Psycholog ostrzegała w Libiążu: Dzieci nie mogą zostać same w sieci - przelom.pl
Zamknij

Psycholog ostrzegała w Libiążu: Dzieci nie mogą zostać same w sieci

Marek OratowskiMarek Oratowski 15:00, 30.09.2024 Aktualizacja: 16:25, 30.09.2024
Skomentuj Katarzyna Kudyba podczas spotkania w LCK Katarzyna Kudyba podczas spotkania w LCK

Wirtualny świat niesie wiele zagrożeń dla młodych ludzi, którzy spędzają w nim od 6 do 8 godzin dziennie. Rodzice muszą wykazać wiele roztropności, by na czas rozpoznać zagrożenie i starać się mu przeciwdziałać. Przy czym wszystkie skrajne reakcje są często nieskuteczne.

O cyberzagrożeniach w Libiąskim Centrum Domu Kultury opowiada Katarzyna Kudyba - psycholog, pedagog, seksuolog i wykładowca akademicki.

- Technologicznie zostajemy w tyle jako osoby dorosłe. Często dzieci wprost informują mnie, że zakładają aplikacje, które rodzice im pozwolili. Tymczasem gdyby wiedzieli, co tam jest, to w życiu by się nie zgodzili. Dzieci mają tego pełną świadomość. Potem mówią, że zobaczyli tam wiele rzeczy, które chcieliby odzobaczyć, ale to niemożliwe – zauważa Katarzyna Kudyba, psycholog i pedagog.

Niepokojące jest dla niej to, że na pytanie, czy jeśli ktoś ma styczność z treściami drastycznymi albo z hejtem, którego jest adresatem, idzie z tym do rodziców, zwykle młodzi ludzie opowiadają, że nie.

- Z reguły dzieci od czwartej klasy podstawówki mówią, że nie chcą iść z tym do mamy albo taty, bo rodzice będą wkurzeni. Będą krzyczeć, a co więcej, zabiorą im telefon. I stracą dostęp do tych aplikacji. A tam jest ich cały świat – zaznacza psycholog.

Rodzice niekiedy zabraniają korzystać dzieciom z Tiktoka, ale na przykład pozwalają zainstalować bardziej przyjaznego według nich Snapchata. Tymczasem dzieci często przyjmują do grona znajomych w tej aplikacji także osoby zupełnie nieznane, by mieć poczucie, że są „popularni”. Może to skutkować tym, że w wiadomościach pojawią się niewłaściwe treści, choćby nagie zdjęcia.

- W przypadku młodszych dzieci, takich do 12 lat, warto zsynchronizować konto dziecka z kontem rodzica i zablokować rzeczy uznane za niestosowne oraz opcję dodawania do grona znajomych. Wszystko to umożliwia tzw. centrum rodzinne, jakie każda aplikacja musi posiadać w celu ochrony dzieci – podpowiada psycholog.

Rodzice powinni się ciągle edukować w materii cyberbezpieczeństwa. W razie potrzeby zaś poszukać porady specjalisty.

Więcej na ten temat przeczytacie w najnowszym, papierowym wydaniu "Przełomu". Czytelników e-wydania "Przełomu" zapraszamy na platformę e-prasa i e-Kiosk.pl Tam znajdziecie archiwalne i bieżące wydania tygodnika.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%