ABC domowej uprawy grzybów - przelom.pl
Zamknij

ABC domowej uprawy grzybów

08:13, 14.09.2016
Skomentuj Justyna Woch zachęca do zakładania w domu czy na ogrodzie uprawy grzybów. Przy niewielkim nakładzie pracy możemy się cieszyć ich smakiem przez cały rok. Justyna Woch zachęca do zakładania w domu czy na ogrodzie uprawy grzybów. Przy niewielkim nakładzie pracy możemy się cieszyć ich smakiem przez cały rok.

Szukanie grzybów w lesie sprawia wiele radości pod warunkiem, że jakieś znajdziemy. Nie wszyscy jednak lubią szukać. Alternatywą jest założenie własnej uprawy - w domu czy ogrodzie. Mamy ich wtedy pod dostatkiem i nie ryzykujemy, że przypadkiem zjemy trujący okaz.

Uprawa grzybów w domu czy ogrodzie, jak przekonuje Justyna Woch z Centrum Ogrodniczego Dream Garden z Trzebini, jest bardzo prosta. Chętni najczęściej zaczynają od tych najbardziej popularnych: pieczarek.

- W smaku są duże lepsze, niż kupne i możemy się nimi cieszyć przez cały rok - zachęca Justyna Woch.
Pieczarki najlepiej uprawiać w pomieszczeniu - na przykład w piwnicy, na strychu, w pomieszczeniu gospodarczym, czy nawet w kuchni pod stołem. Nie potrzebują dużo słońca ani wysokich temperatur. Ważne, by wnętrze było wentylowane.
- Kupując specjalny zestaw z zarodnikami, musimy pamiętać, by utrzymywać w podłożu wilgoć. Po zebraniu pieczarek wysypujemy nową warstwę torfu, zwilżamy i czekamy na kolejny zbiór - tłumaczy Justyna Woch.
Nie radzi uprawiać pieczarek na zewnątrz. Zdarza się, że w grzybni zalęgają się owady i ze zborów nici. Bezpieczniej robić to w domu.
Poza pieczarkami na popularności wśród mieszkańców zyskują kanie. Sklepy oferują specjalne kostki z zarodnikami grzyba do wkopania w ziemię, na przykład na przydomowym trawniku. Przy minimalnym nakładzie pracy kanie można zbierać przez kilka sezonów. Podobnie boczniaki.

- Można je hodować, na przykład, na pieńkach ściętych drzew. Oferujemy specjalne kołki drewniane zaszczepione grzybnią, które wkręca się w pień drzewa. Grzyby owocują przez kilka lat - mówi.

W domu można też uprawiać bardziej egzotyczne odmiany, między innymi shiitake i reishi.
- Reishi jest grzybem leczniczym. Sięgają po niego między innymi osoby chore na raka. To twardy grzyb, podobny trochę do huby. Przed spożyciem należy go zetrzeć na tarce i dodać, na przykład, do herbaty - tłumaczy pani Justyna.

Reishi czy shiitake można wyhodować ze specjalnych kostek z grzybnią. Trzymamy je w domu i utrzymujemy wilgoć. Po zebraniu pozwalamy grzybni odpocząć, po czym znów ją moczymy.
- Każdy grzyb ma inne preferencje. Kupując gotową kostkę z grzybnią, musimy pamiętać, by była świeża. Dlatego przestrzegam przed kupowaniem z niewiadomego źródła, gdy nie wiemy, kiedy została wyprodukowana - radzi.
Anna Jarguz

 

Przełom nr 35 (1259) 31.8.2016

 

(Wojciech Halota)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%