Najczęstsze problemy skórne diagnozowane podczas konsultacji dermatologicznej – jak przygotować się do pierwszej wizyty? - przelom.pl
Zamknij

Najczęstsze problemy skórne diagnozowane podczas konsultacji dermatologicznej – jak przygotować się do pierwszej wizyty?

15:59, 25.10.2024 . Aktualizacja: 16:01, 25.10.2024
Skomentuj

Konsultacje dermatologiczne pozwalają pozbyć się dermatoz lub chociaż złagodzić ich objawy, przywracając pacjentom komfort codziennego życia i zdrowy wygląd. Sprawdź, z jakimi problemami skórnymi kobiety i mężczyźni najczęściej przychodzą do gabinetu lekarza dermatologa. Dowiedz się, jak przygotować się do pierwszej wizyty u tego specjalisty!

Jak wygląda konsultacja u lekarza dermatologa?

Standardowa konsultacja dermatologiczna składa się z analizy i diagnozy problemu skórnego na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego, a także oceny kondycji skóry. Pamiętaj, aby podczas rozmowy nie zatajać żadnych faktów i szczerze odpowiadać na zadawane pytania. W zależności od danego przypadku lekarz dermatolog może również wykonać badanie palpacyjne, z wykorzystaniem specjalnego narzędzia, jakim jest zwykle dermatoskop. Procedura jest bezbolesna i bezinwazyjna. Wiele informacji o kondycji skóry dostarcza także videodermatoskop wyposażony w kamerę. Wiedz, że w trakcie wizyty w gabinecie specjalista przekaże Ci informacje dotyczące zalecanej metody leczenia danego problemu dermatologicznego oraz zalecenia odnośnie do pielęgnacji skóry w domu. Ile trwa konsultacja dermatologiczna? Zwykle około 20-30 minut.

Najczęstsze problemy dermatologiczne – trądzik, łuszczyca, AZS, grzybica, rumień

Jednym z najczęstszych problemów skórnych, z jakimi zmagają się pacjenci, jest trądzik. Choroba ta może przyjmować m.in. postać:

  • trądziku pospolitego,
  • trądziku różowatego,
  • trądziku torbielowatego,
  • trądziku hormonalnego,
  • trądziku krostkowo-grudkowego,
  • trądziku niezapalnego.

Zmiany chorobowe mogą obejmować nie tylko twarz, ale też dekolt ramiona oraz plecy. Inną powszechnie diagnozowaną dermatozą jest łuszczyca. To uciążliwe schorzenie o podłożu autoimmunologicznym objawia się powstaniem nieestetycznych wykwitów na skórze oraz blaszek łuszczycowych. 

Kolejnym często rozpoznawanym problemem skórnym jest AZS, czyli atopowe zapalenie skóry o nie do końca poznanej etiologii. Jak się objawia? AZS powoduje uporczywe swędzenie skóry, jej zaczerwienienia, suchość oraz obrzęk. Atopia ma charakter przewlekły, nie można jej w 100% wyleczyć, u chorych występują okresy zaostrzeń i remisji. 

Wiele osób zgłasza się też do lekarza dermatologa z grzybicą skóry. To częsta infekcja zakaźna wywołana przez grzyby chorobotwórcze. Objawy mogą obejmować świąd, łuszczenie, zaczerwienienie i pękanie skóry. Inny powszechny problem skórny to rumień, czyli miejscowe zaczerwienie skóry. Rumień może być spowodowany np. boreliozą, wirusami, alergią, trądzikiem różowatym lub nadwrażliwością na stosowane leki.

Jak przygotować się do pierwszej konsultacji dermatologicznej?

Wiedz, że pierwsza wizyta u lekarza dermatologa nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Pamiętaj jedynie, aby założyć ubranie o swobodnym fasonie, które nie będzie krępować Twoich ruchów. Jeśli problem skórny występuje na twarzy, najlepiej w dniu wizyty w gabinecie specjalisty zrezygnować z makijażu. Jeśli stresujesz się i obawiasz, że zapomnisz o coś zapytać dermatologa, możesz przed spotkaniem przygotować szczegółową listę z pytaniami do lekarza, np. na kartce. Przyjmujesz na stałe leki? Koniecznie poinformuj o tym specjalistę. Jeżeli to możliwe, weź też ze sobą aktualne wyniki badań (np. krwi). Miej świadomość, że po pierwszej wizycie lekarz może poprosić Cię o wykonanie dodatkowych badań np. testów alergicznych lub badania mikrobiologicznego.

Kiedy udać się na konsultację dermatologiczną? Wskazania

Pamiętaj, warto skorzystać z konsultacji dermatologicznej w przypadku nagłego pogorszenia stanu skóry, pojawienia się uciążliwych objawów i zmian skórnych, które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie lub obniżają samoocenę. Wyraźnym wskazaniem do niezwłocznej wizyty u specjalisty są m.in. symptomy takie jak np.:  

  • świąd skóry,
  • zaczerwienie skóry,
  • silny łojotok,
  • tkliwość skóry,
  • pieczenie skóry,
  • zmiany trądzikowe,
  • pęcherze skórne,
  • mocne łuszczenie się skóry,
  • pogorszenie stanu skóry.

W przypadku występowania tego typu dolegliwości najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie udanie się na konsultację do wykwalifikowanego specjalisty.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%