Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Zgłoś, że wyjeżdżasz

24.07.2019 12:13 | 0 komentarzy | 4 108 odsłony | red

Wyjedziesz z Polski na dłużej niż pół roku? Musisz zgłosić swój wyjazd.

0
Zgłoś, że wyjeżdżasz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zrób to najpóźniej w dniu, w którym opuszczasz kraj. Możesz przez internet albo w swoim urzędzie gminy. Taki obowiązek nakłada na nas ustawa o ewidencji ludności.

Jak tego dokonać w sieci?
Można to zrobić nawet za pomocą telefonu, jadąc na lotnisko. Poza dostępem do internetu, trzeba mieć jednak jeszcze profil zaufany*.
Wyjazd za granicę musi zgłosić każda osoba, która wyjeżdża na dłużej niż 6 miesięcy. Ci, którzy nie zamierzają wrócić (wyjazd na stałe), automatycznie zostaną wymeldowani z miejsca pobytu stałego lub czasowego.
Rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny zgłaszają wyjazd za granicę dzieci oraz osób ubezwłasnowolnionych (częściowo lub całkowicie).
Zgłoszenie jest bezpłatne, a sam formularz znajduje się na platformie: obywatel.gov.pl.
Jeśli zgłaszasz wyjazd trwający ponad 6 miesięcy, i zamierzasz wrócić do kraju, to po powrocie do Polski, zgłoś powrót. Masz na to 30 dni.
I w tym przypadku są dwie możliwiości, by dopełnić tych formalności: albo udać się do swojego urzędu gminy, albo - jeśli posiadasz profil zaufany - załatwić to przez internet.(taj)

Profil zaufany

Podpis elektroniczny do podpisywania podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych.
To potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie. Te dane to imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Profil zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt - poza jego właścicielem - nie mógł go użyć.
Można go założyć przez internet lub w urzędzie. Przez internet można tego dokonać jeśli posiada się konto w systemie banku (za pośrednictwem bankowości elektronicznej) lub u innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (ich listę znajdziesz na stronie profilu zaufanego: pz.gov.pl).

Przełom nr 28 (1403) 17.7.2019