Cmentarz w Chrzanowie nie do poznania - przelom.pl
Zamknij

Cmentarz w Chrzanowie nie do poznania

15:00, 01.11.2022
Skomentuj Odbudowany cmentarz wojenny przy Borowcowej w Chrzanowie Odbudowany cmentarz wojenny przy Borowcowej w Chrzanowie

Uroczystość przy odtworzonym cmentarzu wojennym przy Borowcowej w Chrzanowie została zaplanowana 8 listopada, we wtorek.

Rozpocznie się o godz. 12, m.in. z udziałem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity i burmistrza Chrzanowa Roberta Maciaszka. Cmentarz żołnierzy z I wojny światowej znajduje się za kirkutem (dojście albo od transformatora przy Borowcowej, albo od strony Chechła).

O godz. 14 w sali konferencyjnej MOKSiR Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie, wygłosi wykład "Dzieje cmentarza wojennego nr 445 w Chrzanowie z Okresu Wielkiej Wojny".

Prace związane z ratowaniem cmentarza wojennego rozpoczęły się w tej kadencji, czyli za rządów burmistrza Roberta Maciaszka. Pierwszym krokiem było zabezpieczenie skarpy, sąsiadującej z grobami i stromo opadającej do nowo powstałego rozlewiska. Te roboty zakończono na początku 2021 r.

W lipcu 2022 r. firma JAN Janusza Janasa z Krzeszowic przystąpiła do odbudowy cmentarza wojennego. Koszt po przetargu wyniósł 350 tys. zł. Całą potrzebną kwotę gmina pozyskała z dotacji rządowych.

(Łukasz Dulowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

MakariuszMakariusz

0 0

Pamięć tym ludziom należała się jak ta psu buda czy miska. Szkoda, że C.i.K Komendatura Wojskowa nigdy tym cmentarzem się nie interesowała. Wstyd też dla poprzednich włodarzy miasta. Sam jestem byłym żołnierzem, na szczęście nie udało mi się polec na misjach, ale gdyby tak się stało w latach 90tych, chciałbym aby mnie pamiętano. Ci pochowani w Chrzanowie pewnie też na to liczyli a kolejne pokolenia zawiodły. Czemu zawiodły?

18:11, 01.11.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntoninkaAntoninka

0 0

Makariuszku, o czym Ty piszesz, polec na misjach nie miałeś nawet szans, ponieważ w Jednostce Wojskowej Bolęcin nigdy nikt nie zginął w boju, tam wiodło się przyjemne życie, którego bardzo szkoda. Oj, ciepło i z rozrzewnieniem byli wojskowi z tej jednostki wspominają dawne czasy, to były super czasy, takie supertajne łamane przez poufne. A cmentarz godnie się prezentuje, minimalistyczny taki, łatwy w utrzymaniu, przestał kontrastować z kirkutem, zgodny z moimi oczekiwaniami. Czy wejście na cmentarz jest określone czasowo?

18:45, 01.11.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MakariuszMakariusz

0 0

Jaki Bolęcin, miałka kobiecino? Ty widzisz swoje marne zaczepki? Analizujesz je niekiedy czy tylko ważna jest dla ciebie pusta docinka?

06:17, 02.11.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Dokładnie wiedziała na co się pisze.

dede

08:16, 2025-05-13

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Pisząc dzisiaj o szarości i biedzie w czasach PRL, warto unikać dokonywania manipulacji polegajacej na porównywaniu poziomu życia "wtedy" (lata 60/70) z tym poziomem dziś. Warto natomiast porównać z poziomem życia w innych krajach. Wystarczy nieco poczytać czy pooglądać zdjęcia i filmy z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Tylko nie porównywać polskiej wiochy z Paryżem, a porównać ją z wiochą w Masywie Centralnym, Pirenejach czy na włoskim południu. Rażących różnic nie widać, a dzielnice willowe u nas też się budowały. Oczywiście łatwiej wrzucić zdjęcie pustej półki sklepowej zastawionej butelkami z octem, zrobione w czasach najgłębszego kryzysu. Ja tam pamiętam te półki jako tako zapełnione z towarami, w tym takimi, na wiele których nie było nas w domu stać. Na szkolnych apelach (było coś takiego - lata 60-te) kierownik szkoły nie raz wymachiwał bułką z szynką przyniesioną przez sprzątaczkę ze śmietnika, wygłaszając okolicznościowe przemówienie w stylu; "wasi rodzice ciężko pracują, a wy ....". Po co więc ta ideologiczna przesada w prawie każdym tekście o tamtych latach? Prawdą jest, że nie było komórek, netu, komputerów i paru innych rzeczy, tylko że gdzie indziej też ich nie było.

stary zgred

07:57, 2025-05-13

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!

Złoty pył.

23:13, 2025-05-12

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało

Ogień

22:11, 2025-05-12

0%