Znowu przechodzimy na czas zimowy, ale to nie jest zbyt zdrowe - przelom.pl
Zamknij

Znowu przechodzimy na czas zimowy, ale to nie jest zbyt zdrowe

19:26, 28.10.2023 Alicja Molenda
Skomentuj Jutro o tej porze będzie dopiero 20.55 Jutro o tej porze będzie dopiero 20.55

Czas letni na zimowy i odwrotnie zmieniamy już od 47 lat! Czy to ma sens? Lekarze mówią, że nie jest to dobra zmiana dla organizmu.

- Ta jednogodzinna zmiana może nie wydawać się duża, ale w krótkiej perspektywie może siać spustoszenie w psychicznym i fizycznym samopoczuciu ludzi - przestrzega cytowany przez portam medonet.pl dr Charles Czeisler, profesor medycyny snu w Wydziale Medycyny Snu Harvard Medical School.

Lek. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska w rozmowie z Medonetem dodaje, że  ludzie mający zbyt mało snu w tygodniu i próbują nadrobić to w weekend. Takie praktyki sprawiają, że rytm snu i czuwania jest nieregularny, co u niektórych osób wprowadza tendencję do występowania problemów z zasypianiem w godzinach wieczornych oraz trudności z przebudzeniem się rano. Odsypianie w weekendy to coś, czego powinniśmy unikać. Dla organizmu najdrowsze jest wstawać i kłaść się spać o stałej porze,dlatego .

Wiesz, że:

 

  • Prawie 80 proc. mieszkańców Unii Europejskiej marzy o likwidacji zmiany czasu. W marcu 2019 roku . Parlament Europejski zdecydował o odejściu od zmiany czasu w ciągu dwóch lat. Jednak termin jest przesuwany.
  • Zgodnie z rozporzadzeniem prezesa Rady Ministrów, termin stosowania systemu zmiany czasu letniego i zimowego został przedłużony do roku 2026. Niektórzy mówią jednak, że to ostatnia taka zmiana.
  • Aktualnie na czas zimowy oraz letni przechodzą mieszkańcy około 70 państw na świecie - w tym większości krajów kontynentu europejskiego, części stanów USA oraz Australii, a także kilku państw Ameryki Południowej i Azji.
  • W Polsce pierwszy raz zegarki przestawiono w okresie międzywojennym. Później aż do 1940 roku nie było podziału na czas letni i czas zimowy, a kiedy wrócił - został tylko na chwilę. Na stałe zmiana czasu w Polsce została wprowadzona w 1976 roku i trwa do dziś.
  • Zmiana czasu wprowadzana była po to, aby przedsiębiorstwa mogły zmniejszyć koszty zużycia energii i maksymalnie wykorzystywać światło dzienne.
  • Zmianę czasu znaną obecnie, czyli polegającą na letnim przesuwaniu zegarków o godzinę do przodu i zimowym cofaniu o godzinę, zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. Pomysłodawcą wcześniejszego wstawania i późniejszego chodzenia spać była Benjamin Franklin, który podczas pracy w ambasadzie w Paryżu zauważył, że ludzie do późnych godzin oświetlają pomieszczenia świecami. Przesuwanie zegarów dwa razy w roku miało zaoszczędzić miliony kilogramów wosku rocznie! Pierwszym krajem, który postanowił w praktyce wypróbować zmianę czasu, były Niemcy. Pierwsza zmiana czasu nastąpiła podczas I wojny światowej, w 1916 roku. Później pomysł podchwycili również Brytyjczycy i Amerykanie, a następnie także inne kraje.

 

(źródło: noizer.pl)

 

 

 

 

(Alicja Molenda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

antychazarantychazar

0 0

" ALE TO NIE JEST ZBYT ZDROWE" ...niezdrowy to jest niestety pobyt w tym chorym kraju !!!! 14:34, 29.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

stary zgredstary zgred

0 0

Tak, tak, z pewnością zmienianie stref czasowych nie jest zbyt zdrowe. Potwierdza to wygląd i zachowanie tych tłumów ludzi przewalających się codziennie przez lotniska. Chorują, a wszyscy po locie są jacyś tacy osowiali i "skapcaniali". Znam też paru ludzi, którzy wiele lat przepływali na statkach, zmieniając często strefę czasową co drugi dzień. Jakoś "żyją i tyją". Kończę, bo zaraz się ściemni. 12:27, 30.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%