Licealiści debatowali o cyfrowej tarczy. To mit czy konieczność? - przelom.pl
Zamknij

Licealiści debatowali o cyfrowej tarczy. To mit czy konieczność?

Michał KoryczanMichał Koryczan 15:00, 21.02.2025
Skomentuj

Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej II LO w Chrzanowie zorganizowała debatę poświęconą bezpieczeństwu cyfrowemu.

W ramach V edycji programu Złote Szkoły NBP, Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej „Złoty Baczyn” z II Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie zorganizowała debatę ekspercką „Cyfrowa Tarcza. Bezpieczeństwo – mit czy konieczność?”.

[FOTORELACJA]5539[/FOTORELACJA]

Wśród prelegentów znaleźli się: wicestarosta chrzanowski Ewa Jędrysik, burmistrz Chrzanowa, Robert Maciaszek, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Chrzanowie Bernadetta Dereszowska - radca prawny Przemysław Deda, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Chrzanowie podkom. Iwona Szelichiewicz, naczelnik Wydziału Obsługi Rachunków Banku Spółdzielczego w Chrzanowie Joanna Potocka, prezes Zarządu Sp. z o.o. SoftNet - Systemy Bankowe Piotr Chrzanowski, ekspert Partnerstwa Lokalnego, Doradca Biznesowy Bartosz Urban oraz przedsiębiorca i absolwent II LO w Chrzanowie Jan Oczkowski.

Prelegenci odpowiadali na przygotowane wcześniej pytania. Burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek mówił m.in. o tym czy czy mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie urzędu miejskiego w przypadku padnięcia cyberoszustwa związanego z finansami

- Bezpośredniego wsparcia po takim ataku, w urzędzie miejskim państwo nie uzyskacie. Nie jesteśmy instytucją powołaną do ścigania sprawców. Od tego jest policja i inne instytucje państwowe. Jako urząd wzmacniamy profilaktykę. Przeprowadzamy różnego rodzaju szkolenia dla mieszkańców. Zwłaszcza dla tych, które są w jakiejś mierze wykluczone cyfrowo. Głównym miejscem takich szkoleń jest Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie. Chociażby 22 stycznia mieliśmy takie szkolenie „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać w internecie” – mówił Robert Maciaszek.

Rzeczniczka chrzanowskiej policji Iwona Szelichiewicz opowiadała m.in. o cyberoszsustwach zgłaszanych przez mieszkańców.

- Nie ma dnia, żebyśmy nie otrzymali zgłoszenia w sprawie oszustwa. Łatwiej i szybciej możemy policzyć dni, w których takich zgłoszeń nie mieliśmy. Rodzaje przestępstw są naprawdę różne. Początkowo były to nakładki, które przestępcy montowali w bankomatach. Nakładki te sczytywały dane z kart bankomatowych. Ostatnio coraz częściej zgłaszają się do nas osoby, które klikają w różnego rodzaju linki przychodzące do nich SMS-em lub na maila. Linki te przekierowują do stron internetowych łudząco podobnych do stron banków. Hakerzy przejmują wówczas nasze loginy i hasła. Borykamy się również z problemem związanym ze sztuczną inteligencją. Miała nam ona pomagać. Równolegle z pomocą idzie jednak też wyrządzenie szkody. Choćby poprzez kontakt telefoniczny. Oszuści dzwonią zwłaszcza do seniorów i podrabiają głos za pomocą sztucznej inteligencji. W ten sposób starają się wyłudzić pieniądze „na wnuczka”, „na policjanta”, „na prawnika” czy „na pracownika banku”. Ostatnio mieszkaniec powiatu chrzanowskiego stracił w ten sposób 120 tysięcy złotych – mówiła Iwona Szelichiewicz.

Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej "Złoty Baczyn”: Tymoteusz Woźniak (lider drużyny), Martyna Augustynek, Marianna Ożóg, Maja Kulikowska, Milena Dereszowska, Eileen Mink, Alicja Niewiedział, Lena Walencka, Jan Spytkowski, Emil Żera

Koordynatorka programu - Mirosława Sojka

Opiekunki drużyny: Anna Szwancyber i Gabriela Woskowicz

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%