Ważne zmiany dla budujących. Nowe przepisy już od 15 sierpnia - przelom.pl
Zamknij

Ważne zmiany dla budujących. Nowe przepisy już od 15 sierpnia

14:27, 13.08.2024 Źródło: money.pl.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Od 15 sierpnia w życie wchodzi nowelizacja rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe przepisy wprowadzają istotne ułatwienia dla osób planujących budowę, szczególnie na działkach o nietypowym kształcie. Zmiany obejmują m.in. możliwość zbliżenia budynków do granicy działki oraz szersze zastosowanie drewna w konstrukcjach budowlanych.

Nowe przepisy pozwolą na zmniejszenie minimalnej odległości budynków od granicy działki. Dotychczas wymagano, aby budynek zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy był oddalony od niej co najmniej o cztery metry.

Nowelizacja wprowadza możliwość zmniejszenia tej odległości do trzech metrów, pod warunkiem spełnienia dwóch kluczowych wymogów: ściana budynku musi być usytuowana w sposób inny niż równoległy w stronę granicy działki, a odległość zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi od granicy działki musi wynosić co najmniej cztery metry.

Maciej Obrębski, adwokat i partner w kancelarii Obrębski Adwokaci i Radcowie, wyjaśnia, że zmiany te mogą zapobiec praktykom, w których budynki były "rozszerzane" ku górze, co mogło prowadzić do nieprzestrzegania przepisów dotyczących odległości na wyższych kondygnacjach. Nowe przepisy jasno wskazują, że płaszczyzna po „załamaniu” będzie traktowana jako nowa ściana, co zapobiegnie nadużyciom.

Szersze zastosowanie drewna w budownictwie

Nowelizacja przepisów przewiduje także szersze możliwości zastosowania drewna w budownictwie. Zmiany te dotyczą w szczególności wykorzystania konstrukcyjnych elementów liniowych, takich jak belki i słupy, wykonanych z drewna klejonego warstwowo. Warunkiem jest, aby każdy wymiar przekroju poprzecznego tych elementów wynosił nie mniej niż 14 cm, a klasa odporności ogniowej była nie niższa niż R 30.

Te nowe przepisy będą miały zastosowanie głównie w budowie niskich budynków, co pozwoli na korzystanie z drewna struganego o wysokiej jakości, bez konieczności stosowania kosztownych zabezpieczeń ogniochronnych, które są niekorzystne dla środowiska. Jak wynika z uzasadnienia do projektu, wiele krajów już odchodzi od stosowania takich zabezpieczeń.

W przypadku budynków wielokondygnacyjnych, które wykorzystują drewno klejone warstwowo, wprowadzono wymóg stosowania rozwiązań ograniczających możliwość rozprzestrzeniania się pożaru między kondygnacjami.

Co zmieniają przepisy?

Nowe przepisy mają na celu ułatwienie zabudowy działek o nietypowym kształcie oraz promowanie bardziej ekologicznych materiałów budowlanych, takich jak drewno. Dzięki tym zmianom inwestorzy będą mieli większą elastyczność w planowaniu budowy, co może przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania dostępnej przestrzeni oraz zmniejszenia kosztów budowy.

(Źródło: money.pl.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%