Zapraszamy do przeczytania zapisu środowej „rozmowy na żywo” internautów na czacie z Mikołajem Reyem, pełnomocnikiem ds. referendum w sprawie odwołania burmistrza Trzebini.
Zapraszamy do przeczytania zapisu środowej "rozmowy na żywo" internautów na czacie z Mikołajem Reyem, pełnomocnikiem ds. referendum w sprawie odwołania burmistrza Trzebini.
Piotrek Tarczyński: Dobry wieczór. Witam na czacie z Mikołajem Reyem, pełnomocnikiem ds. referendum w sprawie odwołania burmistrza Trzebini.
Mikołaj Rey: Dzień dobry wszystkim. Witam internautów i zachęcam do zadawania pytań w sprawie referendum, które ma się odbyć w gminie Trzebinia
trzebinianin1121: Za rządów burmistrza S. Szczurka zatrudnienie w urzędzie miasta zostało zmniejszone o przeszło 30 osób. Niektóre ze zwolnionych z urzędu osób oraz członkowie ich rodzin aktywnie włączyli się w akcję referendalną. Czy wobec tego uważa Pan, że zmniejszenie zatrudnienia w urzędzie było błędem?
Mikołaj Rey: Zmniejszenie zatrudnienia w urzędzie było zgodne z obietnicami wyborczymi pana Szczurka, jednak liczba zwalnianych w rzeczywistości była mniejsza. Wyłączono z urzędu zasób geodezyjny, część osób przeszła na emerytury. Burmistrz zatrudnił też nowych pracowników. Sposób redukcji mógł skłonić wiele osób do ujawnienia towarzyszącym temu nieprawidłowości.
Piotrek Tarczyński: Pytanie użytkownika obserwator5050 Mikołaj Rey uznał za niezwiązane z tematem referendum.
Andante: Jakie korzyści może przynieść przeprowadzenie referendum samym mieszkańcom gminy?
Mikołaj Rey: Po pierwsze, wzrost świadomości obywatelskiej, który sprawi, że mieszkańcy będą w stanie uwierzyć w swój wpływ na sposób sprawowania władzy, a po drugie, osobom sprawującym władzę dadzą do zrozumienia, że są pod stałą kontrolą wyborców. Zapobiegnie to stawianiu pustych obietnic, a polityków zmusi do wywiązywania się z proponowanego programu wyborczego.
Witek: Jak to było z tą komisją ochrony środowiska w stosunku do pana.
Mikołaj Rey: W stosunku do mnie nie było żadnej komisji ochrony środowiska. W Bolęcinie była komisja, przysłana przez burmistrza w celu stwierdzenia szkodliwego działania na środowisko ośrodka jeździeckiego Szarża. Ponoć ludzie się skarżyli. W efekcie komisja nie stwierdziła uchybień, ani zagrożeń dla środowiska naturalnego.
Piotrek Tarczyński: Pierwsze pytanie użytkownika jaroslaw.k Mikołaj Rey uznał za niezwiązane z tematem referendum.
Mikołaj Rey: Przypominam, że czat ma związek z referendum. Nie mam powodów odpowiadania na pytania niezwiązane z akcją referendalną. Jeśli ktoś jest zainteresowany moją prywatną działalnością, zapraszam do osobistego kontaktu.
jaroslaw.k: Czy to prawda, że kandydatem komitetu referendalnego na nowego burmistrza jest były burmistrz Adamczyk? Proszę o jednoznaczną odpowiedź.
Mikołaj Rey: Nie, komitet referendalny nie wskazuje, nie wskazywał i nie będzie wskazywał żadnego kandydata.
Albi 1234561: Ile pieniędzy otrzymała pana firma z gminy i urzędu marszałkowskiego w 2009 roku na organizację zawodów jeździeckich w Bolęcinie ?
Mikołaj Rey: Moja firma nie otrzymała ani grosza. Małopolski Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej dofinansował koszty organizacji finałów ogólnopolskiej olimpiady młodzieży na podstawie umowy zawartej z klubem Szarża. To nie firma, tylko stowarzyszenie, w którym pełnię funkcję prezesa.
Mikołaj Rey: Dodam, że to normalna praktyka. To zadanie zlecone ministerstwa sportu i co roku w innym województwie w identyczny sposób organizowane są finały olimpiad młodzieży.
Tusiek2137: W kampanii referendalnej oskarżał pan obecnego burmistrza o łamanie prawa. Tymczasem jednym z inicjatorów organizacji referendum jest człowiek, który nielegalnie rozbudował gminny budynek przy Balatonie. Czy wobec tego działania swojego kolegi z komitetu referendalnego uważa pan za zgodne z prawem i godne pochwały?
Mikołaj Rey: Nie badałem tej sprawy. Skoro w tej kwestii wypowiedział się wymiar sprawiedliwości, ja nie będę tego komentował. Natomiast wymiar działań burmistrza ma inny charakter. Dotyczy osoby publicznej, która dopuszcza się tego typu działań sprawując funkcję społeczną z wyboru elektoratu.
EON: W organizację referendum zaangażowały się osoby zwolnione z pracy w urzędzie miasta przez burmistrza Szczurka oraz ich rodziny. Czy oznacza to, że jeżeli burmistrz Szczurek zostanie odwołany, to osoby te zostaną ponownie zatrudnione w urzędzie i zatrudnienie znów sięgnie tam 200 osób?
Mikołaj Rey: Myślę, że jest to daleko idące uproszczenie, ponieważ spośród osób związanych z organizacją referendum znam tylko jedną zwolnioną osobę. Znalazła pracę gdzie indziej. Natomiast z całą pewnością referendum nie ma związku z próbą przywrócenia do pracy osób, które mogły się poczuć pokrzywdzone. Dotyczy szeregu innych nieprawidłowości, stwierdzanych przez inicjatorów.
jaroslaw.k: Czy komitet organizacyjny ds. referendum rzeczywiście ma na uwadze dobro publiczne, czy może bardziej dobro prywatne? Bo jak Pan wytłumaczy fakt, że w skład tego komitetu wchodzi Pan Matyjśkiewicz,który bez zgody gminy i niezgodnie z obowiązującym prawem rozbudował gminny budynek na terenie Balatonu?
Mikołaj Rey: Na podobne pytanie odpowiedziałem wcześniej.
EON: Podczas zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum oskarżał Pan obecnego burmistrza o "regres gospodarczy". Tymczasem burmistrz S. Szczurek zaangażował się bardzo aktywnie w budowę aż 3 stref aktywności gospodarczej na terenie Trzebini. Czy w związku z tym uważa Pan, że tworzenie stref gospodarczych, które dadzą naszym mieszkańcom nowe miejsca pracy i dodatkowe wpływy do kasy gminy to złe rozwiązanie?
Mikołaj Rey: Uważam, że w pierwszej kolejności burmistrz ma obowiązek dbać o istniejącą gospodarkę, poprzez wspieranie przedsiębiorców i umożliwianie im utrzymania istniejących miejsc pracy, co w kryzysie jest istotne. Pomysł stref gospodarczych nie jest autorstwa burmistrza Szczurka, tylko jego poprzednika, a on, na szczęście, go kontynuuje. Pomysł budowy stref, moim zdaniem, jest dobry. Na skutek wielu błędnych decyzji burmistrz Szczurek doprowadził do likwidacji wielu drobnych przedsiębiorstw, a w efekcie spadku zatrudnienia i wzrostu bezrobocia.
Andante: A ile możemy obecnie stracić, nie przeprowadzając (nie biorąc udziału w) referendum?
Mikołaj Rey: Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem pytanie. Udział w referendum jest osobistą decyzją każdego wyborcy. W moim przekonaniu stanowi pochodną świadomości obywatelskiej i troski o dobro regionu. Wyborcy powinni wziąć udział w głosowaniu, mają możliwość udzielenia jednej z dwóch odpowiedzi. Brak udziału w referendum będzie dobrowolną rezygnacją z przysługujących każdemu demokratycznych praw i tym samym zgodą na bierne przyglądanie się otaczającej nas rzeczywistości.
Krzysio: Czy jeśli w referendum mieszkańcy zagłosują za odwołaniem burmistrza, to uważa pan, iż rada miasta (w całości lub w większości) powinna podać się do dymisji, z uwagi na to, iż to oni przez te 2 lata współpracowali z burmistrzem?
Mikołaj Rey: Z całą pewnością problem ten będzie wymagał rozważenia. Myślę, że radni, którzy wspierają burmistrza Szczurka, powinni taką opcję wziąć pod uwagę, bo w dużej mierze stracą wiarygodność w oczach wyborców. Trzeba jednak pamiętać, że część radnych opowiedziała się za opozycją w stosunku do obecnego burmistrza, a ich działania przyczyniły się do ujawnienia wielu kompromitujących burmistrza poczynań.
Witek: To dlaczego albo radni albo urzędnicy sfałszowali końcowy raport i czemu pana zdaniem pan burmistrz nie wyciagnął wobec tych osób konsekwencji.
Mikołaj Rey: Nie potrafię odpowiedzieć, dlaczego radni lub urzędnicy sfałszowali protokół komisji. Przypuszczam, że zależało im, aby jego brzmienie było zbieżne z ich intencjami. Sprawę tę bada prokuratura. Mnie trudno się na ten moment wypowiadać.
Observator: podobno nie został pan poinformowany o tym, że ta komisja się zbiera, natomiast byli obecni i poinformowani przedstawiciele OSP Bolęcin i sołtys. Czy to prawda, że został pan pominięty?
Mikołaj Rey: Tak, to prawda. Pominięto mnie. Nikt nie zaprosił mnie do udziału w komisji. Później posądzono mnie o zlekceważenie spotkania.
Pan_Jabu: Nie podoba mi się działalność burmistrza Szczurka. Obawiam się jednak, że po jego odwołaniu nikt rozsądny nie zdecyduje się na ryzyko kandydowania na niespełna dwuletnią kadencję. Jak Pan przekona mnie do tego, że warto odwołać burmistrza już teraz?
Mikołaj Rey: Moim zdaniem, kandydat, który zechce objąć rządy po odwołaniu burmistrza Szczurka, musi mieć na uwadze plan naprawczy dla gminy na najbliższe dwa lata, ale również myśleć o reelekcji na kolejną kadencję. Swój program powinien oprzeć na spójnej wizji rozwoju miasta i gminy na co najmniej kolejne sześć lat. Myślę, że o ile odwołanie burmistrza Szczurka w referendum powiedzie się, nowy burmistrz będzie bardzo rozważnie sprawował swoją funkcję. Będzie miał świadomość, że obywatele w każdej chwili z poczynań mogą go rozliczyć. W efekcie można się spodziewać, że nowe władze samorządowe staną się bardziej skuteczne i wiarygodne.
EON: Panie Mikołaju! Czytał Pan protokół z kontroli w KJ "Szarża" z 29.04.2012 roku? Został on opublikowany na konkurencyjnym portalu internetowym i można tam przeczytać o uchybieniach w składowaniu obornika. To jak z tymi nieprawidłowościami w "Szarży"? Były czy nie były?
Mikołaj Rey: Jeżeli wykaże Pan ścisły związek obornika w Szarży z referendum w Trzebini, będę skłonny kontynuować dyskusję na ten temat.
Ruda: Rada Osiedla ZWM zasłynęła, podejmując uchwałę w której nawołuje do bojkotu. P .Ścigaj nie widzi w tym nic niestosownego. Czy według organizatorów referendum powinno być to wyjaśnione i czy w tej sprawie podejmiecie odpowiednie
Ruda: Czy organizatorzy podejmą odpowiednie kroki w celu wyjaśnienia sytuacji, ewentualnie ukarania/jeśli było to niezgodne z prawem? Przez pomyłkę przesłałam połowę pytania wcześniej, przepraszam.
Mikołaj Rey: Jako komitet inicjatorów referendum uważamy, że wydanie przez Radę Osiedla ZWM uchwały o bojkocie głosowania, zwłaszcza w imieniu wszystkich mieszkańców, było co najmniej niestosowne. Natomiast poparcie uchwały przez przewodniczącego Rady Miasta Zdzisława Ścigaja jest kompromitujące dla niego i żenujące. Ponieważ w podobnych przypadkach były stosowane doniesienia do prokuratury o łamanie praw wyborczych, to komitet referendalny również rozważy taki wniosek. Aczkolwiek uważamy, że teraz priorytetem jest doprowadzenie akcji referendalnej do końca. Zarówno Pan Krawczyk, przewodniczący Rady Osiedla ZWM, jak i pan Ścigaj skompromitowali się dostatecznie. Tak naprawdę oddali sprawie referendum dużą przysługę.
Observator: Ostatnio "Przełom" opisywał sprawę kompostowni w Trzebini. Burmistrz publicznie obiecał, że nie pójdzie w kierunku budowy kompostowni, po czym wydał pozwolenie na jej budowę. Czy mógłby pan podać inne podobnie konkretne przykłady braku dialogu burmistrza z mieszkańcami, bo rozumiem, że takie właśnie postępowanie przyczyniło się do powstania obecnej inicjatywy referendalnej?
Mikołaj Rey: Podobnym zachowaniem było m.in. wielokrotne zmienianie koncepcji ruchu kołowego i parkowania w Rynku w Trzebini, a także związane z tym łamanie umów z przedsiębiorcami.
EON: Skoro komitet ds. referendum rzekomo ma na celu dobro mieszkańców i gminy, to dlaczego grupa osób, której Pan przewodzi, pomija milczeniem liczne afery firmowane przez poprzedniego burmistrza, jak np. nielegalne otwarcie przed poprzednimi wyborami samorządowymi dwupoziomowego parkingu koło urzędu miasta?
Mikołaj Rey: Odwracając pytanie, dlaczego Pan, jako świadom tych zjawisk, sam w tym czasie nie rozpoczął odpowiedniej akcji? Proszę pamiętać, że nie wszyscy mieszkańcy bez przerwy śledzą poczynania władz samorządowych. Część zainteresowała się dopiero niedawno. Skoro w poprzedniej kadencji było tak wiele nieprawidłowości, to dlaczego osoby świadome tych faktów nie zrobiły nic, by temu zapobiec?
Tusiek2137: Panie Rey, zdawałoby się, że dobrze, gdy władzy publicznej patrzy się na ręce - a ja pytam, gdzie Pan był, gdy u tejże władzy był p. Adamczyk. Ponadto proszę odpowiedzieć, czy w obecnej wręcz katastrofalnej sytuacji kryzysu, gdzie ludzie tracą pracę/nie mam tu na myśli tylko Trzebini/ stać nas na koszty kilkudziesięciotysięczne związane z referendum. Czy nie uważa Pan, że te pieniądze można by przeznaczyć na inwestycje, które przeważnie generują miejsca pracy? Osobiście uważam, że nie ma w Pana akcji interesu ogółu - lecz jednak Pana prywatny. Proszę przekonać mnie, że jest inaczej - ale bez zjadliwych insynuacji, tylko konkretnych faktów- bynajmniej nie tych, które ma Pan na stronie internetowej - referendum.
Mikołaj Rey: Musi Panu wystarczyć zapewnienie, że nie mam żadnego prywatnego interesu w prowadzeniu tej akcji, tym bardziej, ze angażuję w to swój czas, wysiłek i pieniądze, nie otrzymując nic w zamian. Nie mam też żadnych ambicji politycznych. Z obecnym burmistrzem, mimo wielokrotnych prób uzyskania konsensusu, nie udało mi się nawiązać dialogu. Natomiast jego sposób działania, wypowiedzi, zarówno mnie, jak i wielu innych, przekonał, że nie nadaje się do sprawowania tej funkcji. O ile zna Pan prawa rządzące wydatkowaniem pieniędzy publicznych, to z pewnością się orientuje, że nie ma możliwości przeznaczanie tych środków na inne cele. Dodam, że zaangażowane w referendum pieniądze są przeznaczone głównie na diety dla członków komisji wyborczych. Oni wszyscy to mieszkańcy gminy.
jaroslaw.k: Czy zdaje sobie Pan sprawę ile gminnych placów zabaw można by ogrodzić i lepiej zagospodarować za pieniądze przeznaczone na organizację referendum???
Mikołaj Rey: Na pytanie związane z finansowaniem referendum odpowiedziałem wcześniej.
ANTYPREMIER: Jakie działania komitet referendalny zamierza podjąć w przypadku porażki w referendum, a jakie po odwołaniu burmistrza Szczurka?
Mikołaj Rey: W obu przypadkach zakończy działanie. Jego rola sprowadza się do organizacji i przeprowadzenia referendum. Dalsze kroki należą do polityków.
jaroslaw.k: Skoro tyle u Pana troski o dobro gminy i jej mieszkańców, to dlaczego składał Pan koński obornik w pobliżu wody i w dodatku bez jakichkolwiek zabezpieczeń, co stwarzało zagrożenie dla czystości Gliniaka i Chechła?
Mikołaj Rey: Pańska fascynacja obornikiem na terenie KJ Szarża zdaje się być wprost proporcjonalna dla Pańskiego poparcia dla obecnego burmistrza. Skoro zatem tak chętnie łączy Pan te dwie sprawy, muszę Pana rozczarować swoją odmową kontynuacji dyskusji o odchodach.
Observator: Czy są panu znane inne konkretne przypadki takiego nieuczciwego postępowania wobec stron uczestniczących w sprawach prowadzonych przez gminę (jak wobec pana - brak powiadomienia)? Jeśli tak, prosimy o ujawnienie. Myślę że społeczeństwo, które nie śledzi różnych spraw gminnych, nie ma pojęcia o tym sposobie rządzenia przez burmistrza i jego popleczników, i dlatego nie widzi potrzeby jego odwołania. Prosimy o jeszcze więcej konkretnych przykładów, jeśli są takowe.
Mikołaj Rey: Przykładów jest wiele. Komitet referendalny dysponuje bogatą dokumentacją różnorodnych przykładów, związanych z niegospodarnością i brakiem rzetelności czy niekompetencją urzędników UM Trzebinia. Za to z kolei odpowiada burmistrz Szczurek. Z uwagi na szczupłość czasu, jakim teraz dysponujemy, a także charakter czatu, trudno opisywać wszystkie. W miarę możliwości postaram się odpowiedzieć w późniejszym terminie na forum "Przełomu" lub w trakcie osobistego spotkania, do którego zapraszam.
Witek: A co będzie, jak po udanym odwołaniu obecnego burmistrza ludzie wybiorą nowego np. któregoś pełnomocnika z Myślachowic, który ma duże poparcie (startował na posła).
Mikołaj Rey: Trudno mi uwierzyć w taki scenariusz z racji faktu, że Pan Paweł Rejdych ściśle współpracuje z burmistrzem Szczurkiem i udziela mu wszechstronnego poparcia. Jeśli wyborcy zdecydują o odwołaniu burmistrza Szczurka, będzie to oznaczało wotum nieufności względem popierających go polityków.
jaroslaw.k: Chciałbym wziąć udział w referendum ale mieszkam w Chrzanowie.Czy podobnie jak dwa lata temu przy wyborach na burmistrza, w których o reelekcję ubiegał się Adam Adamczyk, będzie można się przemeldować do kogoś zaufanego z Trzebini, by móc uczestniczyć w głosowaniu?
Mikołaj Rey: Nie mam wiedzy w tym temacie. Nie słyszałem również o praktykach przemeldowań. Właściwym organem do odpowiedzi jest wydział spraw obywatelskich UM Trzebinia.
Tusiek2137: Okręt potrzebuje steru i sternika. Brak sternika może spowodować, że okręt utonie - może w zaciągniętych długach. Uważa Pan, że jak zmienimy sternika - obecnego burmistrza, który musi posprzątać po poprzedniku - nasz okręt miasto Trzebinia popłynie dalej - do sukcesu? Proszę nam powiedzieć, jaki kurs mamy podjąć i jakiego Pan by widział sternika? Referendum może spowodować brak steru i sternika. To dobre rozwiązanie dla lokalnego patrioty?
Mikołaj Rey: Uważam, że podjęcie tego wyzwania powinno zmobilizować osoby o ambicjach politycznych, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie. W naszej gminie mieszka dostatecznie dużo mądrych i odpowiedzialnych ludzi z ambicją, którzy podołają temu wyzwaniu. Taki kandydat powinien przede wszystkim postawić na młodzież, na danie jej perspektyw i szans. W przeciwnym wypadku doprowadzi do obecnej sytuacji.
Gostek001: Czy nie sądzi Pan, że obecni radni zachowują się niehonorowo przymykając oczy na ujawnione nieprawidłowości, a przy tym podejmują czynności określane jako "zaniechanie"?
Mikołaj Rey: Przyznaję rację. Postawa Rady Miasta Trzebini jest naganna, a momentami wręcz żenująca.
jaroslaw.k: Czy Pana zdaniem za burmistrza Adamczyka Trzebinia lepiej się rozwijała niż za burmistrza Szczurka?Jeśli tak Pan uważa, to proszę o podanie kilku przykładów...
Mikołaj Rey: Istniały korzystniejsze warunki dla rozwoju drobnej przedsiębiorczości. Oprócz tego, mimo niewątpliwie popełnianych błędów, burmistrz Adamczyk był skłonny do dialogu, co umożliwiało podjęcie odpowiednich interwencji i poprawy sytuacji. Postawa obecnego burmistrza dialog wyklucza.
EON: Napisał Pan, że strefy gospodarcze to pomysł poprzedniego burmistrza tj. Adamczyka. Tymczasem to burmistrz Adamczyk wystąpił z z wnioskiem o dofinansowanie tylko jednej strefy na terenie byłych ZM Trzebinia, a burmistrz Szczurek wystąpił o dofinansowanie strefy przy węźle autostrady A-4 i w Górce. Jak więc Pan to wytłumaczy swoją teorię, że strefy to pomysł Adamczyka, skoro przez 12 lat z trudem przystąpił on do tworzenia tylko jednego takiego miejsca?
Mikołaj Rey: Działania komitetu referendalnego nie służą wykazaniu wyższości rządów poprzedniego burmistrza nad rządami burmistrza Szczurka. Stanowią wyraz niezadowolenia społeczeństwa dla obecnych władz samorządowych.
ANTYPREMIER: Jakie jest zadłużenie gminy Trzebinia na dzień dzisiejszy i jaka kwota tego długu jest zasługą burmistrza Adamczyka a jaka Szczurka?
Mikołaj Rey: Ze wstępnych danych z BIP wynika, że burmistrz Adamczyk zostawił zadłużenie gminy na poziomie 39 mln zł, a obecny na poziomie 46 mln zł. W związku z powyższym jasno wynika, że zamiast deklarowanego obniżenia zadłużenia, wzrosło ono o blisko 20 proc.
jaroslaw.k: Skoro Panu tak bardzo zależy na uczciwości w życiu publicznym, to dlaczego kilka lat temu nie protestował Pan, gdy poprzedni burmistrz Adamczyk zatrudniał w urzędzie miasta (najczęściej bez konkursów) dzieci swoich znajomych czy też członków rodzin swoich popleczników? Czy takie kupowanie elektoratu przez poprzedniego burmistrza Panu nie przeszkadzało?Czy pochwala Pan zatrudnianie w urzędzie przez poprzedniego burmistrza blisko 200 osób?
Mikołaj Rey: Gdyby przyszedł Pan do mnie wówczas z tym problemem i poprosił o pomoc, być może bym się w to włączył. Tak się składa, że dopiero teraz poproszono mnie o udział w rozwiązaniu problemów nieprawidłowości w samorządzie. Dlatego dopiero teraz włączyłem się w działanie komitetu związanego z działalnością burmistrza Szczurka.
EON: Panie Mikołaju! Czy nie uważa Pan, że to działania poprzedniego burmistrza (zielone światło dla marketów - LIDL, INTERMACHE, MAJSTER) sprawiło, że w centrum Trzebini upada drobny handel? Przecież koło rynku mamy parkingów w bród...
Mikołaj Rey: Jak już wspomniałem, nie będę się zajmował oceną działania burmistrza Adamczyka. Problem konkurowania marketów z drobnym handlem jest problemem ogólnopolskim. Natomiast zdecydowanie w ostatnim okresie działania burmistrza Szczurka sprawiły, że właśnie drobna przedsiębiorczość podupadła. Ma to związek z najwyższymi w powiecie stawkami podatku od nieruchomości oraz ponad 100-procentowym wzrostem czynszu za lokale gminne, wynajmowane przedsiębiorcom. Kwestia parkingów to tylko jeden z problemów, który ma na to wpływ.
Piotrek Tarczyński: Do zakończenia czata zostało niespełna 10 minut. Pan Mikołaj Rey zobowiązał się odpowiedzieć na wszystkie pytania zadane do godz. 18.30.
byłyradny: Dlaczego brak jest w terenie informacji o referendum? Jak się to ma do zaleceń Komisarza Wyborczego?
Mikołaj Rey: Informacje pojawią się w najbliższym czasie. Komitet kończy druk ulotek i plakatów. Akcja informacyjna będzie prowadzona na możliwie szeroką skalę. Naszym zamierzeniem jest dotrzeć do każdego wyborcy w gminie.
Gostek001: Panie Pełnomocniku. Czy nie sądzi Pan, że Pan S. Szczurek, skoro tak źle oceniał swojego poprzednika, to powinien nie udzielać mu absolutorium z corocznej działalności, a być może nawet złożyć odpowiednie doniesienie do organów ścigania?
Mikołaj Rey: Oczywiście, że tak. Uważam, że zachowanie Pana Szczurka nacechowane jest ogromną dawką hipokryzji. Przez wiele lat był przewodniczącym rady miasta i ściśle współpracował z Adamczykiem, wspierając działania jego samorządu. W związku z tym nagły zwrot przeciwko burmistrzowi Adamczykowi, tuż przed wyborami samorządowymi, można traktować jedynie w kategoriach zachowań przedwyborczych, a nie dbałości o dobro gminy.
ANTYPREMIER: Jak Pan uważa, ile Trzebinia może zaoszczędzić (lub inaczej nie stracić przez błędne decyzje burmistrza Szczurka), inwestując w referendum 60 tys. zł ?
Mikołaj Rey: Nie umiem oszacować liczb, które mogłoby z tych oszczędności wynikać. Obecne działania burmistrza Szczurka w sposób oczywisty prowadzą do dalszych strat i szkód. Dlatego jego odwołanie powinno się przyczynić do zahamowania tej tendencji. Natomiast liczby rzeczywiste poznamy dopiero po analizie danych finansowych wraz z upływem czasu.
Observator: Czy zapraszał pan burmistrza do mediacji z inicjatorami referendum i uzyskania porozumienia, jeśli tak, co burmistrz odpowiedział?
Mikołaj Rey: Kilkakrotnie zwracałem się do burmistrza z pismami, sugerując mu możliwość negocjacji i podjęcia dialogu. Niestety, burmistrz każdorazowo, w mało uprzejmy sposób, kierował w stronę członków komitetu różnego rodzaju zarzuty i wycieczki osobiste bez próby dialogu. W efekcie, jak dotąd, ani razu nie doszło do spotkania, rozmowy, ani próby zawarcia kompromisu, który mógłby zażegnać obecną sytuację.
EON: Rozumiem, że jest Pan wściekły na burmistrza Szczurka, że przysłano Panu kontrole do KJ Szarża i z tego powodu powstała inicjatywa referendum (podobnie jak w przypadku zaangażowania w tę inicjatywę ze strony osób zwolnionych z UM i ich rodzin). Czyż tak nie jest Panie Mikołaju?
Mikołaj Rey: Na pytanie podobne odpowiedziałem wcześniej. Ton Pana pytania sugeruje, że cokolwiek bym nie odpowiedział, Pan i tak będzie przekonany do swoich racji. Do Pana wiadomości podam, że kwestie związane z działalnością klubu są tylko mało istotnym przyczynkiem zaangażowania się w tę akcję.
jaroslaw.k: Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania, nie chciałem Pana urazić.
Tusiek2137: Tu się Pan myli, gmina może generować środki na inwestycje. Każdy grant wiąże się z wkładem własnym. Gmina może budować kapitał własny w oparciu o własne przychody. Co innego gdyby gmina była jednostką samorządową utrzymywaną z dotacji - tak jednak nie jest. Wychodzi na to, że nie ma Pan wiedzy o sprawach związanych z finansami publicznymi. Tak sądziłem, gdy nie ma Pan odpowiedzi - deklaruje Pan zapewnienie - mnie to nie wystarcza!!! Czy nie sądzi Pan, że przygotowując kampanie referendalną powinien mieć Pan konkretne argumenty fakt - za niefakt? Slogany, demagogia - to stanowczo za mało, by iść głosować. Panie Rey argumenty, argumenty proszę. W przeciwnym razie wyjdzie, że rękami mieszkańców chcecie ugrać coś dla siebie. A to mam nadzieję, że nie przejdzie. Mnie chodzi o lokalny patriotyzm teraźniejszy i związany z jutrem - nie partykularne cele osób, które utraciły zabawki i teraz się złoszczą. Proszę uprzejmie o odpowiedź na argumenty. Zapewnienia i slogany nie przemawiają do mnie.
Mikołaj Rey: Brak tu czasu i miejsca na dyskusję o znajomości bądź nie, finansów publicznych. Zgadzam się, że wygląda to tak, jak Pan to przedstawił. Zgadzam się też, że gmina potrzebuje menadżera i osoby znającej się na pracy w samorządzie. Musi to być jednak ktoś wiarygodny, kto postępuje zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, gdyż gospodaruje pieniędzmi powierzonymi przez podatników.
EON: Panie Mikołaju! Skoro postawa obecnej Rady Miasta Trzebini jest naganna, a nawet żenująca, to czy nie warto by zacząć zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum o odwołanie rady?
Mikołaj Rey: Zachęcam do stosownej inicjatywy. Mogę służyć radą.
Observator: Rozumiem, że referendum ma odwieść ludzi niekompetentnych i nieuczciwych od kandydowania w przyszłości, czy to na radnych czy na burmistrza. Będą mieć świadomość, że społeczeństwo, świadome i kontrolujące nie pozwoli na przekręty - wcześniej za Adamczyka nie miało w rękach internetu do kontroli - czy mam rację i temu ma służyć referendum?
Mikołaj Rey: Jednym z celów referendum jest uświadomienie wyborcom, jak ogromna władza spoczywa w ich rękach i równoczesne uświadomienie sprawującym władzę, jak mocnym instrumentem jest kontrola obywatelska ich poczynań. O ile referendum w Trzebini będzie sukcesem, sądzę, że obydwie te korzyści zostaną osiągnięte. Dlatego zachęcam wszystkich wyborców z gminy Trzebinia do licznego udziału w głosowaniu i przekonania się o mocy sprawczej własnego głosu.
Tusiek2137: Jakie ma Pan doświadczenie, wiedzę wykształcenie - że to właśnie Pana poproszono o pomoc w rozwiązaniu nieprawidłowości w samorządzie???
Mikołaj Rey: Być może uznano, że moje doświadczenie w pracy z ludźmi (przez wiele lat pełniłem funkcję zarówno w biznesie na stanowiskach kierowniczych oraz organizacjach) może mi pomóc w kierowaniu tą inicjatywą. Niemniej jednak proszę pamiętać, że jestem tylko pełnomocnikiem grupy inicjatywnej, a nie przywódcą całego ruchu. Tak naprawdę reprezentuję określoną grupę społeczną, która postanowiła przeciwstawić się istniejącym praktykom w trzebińskim samorządzie.
Lucynaczajkowska: Panie Mikołaju! Co sądzi Pan o lokalnej komunikacji zbiorowej? Czy uważa Pan, że obecny Zarząd ZKKM faktycznie robi wszystko, aby tą komunikację zniszczyć do końca?
Mikołaj Rey: Przyznam, że temat nie jest mi dobrze znany. Aczkolwiek z relacji osób, które mają większą wiedzę w tym temacie, wynika, że stan obecny pozostawia wiele do życzenia. To duże wyzwanie dla władz samorządowych.
K T O S: Panie Mikołaju, widać tu wielu zwolenników burmistrza Szczurka i przeciwników byłego burmistrza Adamczyka. Akurat nie należę ani do jednych, ani do drugich. Zależy mi na dobru gminy, podobnie zresztą jak Panu, a moje pytanie, czy nie uważa Pan, że lokalna społeczność została skutecznie zastraszona co do udziału w referendum?
Mikołaj Rey: Również odnoszę takie wrażenie. Z przyczyn, których do końca nie rozumiem, wiele osób daje sobą skutecznie manipulować i zastraszać się. Ponieważ w interesie obecnego burmistrza leży bojkot referendum, robi wszystko, by zniechęcić swoje otoczenie i innych do uczestniczenia w głosowaniu. To zachowanie niegodne. Poddanie się tej presji, źle świadczy o odpowiedzialności obywatelskiej, tym bardziej, że w praktyce burmistrz nie ma możliwości zrobienia żadnej krzywdy tym, którzy mimo wszystko nie poddadzą się jego presji i pójdą głosować. Pochodną tych działań jest uchwała rady ZWM, wypowiedź przewodniczącego rady miasta i kilka podobnych tego typu zachowań.
Witek: Za jakie zadania według pana, powinien zabrać się nowy burmistrz jeśli taki będzie?
Mikołaj Rey: Przede wszystkim powinien uzdrowić relacje władzy ze społeczeństwem, gdyż obecny burmistrz najwidoczniej zapomniał, że pełni rolę służebną wobec wyborców i powinien słuchać, co mają do powiedzenia. Dalsze jego poczynania będę pochodną jego dbałości o interesy gminy.
ANTYPREMIER: Czy nie uważa Pan, że jednak mimo starań akcja referendalna jest za mało agresywna, biorąc pod uwagę, że do referendum zostało tylko nieco ponad dwa tygodnie?
Mikołaj Rey: Mamy dość starannie opracowany plan działania, który doprowadzi do powodzenia akcji. Ale również osobiste zaangażowanie zwolenników idei referendum może się przyczynić do jego powodzenia. Apeluję o włączenie się wszystkich, którzy uważają nasze działania za właściwe, w zachęcanie do głosowania, ponieważ naszym głównym celem jest informowanie. Decyzje pozostawiamy wyborcom.
EON: Panie Mikołaju! Jak nie było marketów, to sam kupowałem w małych sklepach? Gdy powstały markety z szerszą i tańszą ofertą, to większość ludzi tam chodzi na zakupy. Dlatego wydaje mi się, że obarczanie winą burmistrza Szczurka za upadek drobnego handlu to chyba spora przesada. Czy nie przyzna mi Pan racji?
Mikołaj Rey: Myślę, że w pewnym stopniu już odpowiedziałem na to pytanie wcześniej. Zadaniem burmistrza nie jest przeciwdziałanie marketom, lecz stwarzanie przychylnych warunków dla drobnej przedsiębiorczości, jako istotnej w strukturze miejsc pracy. W tej kwestii burmistrz Szczurek pełnił wiele błędów i zaniedbań.
Anastazja7: Witam. Na kiedy przewidziane jest to referendum? Pozdrawiam.
Mikołaj Rey: Referendum odbędzie się w niedzielę, 27 stycznia tego roku, w godz. 7-21. Głosować będzie można w obwodowych komisjach wyborczych na podobnych zasadach jak dotychczas.
Mikołaj Rey: Dziękuję za sposobność spotkania z Państwem. Mam świadomość, że pewne ograniczenia nie umożliwiły mi wyczerpującej odpowiedzi na wszystkie pytania. Niemniej wydaje mi się, że rozmowa ta w wielu wypadkach umożliwiła Państwu zapoznanie się bliżej z ideą referendum w Trzebini. Naszym celem jest przywrócenie w Trzebini normalności, której w ostatnim okresie, niestety, zabrakło. Chcemy, aby młodzi ludzie uwierzyli, że mogą wiązać swoją przyszłość z naszą gminą, że znajdą tu miejsca pracy, sprzyjające warunki do otwierania własnej działalności, gdyż wraz we wzrostem poziomu ekonomicznego wszystkich mieszkańców, wzrośnie zasobność regionu. To zadanie bardzo trudne, ale możliwe. Mam nadzieję, że nowe władze samorządowe, o ile będą się kierować dobrem wyborców, podołają. Apeluję o liczny udział w referendum i wzięcie losu naszej gminy we własne ręce. Tak jak dotychczas, pozostaję do Państwa dyspozycji na forum internetowym "Przełomu", gdzie postaram się odpowiedzieć bardziej wyczerpująco na wszystkie pytania.
Piotrek Tarczyński: Dziękuję p. Mikołajowi Reyowi i Państwu za udział w czacie.
kattebush22:14, 10.01.2013
Tak... Grzeczny...
"Stanislaw Szczurek « 10.1.2013 17:45 » Nie obiecywałem żadnego chodnika i wara od mojej żony."
Pirce21:11, 10.01.2013
I po czatach, krótkie spostrzeżenia; Burmistrz,- przygotowany, odpowiedzi na wszystkie pytania, grzeczny emocje na wodzy (mimo prowokacjii),po prostu merytorycznie i profesjonalnie, Pan Rey-ogólniki, ucieczka przed pytaniami,neodpowiadanie na pytania, nieprzygotowanie merytoryczne, jedno co wyniosłem z odpowiedzi P. Reya to chce referendum, by obudzić w społeczeństwie ducha lokalnej demokracjii , poczucia odpowiedzialności itd, itp. (Róbcie to sobie ale za własne pieniądze!!!)Jesteście (grupa inicjatywna) ludzmi zapatrzonymi w czubek własnego nosa, obrażeni jak dzieci którym zabrano zabawki,patrzących własnej prywaty, do tego merytorycznie nieprzygotowani,żałośni, kilkanaście osób robi zadymę na całą gminę,a nie dałbym wam nawet swojego psa wyprowadzić na spacer.Burmistrz was wypunktował genialnie, teraz utwierdzając mnie już w przekonaniu że nie można dopuścić was do rządzenia,powrotu pewnego układu(ja wiem że Pan Rey nie ma prywatnego interesu w tym itd, he,he,he, a świstak..) i daje obecnemu Burmistrzowi w referendum głos by mógł dokończyć obecną kadencje!(potem zobaczymy),jeszcze dla kundelków mówiących że jestem rodziną Szczurka; Rządy PO i wcześniej SLD to najbardziej szkodliwe rządy w Polsce, i przeciwko Polsce, kto czyta moje wypowiedzi to wie,więc myślę z tą rodziną sprawa jasna
jatomek13:52, 10.01.2013
Podam przykład dotyczący Pana Burmistrza i jego wizji postępowania z przedsiębiorcami :
1. Kampania wyborcza - nie podniosę podatków
2. Trzeci miesiąc u władzy - " podatki w górę bo mamy długi "
3. Potem obietnica " w następnym roku nie podniosę "
4. 6 miesięcy później " podniosę znowu podatki bo to wpływy od dużych firm głównie Rafinerii i Elektrowni"
5. Po starcie referendum " nie podnoszę podatków "
Kiedy Burmistrz mówi prawdę ? Nie chcę się wyżywać ale tak się po prostu nie postępuje będąc poważnym partnerem. Jeśli tak rozmawia także z poważnymi kontrahentami to im współczuję.
waldek10:12, 10.01.2013
ok, w takim razie rada osiedla nawolywala - tak czy inaczej jest to karygodne! Ciekawe kto jest jej czlonkiem.. ?
siesta10:06, 10.01.2013
Dzięki Ruda.
Ruda10:04, 10.01.2013
"waldek", mylisz pojęcia mieszając w to spółdzielnie mieszkaniową. Rada Osiedla nie jest przedstawicielem spółdzielni.Bezpośrednio podlega burmistrzowi i jej zadaniem jest współpraca z nim. Przewodniczący pobiera dietę za którą jest gotów wszystko zrobić dla burmistrza, nawet nas ośmieszyć, pozostali pracują społecznie i robią to co im podstawi. Czasem zastanawiam się, czemu nie maja własnego zdania tylko akceptują nawet bzdurne pomysły.
siesta10:02, 10.01.2013
Waldek. Gdzie Spółdzielnia Mieszkaniowa nawołuje do bojkotu? Chyba jakaś pomyłka?
waldek09:46, 10.01.2013
Boze, czy to referendum ma na celu tylko podniesienie swiadomosci spoleczenstwa o przyslugujacych im prawach ( typu referendum) bo z wypowiedzi tego pana Reya tak to wyglada - dosc drogi sposob edukacji. Szczerze mowiac probowalem sie przedrzec przez ta rozmowe i pan Rey nie mial nic do powiedzenia !! A takie ogolniki typu atmosfera dla prowadzenia bisnesu to jakis totalny belkot - zero konkretow. Rozumiem rozgoryczenie po zwolnieniach z urzedu, bo jak narazie to jedyny przebijajacy sie watek, ale niestety przerost zatrudnienia jest faktem. A ruch SPOLDZIELNI MIESZKANIOWEJ z nawolywaniem do bojkotu jest karygodny!! To jest druga instytucja ktora powinien sie ktos zajac! bo przerost zatrudnienia i niekompetencji az kipi!! dobrze ze ktos zaczyna sie za to brac!
pokoloko09:17, 10.01.2013
EON
jaroslaw.k
Tajna armia Szczurka ;-), szkoda, że interesuje ich głownie problem "odchodów" w KJ
siesta09:04, 10.01.2013
Coś jednak drgnęło w naszej lokalnej demokracji. Może to tylko dwie jaskółki, które wiosny nie czynią ale referendum w Trzebini i zakaz pobierania diet przez członków różnych Związków to dobre kierunki. Trzymam kciuki za Trzebinię!!! Trzymam kciuki za Trzebinian!!! Odwagi!!!
Wasz udział w referendum ma nie tylko charakter lokalny, da do myślenia politykom i ich wyborcą także poza Trzebinią.
23.05.2025
KRAWCOWĄ zatrudnię 509-063-675
20.05.2025
PRACOWNIKÓW ogólnobudowlanych. Tel. 601 998 930
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Scena już stoi w Chrzanowie. Będzie wielka gwiazda
Jeszcze tego rozdartka tylko w Chrzanowie brakowało co całe życie składek nie płacił a teraz płacze że ma małą emeryturę
Rob
08:05, 2025-05-24
Kolejny protest pod Lidlem w Chrzanowie i Trzebini
popieram natrętne dziatki przemodlone
@hotin
07:28, 2025-05-24
Kolejny protest pod Lidlem w Chrzanowie i Trzebini
zakręcone dziatki
prawdziwy hotin
07:26, 2025-05-24
Kolejny protest pod Lidlem w Chrzanowie i Trzebini
Moja córka też wierzyła w baśnie ale miała wtedy 8 lat.... a ci mają ze 100 razy więcej i nadal wierzą ... i dają się manipulować .
KoneserGlupotyStarco
22:53, 2025-05-23