Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Armia czeka. Przez miesiąc potrwa kwalifikacja wojskowa

11.02.2020 12:00 | 0 komentarzy | 2 872 odsłony | Marek Oratowski

We wtorek rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Przed komisją w PCE w Chrzanowie stawi się 650 młodych mieszkańców powiatu chrzanowskiego.

0
Armia czeka. Przez miesiąc potrwa kwalifikacja wojskowa
Młodzi mieszkańcy gminy Alwernia jako pierwsi dostali wezwania do kwalifikacji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej przed powiatowymi komisjami lekarskimi podlegają w tym roku urodzeni w 2001 r. oraz starsi nie posiadający określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,

Kwalifikacja wojskowa w 2009 r. zastąpiła pobór wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową. Jej celem jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi, pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiania się przed komisją lekarską.

- Najpierw sprawdzamy tożsamość każdej osoby. Potem staje przed komisją lekarską, która przydziela kategorię zdolności do służby wojskowej: A, B, D lub E. Na koniec następuje wręczenie książeczki wojskowej - informuje ppłk. Zbigniew Pustułka, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Oświęcimiu. Pojawił się w PCE w Chrzanowie w pierwszym dniu kwalifikacji wojskowej w powiecie chrzanowskim.

Większość stawiających się nie planuje wstąpienia do armii. Są jednak wyjątki.

- Od dziecka marzyłem o wojsku. W tym roku mój brat podjął czynną służbę. Pójdę w jego ślady. Wojsko to dziś dobra praca i możliwość otrzymania mieszkania - powiedział czekający na swoją kolejkę Marcin Subel z Alwerni, uczeń klasy mundurowej XXV LO w Krakowie.

Czytaj również