Jerzyki patentem na walkę z komarami? - przelom.pl

Przełom Online

Zamknij

Jerzyki patentem na walkę z komarami?

Marek Oratowski 07:00, 19.06.2019 Aktualizacja: 01:19, 26.09.2025
6 Jerzyki patentem na walkę z komarami? Agnieszka Siuda postuluje odkomarzanie przeprowadzać w przyszłości siłami natury

Libiąska radna Agnieszka Siuda zaproponowała zakładanie w gminie budek lęgowych dla jerzyków. Te ptaki żywią się m.in. komarami.

Propozycja padła na wtorkowej sesji libiąskiej rady miejskiej.

- Dobrze, że jest decyzja o przeprowadzeniu oprysków. Moim zdaniem gmina powinna też zainwestować w budki lęgowe dla jerzyków. Można je zamontować na szkołach, przychodniach zdrowia. Jeden taki ptak jest w stanie zjeść dziennie 20 tysięcy owadów. Żadne odkomarzanie nie da takiego efektu - tłumaczyła Agnieszka Siuda.

Jej zdaniem przedstawiciele gminy powinni też upominać mieszkańców mających niewykoszone działki, które tym samym często stają się wylęgarnią komarów.

- Budki lęgowe na szkołach i budynkach użyteczności publicznej mamy pozakładane, bo przy okazji ich termomodernizacji był taki wymóg. Być może trzeba jeszcze zwiększyć ich liczbę. Natomiast jeśli chodzi o wykaszanie, to co roku wysyłamy w tej sprawie dziesiątki pism. Ubolewam jednak nad tym, że po zmianie przepisów w 2005 roku nie mamy prawa tego nakazać lub nałożyć kary w razie nie zastosowania się do polecenia. Obecnie możemy tylko o to prosić, z różnym skutkiem - odpowiedział burmistrz Jacek Latko.

(Marek Oratowski)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (6)

Promil_plPromil_pl

0 0

To źle że jest decyzja odkomarzaniu komarów opryskami. To dobrze że szukacie Państwo rozwiązania problemu przy pomocy jerzyków.

07:12, 19.06.2019
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Papuga13Papuga13

0 0

Była elewacja z blach na osiedlu Kopalnianym to była masa Jerzyków. Odkąd jest zrobiona nowa i brak budek lęgowych dla tych ptaszków jest ich jak na lekarstwo a szkoda bo to ptak żyjący wsród ludzi i bardzo pożyteczny.

07:58, 19.06.2019
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Podpisz się___Podpisz się___

0 0

Jerzyki w tym roku to chcecie przywieź z Afryki czy co? Nie wykoszone działki siedlisko komarów yhy a co z składowiskiem odpadów zielonych, wydaje mi się że bardziej gnijąca trawa może być siedliskiem komarów. Gdyby był komarem to raczej wolał bym się osiedlić w gnijącej trawie niż żywej, bo gnijącej nikt nie skosi:)

08:13, 19.06.2019
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

damian1104damian1104

0 0

To słabo Burmistrz Libiąża działa skoro uważa że nie ma podstaw prawnych aby zmusic mieszkańców do koszenia nieuzytkow. Polecam zapytać Wójta Babic jak to działa bo u niego w gminie podstawy takie są :) Prawo przewiduje taka sytuacje i może za to zostać nałożona kara.

10:49, 19.06.2019
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

RincewindRincewind

0 0

Oczywiście że rozwiąże to częściowo problem - dopóki bloki byly nieocieplone, dopóty jerzyki miały gniazda pod stropami i ilość owadów była normalna. Po ociepleniu i zatkaniu wszystkich szczelin jerzyki się z osiedli wyniosły, a zarządcy budynków zignorowali wnioski o montaż budek. Takie jest przynajmniej moje doświadczenie ze Spółdzielnią Mieszkaniową...

10:52, 19.06.2019
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

karaluchdobryduchkaraluchdobryduch

0 0

Brawo dla pani Agnieszki za pomysł. Nie mam kompetencji do oceniania czy będzie to pomysł skuteczny. Ale budzi uznanie, gdy do rozwiązania problemu wykorzystywane są istniejące zasoby a nie wynajem bądź zatrudnienie podmiotu zewnętrznego za duże pieniądze.

21:47, 19.06.2019
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Mecenas Jan Hoffman kandyduje na prezydenta

Zauważyłem że,kiedy pojawia się w tekście....gdziekolwiek dwa słowa Koalicja Obywatelska...pojawia się Pani z artykułem informacjami...natomiast jednocześnie NIGDZIE Pani nie napiszę złych chwilach tejże partii politycznej,o pomysłach i jeśli nawet przyjdzie...taki moment obiera lub obierze Pani w słowa, które przykryją cały ten bajzel...i to nie są już wolne Media,a człowiek myśląc:"Przełom się sprzedał"...dlatego jeśli nie będzie dzików,nie będzie kiedyś Ukrainy, będzie zgoda...to gwarantuje, że być może kiedyś dziennikarze zaczną pisać o poważnych problemach i jak Je rozwiązać...lub napiszę o tych zaniedbaniach (jak to miało miejsce na PKP-ie w Libiążu)bo tego nikt nie roztrząsał,ale temat o kładce był... PRZYPADEK? Nie sądzę,po prostu LEWACTWO kupuję MEDIA WSZĘDZIE MASAKRA... KIEDYŚ LUDZIE BĘDĄ ZAŁĄCZAĆ TV TYLKO PO TO ABY SŁYSZEĆ TO PiS albo to Wina Tuska...TAKI MAMY CHORY KLIMAT

Szczery

02:28, 2026-06-10

Strzelanie dla sportu, mieszkańcy się boją zabłąkanej k

Gdzie jest ta strzelnica na tym Wapienniki? Bo szukam w internecie i nic znaleźć nie potrafię. Z okolic Wolbromia bym się na nią wybrał z moim sprzętem i amunicją. Postrzelał bym na długim dystansie 100 - 200m.

Ludwik

00:43, 2026-06-10

Na 800 metrach drogi będzie nowy asfalt

To zdjecie jest zabiste

Photo loto

23:54, 2026-06-09

Mecenas Jan Hoffman kandyduje na prezydenta

To doradza radzie czy burmistrzowi?

Peter

22:47, 2026-06-09

0%