W mieście osobne procesje zostały zorganizowane przez parafie: św. Mikołaja i Matki Bożej Różańcowej.
Boże Ciało to uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po raz pierwszy była obchodzona w Leodium (Liège) w 1246 r., a w 1317 r. ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce od 1320 r.
"Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do 4 ołtarzy, w których przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Towarzyszą jej parafianie niosący w procesji feretrony, chorągwie i sztandary; dziewczynki sypiące kwiaty przed Najświętszym Sakramentem, w ten sposób tworząc kwietne dywany oraz chłopcy dzwoniący dzwoneczkami" - przypominają chrzanowscy muzealnicy.
Z kolei Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie cytuje fragment z Oskara Kolberga, jak obchodzono Boże Ciało pod Krakowem, czyli m.in. w Małopolsce Zachodniej.
"Ze śpiewem kapłanów łączył się odgłos muzyki, śpiewy ludu, huk bębnów i tarabanów, strzały działowe i moździerzowe. Tak obchodzono po miastach" - zapisał Oskar Kolberg. "Po wsiach uroczystość ta była mniej imponującą, ale rzewniejszą. Jest mniemanie, że kto nie był przynajmniej na pierwszej i ostatniej processyi, ten w ciągu roku umrze; wszyscy więc z całej parafii, starzy i młodzi, kobiety i niedorostki, spieszą do kościoła. Znoszą wianki z rozchodniku, kopytniku, bobownihu, niezapominajek i macierzanki, które przez rok następny mają im służyć za lekarstwo, zwłaszcza jeśli je ksiądz otrze o monstrancyę lub poświęci" - podkreślał.
[WIDEO]8941[/WIDEO]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
29.04.2025
ZATRUDNIĘ kierowcę kat. C i C+E 500-380-561
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz