Nowe zasady stażu pracy. Skorzysta nawet 2 mln pracujących Polaków - przelom.pl
Zamknij

Nowe zasady stażu pracy. Skorzysta nawet 2 mln pracujących Polaków

09:30, 23.05.2025 Aktualizacja: 09:43, 23.05.2025
Skomentuj Obraz Robert Wilkos z Pixabay Obraz Robert Wilkos z Pixabay

Od 2026 roku do stażu pracy będą wliczane zlecenia i działalność gospodarcza. To spora zmiana, która dotyczy niemal 2 milionów pracujących Polaków.

Szykuje się istotna zmiana w przepisach dotyczących stażu pracy. Od 1 stycznia 2026 roku do okresu zatrudnienia będą wliczane również inne formy aktywności zawodowej, m.in. umowy zlecenia, jednoosobowa działalność gospodarcza czy praca za granicą. Z nowych przepisów skorzysta nawet 1,9 mln osób w Polsce.

To propozycja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która – jak podkreślają przedstawiciele resortu – ma wyrównać szanse pracowników niezależnie od formy zatrudnienia.

Nowe zasady, więcej uprawnień

Zgodnie z projektem, do stażu pracy będą zaliczane między innymi:

  • okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • współpraca z osobą prowadzącą działalność,
  • umowy zlecenia, o świadczenie usług i agencyjne,
  • członkostwo w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych,
  • praca zarobkowa za granicą (inna niż umowa o pracę),
  • zawieszenie działalności w związku z opieką nad dzieckiem.

W większości przypadków potwierdzenie takich okresów będzie możliwe za pomocą dokumentów z ZUS. W innych – na przykład przy pracy za granicą – konieczne będzie wykazanie zatrudnienia na podstawie ogólnych przepisów dowodowych.

Dłuższy urlop, dodatki, nagrody

Zmiany oznaczają realne korzyści dla tysięcy pracowników. Najbardziej widocznym efektem będzie wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego. Osoby, które udokumentują przynajmniej 10-letni staż, zyskają prawo do 26 dni urlopu zamiast dotychczasowych 20.

Ale to nie wszystko. Nowe przepisy pozwolą także na uwzględnienie dodatkowych lat pracy przy ubieganiu się o dodatki stażowe, nagrody jubileuszowe i inne świadczenia zależne od długości zatrudnienia.

Zmiana obejmie nawet co piątego pracującego

Jak wynika z danych badania BAEL z 2023 roku, prawie 20 proc. Polaków aktywnych zawodowo nie pracuje na umowie o pracę. Oznacza to, że nowe przepisy mogą objąć niemal co piątą osobę na rynku pracy – zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.

Choć ostateczny kształt ustawy musi jeszcze zostać zatwierdzony przez rząd i Sejm, projekt został już przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów, co otwiera drogę do dalszego procedowania.

Źródło zdjęcia głównego: Obraz Robert Wilkos z Pixabay

(Źródło: RMF24 / PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%