Dla kogo USG, a dla kogo mammografia - przelom.pl
Zamknij

Dla kogo USG, a dla kogo mammografia

12:14, 12.09.2013
Skomentuj  dr n. med. Andrzej Chrzanowski dr n. med. Andrzej Chrzanowski

O tym, po co kobiety powinny regularnie badać piersi i dlaczego tak ważna jest diagnostyka mówi dr n. med. Andrzej Chrzanowski, ginekolog-położnik, onkolog.

O tym, po co kobiety powinny regularnie badać piersi i dlaczego tak ważna jest diagnostyka mówi dr n. med. Andrzej Chrzanowski, ginekolog-położnik, onkolog.

Eliza Jarguz-Banasik: Zachorowalność na raka piersi w Polsce wciąż jest bardzo wysoka. Wiem, że nic nie daje gwarancji uniknięcia choroby, ale regularne badania zwiększają szansę na zachowanie zdrowia.
Andrzej Chrzanowski:
Nawet jeżeli dojdzie do zmian nowotworowych, to dzięki wczesnej diagnozie, wzrasta gwarancja całkowitego wyleczenia. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza i wykonywania badania w domu. Samobadanie powinno się wykonywać nie raz w miesiącu, ale nawet codziennie. I naprawdę warto to robić. Dzięki temu ewentualne zmiany w piersiach kobieta może wykryć dużo wcześniej.

Nie wszystko możemy wyczuć palcami. Samobadanie pozwala stwierdzić dopiero większe zmiany, gdy dojdzie już do powstania guzka. Lepiej do nich nie dopuszczać.

- Mniejsze nieprawidłowości są widoczne w badaniach USG czy mammografii. Te dwie metody uzupełniają się i pozwalają zobrazować zmiany zachodzące w tkance piersiowej. Mają też swoje ograniczenia. USG pozwala odróżnić łagodną torbiel od złośliwej zmiany, ale w takim badaniu nie da się wykryć np. tzw. mikrozwapnień. Są widoczne dopiero w mammografii. Mogą być wskaźnikiem raka piersi albo zmian przedrakowych.

Dla kogo jest przeznaczone USG, a dla kogo mammografia?
- Badanie ultrasonograficzne jest dla młodych kobiet. To bezbolesna metoda, bez efektów ubocznych. Za pomocą ultradźwięków lekarz bada tkankę piersiową i doły pachowe, by sprawdzić czy węzły chłonne nie są powiększone. Badanie takie należy przeprowadzać raz na pół roku. Mammografia jest głównie dla kobiet po 50. roku życia. Chyba, że pacjentka znajduje się w tzw. grupie podwyższonego ryzyka czyli, gdy w rodzinie wystąpiły nowotwory np. u babci, cioci czy matki. Wtedy lekarz decyduje, kiedy należy wykonać pierwszą mammografię i jak często ją robić. Mammografia to prześwietlanie piersi promieniami rentgenowskimi. Są podawane w niewielkiej dawce, ale takie promienie w młodym organizmie się kumulują.
Przełom nr 35 (1106) 4.9.2013

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%