Profesor Andrzej Komorowski objął stanowisko szefa oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej w chrzanowskim szpitalu. Ma plany na jej rozwój.
Obecnie na oddziale leczeni są zarówno pacjenci z nowotworami, jak i innymi chorobami. Dominuje chirurgia ogólna.
- Mamy jednak plany, żeby rozwinąć chirurgię onkologiczną w kilku obszarach – mówi ordynator Andrzej Komorowski.
Jeśli chodzi o nowotwory piersi, to dotychczas na oddziale przeprowadzano przede wszystkim rozległe i skomplikowane operacje piersi, często związane z ich usunięciem. Obecnie, jeśli to możliwe odchodzi się od radykalnej resekcji na rzecz mniej inwazyjnych metod. Jest ono możliwe we wczesnych stadiach choroby.
- Chodzi o tzw. biopsję węzła wartowniczego - pierwszego węzła chłonnego na drodze naczynia chłonnego biegnącego od guza. Obecnie to standardowa procedura, wykonywana w przypadkach, gdy nie ma podejrzeń, że węzły chłonne pachy mogą zawierać przerzuty. Pozwala na uniknięcie niepotrzebnego wycinania całego układu chłonnego pachy, co może spowodować różne powikłania – tłumaczy profesor.
Obecnie szpital jest na etapie zakupu sprzętu pozwalającego na zastosowanie oszczędzających metod w leczeniu nowotworów piersi.
Oprócz nich, nowy ordynator ma plany rozszerzenia operacji jelita grubego o metody laparoskopowe. Zamierza również podjąć się operacji wątroby.
Więcej o nowym ordynatorze oraz jego planach rozwoju chirurgii onkologicznej w Chrzanowie możecie przeczytać w aktualnym wydaniu "Przełomu", w wersji elektronicznej dostępnym TUTAJ
2 0
A kiedy szpital w Chrzanowie zacznie przeprowadzać biopsję fuzyjną prostaty a nie klasyczną która jest przeżytkiem archaicznyym i mało dokładnym. Przydało by się też sprowadzić robota da Vinci lub Versius
1 2
Szanowna Redakcjo,
Od 2018 r. nie używa się tytułu Prof. nadzw.
Nie jest uznane napisanie zwrotu Prof. nazw. przed nazwiskiem Osoby, która jest Profesorem uczelni.
Proszę o stosowanie poprawnej nomenklatury.