Dziś Wszystkich Świętych. Przypominamy postać błogosławionego męczennika z Chrzanowa-Kościelca (ZDJĘCIA) - przelom.pl
Zamknij

Dziś Wszystkich Świętych. Przypominamy postać błogosławionego męczennika z Chrzanowa-Kościelca (ZDJĘCIA)

10:00, 01.11.2021 Marek Oratowski
Skomentuj Portret beatyfikacyjny brata Marcina Oprządka Portret beatyfikacyjny brata Marcina Oprządka

1 listopada katolicy obchodzą uroczystość Wszystkich Świętych. Wśród wyniesionych na ołtarze są też mieszkańcy ziemi chrzanowskiej. Jednym z nich jest brat Marcin Oprządek, pochodzący z chrzanowskiego Kościelca, zamordowany przez Niemców.

Jan Oprządek urodził się 4 marca 1884 roku. W tamtym czasie wieś Kościelec liczyła niespełna 700 mieszkańców. W wieku 28 lat, po śmierci rodziców, podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu. W 1912 roku został franciszkaninem i przyjął imię Marcin. Próbę odbył w klasztorze św. Kazimierza w Krakowie. Potem trafił do Sądowej Wiszni. Stamtąd, po wybuchu pierwszej wojny światowej, został powołany do wojska austriackiego. Potem znalazł się w klasztorze we Włocławku. Tam po wybuchu drugiej wojny światowej został aresztowany przez gestapo i więziony w Szczeglinie oraz Sachsenchausen i Dachau. Przez 600 dni znosił głód, okrutne traktowanie i choroby oraz wyniszczającą pracę.

18 maja 1942 roku przewieziono więźniów do samochodów przerobionych na przewoźne komory gazowe. Po drodze wpuszczono spaliny do szczelnych kabin. Zakonnik z Kościelca i jego towarzysze niedoli umierali parę minut. Ich ciała spalono w krematorium.

Brat Marcin Oprządek został wyniesiony na ołtarze przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku w Warszawie w grupie 108 męczenników drugiej wojny światowej.

W parafii w Kościelcu pamiętają o błogosławionym. Przy wejściu do kościoła znajduje się pamiątkowa tablica, a w bocznej kaplicy jest ołtarz-płaskorzeźba 108 męczenników. Jak informuje proboszcz tamtejszej parafii ks. Krzysztof Kruk, po wyniesionym na ołtarzu zostały należące do niego przedmioty, które stały się relikwiami. To różaniec przypinany do habitu, dwa modlitewniki z przełomu XIX i XX wieku, metalowy krzyż oraz pismo z obozu koncentracyjnego Dachau do siostry brata Marcina Anny Palonek.

18 maja przyszłego roku, w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci Marcina Oprządka, różaniec ma znaleźć się w specjalnym relikwiarzu, który stanie w kościeleckim kościele.

Obejrzyjcie zdjęcia relikwii i innych form upamiętnienia męczennika.

(Marek Oratowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

VitekSprytekVitekSprytek

0 0

Trochę tego nie rozumiem. Zakonnik nie umarł ,,za wiarę'', to była taka ,,śmierć systemowa'', którą hitlerowcy zgotowali wielu innym ludziom. Błogosławieństwo spłynęło jednak tylko na zakonnika, dlaczego? 15:07, 01.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kapitan BoIsKapitan BoIs

0 0

VitekSpyrek: pytasz dlaczego premię przyznano pracownikowi korporacji a nie klientowi produktów tej korporacji? 10:03, 03.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%