Na ziemi chrzanowskiej rosną trufle. Znalazł je mieszkaniec Trzebini. Za te grzyby w Polsce można dostać 1000 złotych za kilogram. Skupują je głównie restauratorzy. bo są one prawdziwym przysmakiem.
Trufle to grzyby często nazywane "czarnymi diamentami". Nie mają trzonu, kapelusza ani nitkowatej grzybni, są twarde i zdrewniałe. Podziemne owocniki trufli występują pod postacią bulwy pokrytej grubymi brodawkami. Trufle żyją w symbiozie m.in. z dębem, bukiem, lipą, grabem czy leszczyną.
W czwartek portal o2.pl poinformował o mieszkańcu Trzebini, który w ciągu półtorej godziny zebrał w lesie ponad 3 kg trufli.
"Pan Paweł zajmuje się zbieraniem trufli już od 12 lat. Na poszukiwania wychodzi kilka razy w tygodniu, by pokryć zapotrzebowanie restauracji, które się do niego zwracają. Zamówienia ma z lokali zarówno polskich, jak i zagranicznych" - czytamy na o2.pl.
W Polsce cena za kilogram trufli to około 1000 zł. Za granicą są warte 250-300 euro (1200-1400 zł) za kilogram. Rozmówca portalu podkreślił, że od dwóch lat nie zbiera już zwykłych grzybów, gdyż przestało to być dla niego opłacalne.
- Jeśli faktycznie udało się nazbierać komuś na naszym terenie tyle trufli, to tylko pogratulować. Ze względu na ocieplenie klimatu w Polsce te grzyby występują u nas coraz częściej. Osobiście ich nie znalazłem. Trudność polega na tym, że są to grzyby podziemne i trzeba mieć umiejętność szukania takich gatunków oraz łut szczęścia. Grzybów podziemnych u nas jest więcej, zatem niekiedy można się natknąć na te truflopodobne, jak piestrówka różowa - tłumaczy przyrodnik Piotr Grzegorzek, emerytowany pracownik Muzeum w Chrzanowie.
Znalezienie trufli należy do zadań zwierząt o doskonałym węchu. Za granicą, gdzie trufli jest dużo (Francja, Włóchy) do ich szukania wykorzystuje się tresowane świnie oraz psy. Te drugie wybierane są o wiele częściej, ponieważ świnie są smakoszami trufli.
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
Gatunek podlega ochronie ścisłej (poz. I.51 wg aktualnego rozporządzenia). Do ustawowej ochrony został włączony w 2014 roku !!! Czekam na zawiadomienie, he,he,he.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz