Jakie obowiązują przepisy dotyczące wiatrówek w Polsce? - przelom.pl
Zamknij

Jakie obowiązują przepisy dotyczące wiatrówek w Polsce?

13:58, 02.12.2024 . Aktualizacja: 13:58, 02.12.2024
Skomentuj

Wiatrówki w Polsce zyskały dużą popularność zarówno wśród amatorów, jak i doświadczonych strzelców. Są one wykorzystywane głównie do rekreacji, treningów, ale także do rywalizacji sportowej. Przepisy regulujące posiadanie i użytkowanie tego typu urządzeń pneumatycznych zostały wprowadzone z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom oraz osobom w ich otoczeniu. Osoby, które chcą kupić swoją pierwszą wiatrówkę, muszą wiedzieć, że niektóre rodzaje tego sprzętu zgodnie z obowiązującymi przepisami wymagają posiadania odpowiedniego pozwolenia.

Czym są wiatrówki?

Wiatrówki to urządzenia pneumatyczne, które (w odróżnieniu od broni palnej, w której energia kinetyczna pocisku pochodzi ze spalania materiału miotającego) do wystrzeliwania pocisków wykorzystują sprężone powietrze. Ze względu na rodzaj zasilania wiatrówki dzielą się na kilka podstawowych typów. Wśród początkujących strzelców dużą popularnością cieszą się modele klasycznie łamane.

Na rynku można znaleźć zarówno wiatrówki krótkie, jak i długich. W sprzedaży dostępne są również egzemplarze w różnych kalibrach. Wśród klientów dużym zainteresowaniem cieszą się wiatrówki o realistycznym designie, które wyglądem przypominają prawdziwą broń palną. Szeroka oferta tego typu urządzeń sprawia, że każdy, kto chce zacząć swoją przygodę ze strzelectwem, może znaleźć dopasowany do własnych potrzeb sprzęt.

Czy w Polsce wiatrówki są legalne?

Posiadanie wiatrówki w Polsce jest legalne pod pewnymi warunkami. Polskie prawo dzieli wiatrówki na te, których energia kinetyczna jest niższa niż 17 J tzw. wiatrówki bez pozwolenia oraz na te, których energia kinetyczna przekracza tę wartość. Podana przez ustawodawcę graniczna wartość 17 J ma duże znaczenie w kontekście nabycia i użytkowania z tego typu urządzeń.

Posiadanie wiatrówki, o energii kinetycznej pocisku poniżej 17 J (dżuli) nie wymaga pozwolenia ani rejestracji. Oznacza to, że większość wiatrówek dostępnych na rynku można zakupić bez konieczności przechodzenia żmudnych procedur administracyjnych. Tego rodzaju sprzęt można legalnie nabyć w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Wiatrówki, których energia wystrzelonego śrutu przekracza 17 J, są klasyfikowane jako broń pneumatyczna. Ich posiadanie wymaga rejestracji oraz uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Tego typu wiatrówki mogą być zakupione jedynie przez osoby pełnoletnie i wyłącznie w sklepach stacjonarnych po okazaniu dokumentu potwierdzającego wiek.

Gdzie można strzelać z wiatrówki?

Wiatrówki o energii wystrzeliwanego pocisku powyżej 17 j mają status broni pneumatycznej. Oznacza to, że aby, wejść w legalne ich posiadanie trzeba przejść przez określoną procedurę. Ponadto strzelać z tego typu urządzeń można tylko w odpowiednio przystosowanych miejscach.

W przypadku wiatrówek słabszych niż 17 J nie mamy takiego obowiązku. Osoby korzystające z tego typu sprzętu muszą jednak przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa. Przykładowo mogą oni strzelać z wiatrówki na własnej posesji, ale powinni zadbać o to, aby śrut nie wydostał się poza teren ich posesji. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie bezpośrednio za celem solidnej bariery, która zatrzyma śrut.

Jeśli nie mamy dostępu do odpowiedniego terenu, na którym moglibyśmy strzelać z wiatrówki, istnieje możliwość skorzystania z innej posesji, pod warunkiem wcześniejszego uzyskania zgody jej właściciela. Ponadto wiatrówka nie może ona być wykorzystana w sposób, który niesie zagrożenie dla życia, zdrowia bądź mienia osób postronnych.

 

Jak przebiega rejestracja wiatrówki powyżej 17 J?

Osoby, które chcą strzelać z wiatrówek, które są bronią pneumatyczną (urządzenia zdolne do wystrzelenia pocisku z mocą przekraczającą 17 J), muszą przejść specjalną procedurę. Podobnie jak broń sportowa czy kolekcjonerska wiatrówki tego typu muszą być zarejestrowane przez Wojewódzkiego Komendanta Policji. Podanie o rejestrację broni należy złożyć w terminie pięciu dni od dnia jej zakupu. We wniosku należy podać wymagane dane osobowe oraz załączyć ksero dokumentu potwierdzającego zakup wiatrówki. Może być to paragon, faktura lub umowa kupna-sprzedaży. Dodatkowo wymagane są zwykle dwa zdjęcia oraz dokonanie opłaty skarbowej.

Należy pamiętać, że broń pneumatyczną kupimy jedynie w sklepach stacjonarnych i mogą nią posługiwać się wyłącznie osoby pełnoletnie. Ponadto wymagane jest uzyskanie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego. Na podstawie tych badań określa się, czy dana osoba może posługiwać się bronią palną. Jednakowo badania lekarskie, jak i psychologiczne są wykonywane przez specjalistów wpisanych do rejestru prowadzonego przez Komendę Wojewódzką Policji, którzy posiadają uprawnienia do oceny osób ubiegających się o pozwolenie na broń. Po uzyskaniu wymaganych orzeczeń należy udać się do Krajowego Rejestru Karnego w celu uzyskania zaświadczenia o niekaralności. Dokument ten potwierdza, że nie jest się skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa przeciwko mieniu, zdrowiu lub życiu.

Jeśli w wyznaczonym terminie złożymy wymagane dokumenty wraz z wnioskiem, otrzymamy kartę rejestracyjną na broń pneumatyczną. Przy jej odbiorze zostaniemy poinformowani o obowiązku niezwłocznego zgłoszenia utraty broni właściwym służbom oraz o konieczności zgłoszenia zmiany miejsca stałego pobytu.

Jak bezpiecznie obchodzić się z wiatrówką?

Przy strzelaniu z wiatrówki należy bezwzględnie przestrzegać kilku podstawowych zasad. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest zawsze traktowanie wiatrówki tak, jakby była naładowana. Lufa wiatrówki powinna być zawsze skierowana w bezpiecznym kierunku, najlepiej w ziemię.

Wiatrówkę należy ładować dopiero wtedy, gdy jest się gotowym na oddanie strzału. Nie należy trzymać załadowanej wiatrówki w gotowości przez dłuższy czas, ponieważ istnieje ryzyko niezamierzonego wystrzału. Przed naciśnięciem spustu należy upewnić się, czy na linii strzału nie znajduje się postronna osoba.

Musimy mieć świadomość, że śrut odbijając się od twardych powierzchni, może zmienić tor lotu. Strzelanie z wiatrówki jest dozwolone jedynie w sytuacjach, gdy mamy całkowitą pewność, że nie stanowi to zagrożenia dla bezpieczeństwa innych osób ani nie spowoduje żadnych szkód.

W świetle prawa wiatrówka o mocy poniżej 17 J nie jest bronią pneumatyczną i nie wymaga przechodzenia testów kwalifikacyjnych, co sprawia, że tego typu urządzenia cieszą się dużą popularnością wśród początkujących strzelców.

Zapamiętaj: Wiatrówka to urządzenie o energii kinetycznej wystrzelonego pocisku do 17 J. Sprzęt o większej mocy jest klasyfikowany jako broń pneumatyczna, która wymaga rejestracji i odpowiedniego pozwolenia. Tego typu sprzętu mogą używać jedynie osoby pełnoletnie na legalnych strzelnicach. W przypadku wiatrówek o mocy mniejszej niż 17 J strzelanie powinno odbywać się w miejscach bezpiecznych, gdzie mamy pewność, że śrut nie wyrządzi szkód ani nie zagrozi innym osobom.

Podsumowanie

Zgodnie z polskim prawem, wiatrówka to urządzenie, którego energia początkowa wystrzelonego śrutu nie przekracza 17 J. Urządzenia pneumatyczne o energii przekraczającej ten limit klasyfikowany jest jako broń pneumatyczna, co wiąże się z uzyskaniem przez właściciela stosownego pozwolenia. Pamiętać należy, że strzelanie z tego typu urządzeń wymaga zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Strzelać z wiatrówki o mocy niższej niż 17 J, możemy w przydomowym ogródku na polu lub w lesie jednak wcześniej, należy zawsze upewnić się, że wybrane miejsce do strzelania nie zagraża bezpieczeństwu innych osób. Strzelać legalnie z broni pneumatycznej można jedynie w odpowiednio przystosowanych do tego strzelnicach.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%