Gdy pot się leje strumieniami - przelom.pl
Zamknij

Gdy pot się leje strumieniami

10:56, 29.04.2014
Skomentuj  dr Dominik Ludew dr Dominik Ludew

ZDROWIE I URODA. Myjesz się nawet kilka razy dziennie, używasz antyperspirantu, talku, wciąż jednak masz wilgotne dłonie, pachy, stopy. Prawdopodobnie cierpisz na nadpotliwość zlokalizowaną. Nasz ekspert dr Dominik Ludew, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti Anging oraz właściciel gabinetu medycyny estetycznej w Chrzanowie podpowiada, jak sobie z nią poradzić.

ZDROWIE I URODA. Myjesz się nawet kilka razy dziennie, używasz antyperspirantu, talku, wciąż jednak masz wilgotne dłonie, pachy, stopy. Prawdopodobnie cierpisz na nadpotliwość zlokalizowaną. Nasz ekspert dr Dominik Ludew, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti Anging oraz właściciel gabinetu medycyny estetycznej w Chrzanowie podpowiada, jak sobie z nią poradzić.

Nadpotliwość zlokalizowana, jak tłumaczy, dotyczy najczęściej właśnie dłoni, stóp czy pach. Cierpi na nią około 3 proc. populacji. Jest to przypadłość dziedziczna. Choroba zaczyna się najczęściej w okresie dojrzewania. Nasila się wiosną i latem, gdy na dworze robi się coraz cieplej, a także podczas wysiłku fizycznego, gorączki, w stresie czy po zjedzeniu pikantnych potraw. Dokucza nie tylko osobie, która nadmiernie się poci, ale również jej bliskim.

- Nadpotliwość jest klasyfikowana w sześciostopniowej skali, w której trzy ostatnie stopnie to tak silne pocenie, że pot kapie kroplami z powierzchni dłoni lub stóp pod wpływem błahego czynnika emocjonalnego. Ilość wydzielanego potu może być taka, jak podczas dużego wysiłku. Przypadłość ta to nie tylko problem kosmetyczny. Stosowane bowiem antyperspiranty zawierające chlorek glinu często powodują pogrubienie naskórka i zmiany alergiczne. Dodatkowo nadmierna potliwość sprzyja wtórnym infekcjom bakteryjnym i grzybiczym - tłumaczy Dominik Ludew i podpowiada, jak radzić sobie z chorobą.

Znakomite efekty daje terapia toksyną botulinową, czyli tzw. botoksem. Zabieg, jak dodaje, polega na powierzchniowym wprowadzeniu preparatu w obrębie skóry pach, stóp i dłoni. Przed wstrzyknięciem skóra jest znieczulana sprejem chłodzącym, dzięki czemu zabieg jest praktycznie bezbolesny. Przed jego rozpoczęciem lekarz wykonuje test skrobiowo-jodowy, pozwalający określić, w których miejscach skóra wykazuje największą potliwość.

- Gabinet można opuścić od razu po zabiegu. Nie ma konieczności hospitalizacji. Nie trzeba brać wolnego w pracy czy rezygnować z innych zajęć. Pierwsze rezultaty pojawiają się po kilku dniach. Maksymalny efekt osiągany jest już po dwóch tygodniach i trwa od 9 do około 18 miesięcy. W obszarze poddanym leczeniu nadpotliwość jest praktycznie wyeliminowana - mówi.

Po zabiegu nie należy pocierać skóry, by przypadkiem nie doszło do przemieszczenia się preparatu. Trzeba też unikać obciążenia rąk i stóp.
- Niestety, nie wszyscy mogą skorzystać z zabiegu. Przeciwwskazaniem są między innymi schorzenia neurologiczne, stosowanie niektórych leków, ciąża oraz okres karmienia piersią czy infekcje bakteryjne i wirusowe skóry - przestrzega dr Ludew.
Anna Jarguz
Przełom nr 16 (1138) 23.4.2014

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

NikolaNikola

0 0

tyle miesiecy wolnosci od potu po botoksie to przesada, zwlaszcza ze ogranicza po zabiegu, zabiegi bolesne i slabo doswiadczane, sprawdziłam i nie mogę polecić niestety, końcowo dostałam się do leczenia inna metodą i to u siebie w domu
www.electroantiperspirant.pl/urzadzenie-jonoforeza-electro-antiperspirant
tak jak mi super pomaga, o ty mogę powiedzieć jedyne słowo - medyczne arcydzieło!!!!

11:23, 26.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%