Możliwości oszczędzania w szkołach są niewielkie - przelom.pl
Zamknij

Możliwości oszczędzania w szkołach są niewielkie

Ewa SolakEwa Solak 11:00, 01.02.2025
Skomentuj Wacław Gregorczyk Wacław Gregorczyk

Obecnie procedury są bardzo skomplikowane, skostniałe i długotrwałe, a tu potrzeba zdecydowanie szybszych działań, żeby przeczekać trudny okres związany z małą liczbą dzieci – podkreśla burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk w rozmowie na temat reorganizacji szkół.

Gmina Krzeszowice jako pierwsza w okolicy zdecydowała się na drastyczny krok związany z likwidacją jednej ze szkół – SP w Paczółtowicach. Mówię pierwsza, bo problem związany z demografią dotyczy wszystkich gmin.

- Problem w Paczółtowicach zaczął być dostrzegany już kilkanaście lat temu. W 2018 roku zaproponowałem radnym obniżenie stopnia organizacyjnego szkoły. W szkole zostały oddziały I-III oraz edukacja przedszkolna. Obecnie sytuacja stała się jeszcze trudniejsza. W szkole uczy się dziś 11 dzieci, w tym 5 w oddziale przedszkolnym. Stąd decyzja Rady Miejskiej o likwidacji placówki – mówi burmistrz Wacław Gregorczyk.

Podczas rozmów w Kuratorium Oświaty w Krakowie zaproponowało utworzenie w Paczółtowicach na jeden rok filii SP nr 2 w Krzeszowicach dla uczniów klasy trzeciej. I taką uchwałę podjęła rada miejska. Potem jednak szkoła i tak będzie zlikwidowana.

W gminie Krzeszowice jest trzynaście szkół, a w kraju od trzech lat mamy niż demograficzny. Problemy dosięgną kolejne placówki. Miękinia, Czerna, Ostrężnica. To niewielkie szkoły, dla których perspektywy demograficzne nie są dobre.

- Perspektywy demograficzne w kraju są bardzo niepokojące. W gminie Krzeszowice sytuację ratuje dodatnie saldo migracji. Problem może wystąpić tylko w placówkach w północnej części gminy. Oprócz Filipowic, bo tam nie powinno być tak trudnej sytuacji – mówi burmistrz.

Jaki jest średni koszt utrzymania uczniów w poszczególnych szkołach w gminie Krzeszowice, jakie pieniądze pochłania gminna oświata, jakie są perspektywy związane z demografią dla okolicznych placówek i co może je czekać, jeśli dzieci będzie ubywać? O tym wszystkim możecie przeczytać w aktualnym wydaniu „Przełomu”, w wersji elektronicznej dostępnym TUTAJ.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%