W setną rocznicę górniczej katastrofy Muzeum Regionalne w Trzebini otworzyło wystawę (ZDJĘCIA, WIDEO) - przelom.pl
Zamknij

W setną rocznicę górniczej katastrofy Muzeum Regionalne w Trzebini otworzyło wystawę (ZDJĘCIA, WIDEO)

19:44, 03.08.2022 Agnieszka Filipowicz
Skomentuj

3 sierpnia 2022 r. upłynęło sto lat od najtragiczniejszego wypadku w dziejach górnictwa w naszym regionie. W Muzeum Regionalnym w Trzebini z tej okazji otworzono dziś wystawę "Różne oblicza górnictwa".

3 sierpnia 1922 roku do szybu Artur w Sierszy wdarła się woda z potoku Kozi Bród. Jej masy połączone z piaskiem wtargnęły z taką siłą, że pozrywały stemple i pozginały szyny kolejki. W tym czasie pracowało tam ok. 60 górników. Tylko część z nich zdołała uciec. 28 osób zginęło, a 35 odniosło rany, w tym 11 - ciężkie.

Pamięć o największej katastrofie górniczej i jej ofiarach podtrzymuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR, które kultywuje tradycje górnicze regionu. Dziś po południu w siedzibie Muzeum Regionalnego przy ul. Grunwaldzkiej 1 uroczyście otworzono wystawę poświęconą górnictwu w regionie. Ekspozycja pokazuje zarówno dobre, jak i złe strony związane z wydobyciem węgla kamiennego.

Tę dobrą stronę reprezentuje wystawa filatelistyczna przygotowana przez Polski Związek Filatelistyczny koło nr 5 w Trzebini wspólnie z zaprzyjaźnionymi filatelistami. Druga część ekspozycji poświęcona jest niebezpiecznej stronie górnictwa związanej z nieprzewidywalną działalnością i wpływem żywiołów.

W otwarciu wystawy uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia, filateliści, byli pracownicy KWK Siersza, przedstawiciele samorządu, okoliczni mieszkańcy, a także potomkowie ofiar katastrofy sprzed 100 lat.

Ważna informacja dla zainteresowanych wystawą - można ją zwiedzić po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się z przedstawicielami Muzeum Regionalnego.

 

[WIDEO]6961[/WIDEO]

(Agnieszka Filipowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MakariuszMakariusz

0 0

Szkoda, że nikt nie odpowiedział na pytanie, które zadałem w poprzednim artykule. Poważnie aż tak krótka historia już się zatarła? No i errata do artykułu, Kozi Bród, nie Kozibród. 22:33, 03.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%