OPINIA. Ekologiczne dreptanie w miejscu - przelom.pl
Zamknij

OPINIA. Ekologiczne dreptanie w miejscu

15:00, 27.11.2020
Skomentuj

Kolejny sezon na kopciuchy rozkręca się. Ostatnio Chrzanów pochwalił się rankingiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, z którego wynika, że jest miastem, gdzie najbardziej poprawiła się jakość powietrza w ciągu dwóch ostatnich lat. Zbiegło się to akurat z sytuacją, gdy czujniki badające jakość powietrza pokazywały w Chrzanowie przekroczenia norm o 400 procent i więcej. Aż boję się myśleć, czym oddychaliśmy wcześniej...

Od kilku lat lokalne samorządy proponują mieszkańcom dopłaty do wymiany starego pieca centralnego ogrzewania. Rozmawiałam niedawno z mieszkańcem Libiąża, który zgłosił się po taką dotację. Może liczyć na 5 tys. zł, przy czym cała operacja wymiany kotła będzie go kosztować około 12 tys. zł. Sporo zostaje więc do dopłacenia z własnej kieszeni i nie każdego na to stać. Proces ten postępuje więc bardzo ślamazarnie.

Poza tym, wydaje się, że ludzie są ciągle niedoinformowani, jeśli chodzi o warunki, jakie należy spełnić, by dostać dopłatę. Czy konieczny jest audyt czy nie; czy najpierw wymiana, potem kasa od gminy czy na odwrót; jaki to ma być piec? Ja wiem, że jak komuś na czymś zależy, to w jego interesie jest zdobycie potrzebnych informacji. Problem w tym, że tak naprawdę to nie jest tylko w ich interesie, ale naszym wspólnym.

To tyle o marchewce, słabo moim zdaniem rozpropagowanej. Ale mamy i kij, czyli kontrole. Bez tego też się nie obejdzie, bo niektórzy patrzą raczej na portfel, niż na zdrowie.

Już wiosną 2019 roku burmistrzowie Chrzanowa, Trzebini i Libiąża zapowiadali regularne ekopatrole prowadzone przez ludzi i drony, które będą kontrolować, czy nie spalamy w piecach śmieci i innego dziadostwa. Projekt długo nie mógł "odpalić". Teraz słyszymy, że będzie kilka kontrolnych lotów dronów nad każdą z tych trzech gmin. Czy to wystarczy? Zobaczymy.

I na koniec przykład, jak można myśleć o ekologii na poważnie. Ostrów Wielkopolski, nie takie znowuż wielkie miasto (70 tys. mieszkańców). Powstała tam pierwsza w Polsce miejska sieć zielonej energii, a jej ważnym elementem jest dostarczenie mieszkańcom pakietu zarówno ciepła, jak i energii elektrycznej. Ma być taniej i zdrowiej. Nie jest to jeszcze na wielką skalę, ale pokazuje, że pani prezydent miasta nie jest obce myślenie ekologiczne.

Oczywiście Ostrów Wielkopolski jest absolutnym pionierem w tej dziedzinie nie tylko w Polsce, ale i Europie, ale warto patrzeć na najlepszych.

Grażyna Kaim

(Grażyna Kaim)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

nexusnexus

0 0

KULAwy ten Chrzanów

15:14, 27.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MakariuszMakariusz

0 0

Karmią nas kłamstwami od dekad, zawsze ktoś w nie uwierzy.

16:33, 27.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stary zgredstary zgred

0 0

Mam pytanie do piewców szaleństwa wymiany kopciuchów w ściśle określonym terminie (2023r.??); czy w sytuacji, gdy pieniędzy na ten cel jest z pewnością kilkadziesiąt razy za mało, jest sens dotować wymianę pieców w starych domach, które na ... 80/90% za kilka, kilkanaście lat będą albo opuszczone, albo wyrzucone, a jak ktoś nadal będzie zamierzał w nich mieszkać to prawie na pewno zrobi kapitalny remont, w czasie którego wymieni całe ogrzewanie i nie tylko? Nie szkoda pieniędzy, których i tak na pewno jest za mało?

07:40, 28.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

paszekopaszeko

0 0

Wreszcie konkretny artykuł na konkretny temat.Temat ważny i Przełom powinien dalej o tym pisać i nie odpuszczać. Rozumiem ludzi, których nie stać na wymianę pieców węglowych na inny system. Tutaj powinno pomóc Państwo a nie wydawać miliardy na TV, Rydzyka, handlarza bronią, czy instruktora narciarstwa. Często słyszę pytanie - skąd bierze się ten rak? Odpowiedź jest prosta i każdy świadomy obywatel ją zna.

10:31, 28.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

po pa papo pa pa

0 0

Czy wy wszyscy w końcu zrozumiecie,że ludzie palą węglem bo muszą a nie chcą?Czy wy ludzie na stołkach wiecie jakie są płace szarego obywatela?A na końcu czy wy ludzie decyzyjni w ogóle wiecie po co siedzicie na stołkach?

11:19, 28.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MakariuszMakariusz

0 0

Wiedzą, wiedzą... Stołki to głównie kasa i układy dla nich. Nikt z tych ludzi nie idzie do władzy po to aby coś zrobić dla szaraka.
Póki co mówią a później będzie nakaz i kary, tak jak zrobili z eternitem.

12:25, 28.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gosc250gosc250

0 0

"pa pa pa" - masz świętą rację!! Sam jestem jednym z tych którzy palą węglem - bo muszę ☹️. Nie myślcie sobie że palenie węglem to taka przyjemność. Trzeba go zrzucić do piwnicy, mieć drewno do rozpałki, kurzyć się popiołami i oczywiście pilnować żeby nie zgasło. Już nie wspomnę o dźwiganiu wiader

15:37, 28.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stary zgredstary zgred

0 0

"Makariuszu"; z eternitem to jest tak, że jakieś 25 lat temu zakazali stosowania, a istniejący nakazali usunąć w ciągu 30 (?) lat i ... jakieś 80% nadal leży sobie. Termin końcowy cichcem wypadł z ustawy.

19:08, 28.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SylwusiaSylwusia

0 0

Węgiel to najmniejszy problem. Palą wszystkim. Śmieci, stare ubrania, buty, a salon fryzjerski Irena wieczorami włosy klientów w piecu spala! Smród na całą Trzebinie. Gorszy niż z rafinerii w latach 90tych!

06:54, 22.12.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%