Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Chudy portfel nauczycieli. Za strajk potrącą im z pensji

01.05.2019 02:34 | 40 komentarzy | 5 945 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Na początku maja na konta bankowe nauczycieli wpłyną wynagrodzenia. Już wiadomo, że ci, którzy w kwietniu strajkowali, zarabią znacznie mniej. Jedyne, co mogą na razie zrobić, to zwrócić się do dyrektorów o rozłożenie odliczeń za strajk na raty.

40
Chudy portfel nauczycieli. Za strajk potrącą im z pensji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tylko nieliczne samorządy w Polsce próbują znaleźć takie rozwiązanie prawne, które pozwoli wypłacić nauczycielom pensje w normalnej wysokości. Większość obawia się zarzutów złamania dyscypliny finansów publicznych. Oficjalne stanowisko rządu jest bowiem jednoznaczne - za strajk nauczycielom wynagrodzenie się nie należy. Także Krakowska Regionalna Izba Obrachunkowa stoi na tym stanowisku.
I choć w mediach słychać o innych opiniach prawnych, na przykład ekspertów Fundacji Batorego, którzy wskazują na możliwość zawierania porozumień postrajkowych i wypłacania normalnych wynagrodzeń, samorządy nie chcą ryzykować.
Przykładowo władze powiatu chrzanowskiego oparły się na opinii prawnej przygotowanej przez radcę prawnego Eugeniusza Kłeczka. Wynika z niej, że odliczenia są nieuniknione. Jedyne, o co może wnioskować nauczyciel, to o rozłożenie ich na raty do końca roku kalendarzowego.

O ile niźsze będą teraz pensje strajkujących nauczycieli?
Jak tłumaczy Andrzej Bieda, dyrektor II LO w Chrzanowie, to zależy od liczby dni strajku, uposażenia nauczyciela oraz pensum godzin.

- Przykładowo, jeśli nauczyciel dyplomowany, nie mający nadgodzin, strajkował przez trzy tygodnie, na jego konto wpłynie 2 maja pensje na poziomie ok. 1100 złotych - mówi dyrektor.

Ci znajdujący się w najtrudniejszej sytuacji finansowej, będą mogli ubiegać się o wsparcie z funduszu strajkowego dla nauczycieli, na którego koncie jest już blisko 8 mln zł. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy zostaną wypłacone ewentualne zapomogi. Ustalono jedynie ich maksymalną wysokość - 500 zł.