Wieczorami lepiej nie wychodzić z domów. Przekroczenia norm zanieczyszczeń w niektórych miejscach są ekstremalne. Najgorzej jest obecnie w rejonie Pogorskiej w Chrzanowie.
W środę wieczorem normy zanieczyszczeń w Chrzanowie były wielokrotnie przekroczone. Najgorzej było w rejonie Pogorskiej (o 20.50 PM10 przekroczony o 428%, dwie godziny wcześniej 346%), na os. Południe i Starym Mieście.
Podobnie było w gminie Trzebinia, gdzie najbardziej zanieczyszczone powietrze było w Karniowicach i Dulowej. Przekroczenia norm zanotowano również w i innych miejscach.
Tak samo było w centrum Krzeszowic, ale także w Regulicach w gminie Alwernia czy Jankowicach w gminie Babice.
Problematyczna sytuacja jest także w gminie Libiąż. Tu przodują Żarki (PM10 przekroczony o 322%).
Ze wskaźników przedstawianych przez system monitorowania jakości powietrza airly wynika, że obecnie lepiej niż w mieście Krzeszowice oddycha się w Miękini i Ostrężnicy (gm. Krzeszowice).
Jak to wpływa na zdrowie?
Wysokie stężenia zanieczyszczeń pyłowych powietrza atmosferycznego są jednym z głównych czynników środowiskowych szkodzących układowi oddechowemu oraz sercowo-naczyniowemu.
Co to jest pył zawieszony PM10 i PM2,5 (drobny)
Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu. Cząsteczki te zawierają różne składniki jak np.: siarkę, związki organiczne (np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 µm, natomiast pył drobny PM2,5 cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 µm2-5.
Szkodliwość pyłu dla zdrowia osób eksponowanych związana jest ściśle z wielkością i składem chemicznym ziaren. Pył drobny o średnicy poniżej 2.5µm jest najbardziej niebezpieczny. Dociera on do pęcherzyków płucnych a nawet penetruje do naczyń krwionośnych, a stamtąd do krwiobiegu, stąd jest równo szkodliwy dla układu oddechowego jak i układu krążenia. Większe ziarna pyłu mogą powodować stany zapalne spojówek oraz błony śluzowej nosa i gardła. Osoby cierpiące na choroby serca i płuc, osoby starsze i dzieci uważa się za bardziej podatne na szkodliwe działanie pyłu zawieszonego.
Zagrożone są także osoby aktywne fizycznie. Wysiłek fizyczny powoduje, że oddychamy szybciej i głębiej wdychając jednocześnie więcej szkodliwych cząstek.
W przypadku osób starszych badania dowodzą, iż wysoki poziom pyłu zawieszonego jest związany ze zwiększeniem ryzyka hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych.
Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia pyłu zawieszonego sprzyja wystąpieniu przewlekłej zaporowej choroby płuc, a także zmniejszeniu sprawności i wydolności płuc. Krótkoterminowe narażenie na wysokie stężenie może nasilać objawy choroby płuc, różnych chorób o podłożu alergicznym (astma, egzema, katar sienny, zapalenie spojówek) i chorób serca (zwiększona krzepliwość krwi, zaburzenia rytmu), a także zwiększać podatność na infekcje dróg oddechowych.
Normy stężeń pyłu zawieszonego zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)4:
Źródło: smog.imgw.pl
29.10.2024
ZATRUDNIĘ pracownika fizycznego do układania kostk...
28.10.2024
DO wynajęcia cukiernia wraz z wyposażeniem - 512 9...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz