Pierwsze wolne wybory samorządowe. Rocznica, o której warto mówić - przelom.pl
Zamknij

Pierwsze wolne wybory samorządowe. Rocznica, o której warto mówić

Grażyna KaimGrażyna Kaim 08:00, 27.05.2025 Aktualizacja: 14:31, 27.05.2025
Skomentuj Plakat wyborczy autorstwa Macieja Buszewicza wydany przed wyborami samorządowymi w maju 1990 Plakat wyborczy autorstwa Macieja Buszewicza wydany przed wyborami samorządowymi w maju 1990

27 maja 1990 roku, 35 lat temu, odbyły się pierwsze wolne wybory do rad gmin. Ani wiele się o nich nie pamięta, ani mówi. A moim zdaniem warto. Nam szczególnie wypada to zrobić, bo "Przełom" wyrósł przecież na kanwie tych wyborów.

Wybory samorządowe 1990 roku były konsekwencją przemian wolnościowych `89 roku. 35 lat temu pełnoletni mieszkańcy miast, miasteczek i wsi wybierali swoich przedstawicieli do rad gmin. Rad już istniejących, ale dopiero wówczas realnie obsadzanych przez kandydatów wskazanych przez ludzi, a nie z góry narzucanych przez władzę. Wynik tych wyborów to kolejny, wielki i właściwie bezkonkurencyjny sukces Komitetów Obywatelskich powstałych na potrzeby wyborów do sejmu i senatu w 1989 roku. A więc środowisk związanych przede wszystkim z Solidarnością.

Zapamiętałam sobie słowa Aleksandra Grzybowskiego, drugiego burmistrza Chrzanowa, wypowiedziane podczas debaty samorządowej zorganizowanej przez chrzanowskie muzeum dziesięć lat temu, w 25 rocznicę pierwszych wyborów samorządowych. Powiedział tam, że w swoich początkach władza lokalna była bliżej ludzi i bardziej skora do załatwiania różnych spraw. Mniej było pisania i odsyłania, a więcej konkretnego działania.

Tę tendencję widać bardzo wyraźnie przy wielu przedstawianych przez przełom tematach, jak choćby kopalniane wstrząsy czy regularne „odwiedziny” dzików na podwórkach domów i ulicach. Obydwa te tematy budzą w mieszkańcach strach, złość oraz poczucie bezsilności i braku wsparcia, także od ludzi, których wybrali, czyli radnych.

Każda rocznica jest świetnym pretekstem do refleksji. W tym przypadku zachęcam do refleksji obecnych samorządowców. Może warto wrócić do korzeni?

Jak oceniasz wpółczesny samorządZagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

hotinhotin

6 0

Dzisiejsza władza jest nie z lokalnym społeczeństwem,ale jest na za interesem partii z której się ta władza wywodzi.

08:19, 27.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zorientowanyzorientowany

3 0

Obecny system samorządowy to jedna wielka patologia,to są królestwa na terenie RP,z królami książętami,szlachtą i parobami do czarnej roboty.

11:46, 27.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

prawdziwy hotinprawdziwy hotin

1 2

Teraz Solidarność z Piotrem Dudą to przybudówka PIS absolutnie podległa Kaczyńskiemu i nawet nie udaje związku zawodowego. W ogóle słowo Duda stało się synonimem... wiadomo czego ; )

13:41, 27.05.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@hotin@hotin

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


GewitterGewitter

1 0

Niech przeklęta będzie solidarność! Duraki w Polszy uwierzyli, że będzie kolorowo, wolnościowo, demokratycznie i ch..j wie co jeszcze. I po 35 latach mamy tę ich fran..watą wolność, aż się uszami wylewa! Do reszty rozkradają i wyprzedają majątek narodowy, na który pracowały pokolenia powojennej Polski. jakby nie Polska Ludowa, to byście nie mieli co rozkradać, nawet byście nie mieli po czym jeździć, bo większość dróg i szlaków komunikacyjnych nad Wisłą wybudowano w latach 70' i częściowo 80'. Moskwa nie pasowała, to teraz macie tęczową brukselę i pluralizmu, aż się rz..gać chce! SpasiBa!

18:33, 27.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%