszcz parafii w Podstolicach.
Ks. kanonik Marek Oczkowski zrezygnował z urzędu proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zawadzie. Zamieszka w parafii św. Mikołaja w Chrzanowie.
Ks. kanonik Jarosław Żmija zamieni parafię św. Jakuba Apostoła w Sance, na której czele stał, na probostwo w parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach. Do Sanki ze Ślemienia przyjdzie ks. Marian Kapuściak.
Ks. Adam Kudłacik (w przeszłości pracował m.in. w parafii MB Różańcowej w Chrzanowie) został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii w Tenczynku i mianowany na urząd proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Olszówce.
Ks. kanonik Józef Szlachta został zwolniony z urzędu proboszcza parafii w Luszowicach oraz z funkcji notariusza dekanatu Chrzanów i mianowany na urząd proboszcza parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Przeciszowie. Parafią w Luszowicach pokieruje ks. Zbigniew Pluta, wikariusz parafii w Nowym Targu-Borze.
Ks. Adam Bartnicki został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii w Porębie Żegoty i mianowany na urząd proboszcza parafii św. Mikołaja w Witanowicach. Do Poręby Żegoty przyjdzie ks. Ryszard Matuszyk.

Ks. Rafał Jurczasiak, administrator parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu został proboszczem w Sromowcach Wyżnych. Zastąpi go ks. kanonik Aleksander Wójtowicz, zastępca rektora Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Ks. Michał Iwan został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii Świętej Rodziny w Chrzanowie i mianowany prokuratorem oraz prefektem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.


Przydziały dostali także nowo wyświęceni księża. Trzech z nich trafi do naszego regionu. Ks. Jan Jelonek do parafii św. Jana Pawła II w Krzeszowicach, ks. Szymon Kapłon do parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu, a ks. Łukasz Kopczyński do parafii św. Katarzyny w Tenczynku.


Spore zmiany dotyczą też wikariuszy. Ks. Adam Banach, wikariusz parafii MB Różańcowej w Chrzanowie, został mianowany wikariuszem parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Przeciszowie. Na jego miejsce przyjdzie z Sułkowic ks. Michał Nędza.
Ks. Rafał Brewczyk został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii Świętego Krzyża w Zakopanem i mianowany wikariuszem parafii Świętej Rodziny w Chrzanowie.
Ks. Jarosław Łabęda zamieni parafię św. Bartłomieja Apostoła w Morawicy na tę Niepokalanego Serca NMP w Trzebini-Sierszy. Z Sierszy odejdzie ks. Tomasz Nowak, mianowany wikariuszem parafii św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu-Borze.
Ks. Robert Michałek został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii św. Jana Pawła II w Krzeszowicach i mianowany wikariuszem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach k. Chabówki.
Ks. Paweł Rachwał zamieni parafię MB Szkaplerznej w Karniowicach-Dulowej na tę w Makowie Podhalańskim.