Czym jest wszywka alkoholowa i jak działa? Oto najważniejsze informacje! - przelom.pl
Zamknij

Czym jest wszywka alkoholowa i jak działa? Oto najważniejsze informacje!

13:13, 25.10.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:13, 25.10.2024

W dzisiejszych czasach wciąż sporo osób zmaga się z problemem alkoholowym, jednak na szczęście rośnie świadomość populacji na temat radzenia sobie z nałogiem. Zwiększyła się też liczba dostępnych, sprawdzonych metod terapeutycznych, a jedną z nich jest wszywka alkoholowa. Co warto o niej wiedzieć? Przekonaj się! 

Alkoholizm jest poważnym uzależnieniem, zawsze wymagającym kompleksowego leczenia. Spośród metod terapeutycznych, w naszej ocenie szczególnie wyróżnić należy odtrucie alkoholowe, psychoterapię, a także wszywki alkoholowe. Czym jest ta ostatnia metoda i na czym dokładnie polega? Przeczytaj poniższy artykuł! 

Czym jest wszywka alkoholowa? 

Wszywka alkoholowa jest rodzajem farmakoterapii stosowanej podskórnie w przebiegu leczenia uzależnień od alkoholu. Znana jest również jako zaszycie alkoholowe.  

Sam zabieg wszycia polega na podskórnym umieszczeniu tabletek disulfiramu, które  hamują prawidłowy proces trawienia alkoholu. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, a docelową lokalizacją leku jest okolica pośladka. Cała procedura trwa do 30 minut. Efekty utrzymują się nawet do 12 miesięcy, wspierając kompleksowe leczenie uzależnienia. 

Jak działa wszywka alkoholowa? 

Lek w postaci tabletek znajduje się w ciele pacjenta, zatem po spożyciu alkoholu substancja aktywna uwolniona do krwiobiegu będzie reagować z alkoholem, zaburzając jego metabolizm. Disulfiram blokuje bowiem wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu odpowiedzialnego za utlenianie szkodliwych produktów przemiany alkoholu. 

Rezultatem wypicia alkoholu, gdy w ciele znajduje się wszywka alkoholowa, będzie wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości. Są to m.in.: nudności i wymioty, zaburzenia rytmu serca, zimne poty, szybkie bicie serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zawroty głowy czy ogólne bardzo złe samopoczucie. Wszystko to sprawia, że osoba uzależniona niechętnie sięga po alkohol, obawiając się tych objawów.  

Dowiedz się również, dlaczego uzupełnianie elektrolitów po alkoholu jest takie ważne! 

Jak przygotować się do wszywki alkoholowej? 

Zaszycie alkoholowe nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent musi jednak być trzeźwy w dniu zabiegu, dlatego konieczna jest wcześniejsza,  minimum 24 godzinna abstynencja.   

Dodatkowo należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do wszywki alkoholowej, takie jak padaczka, ciąża, świeżo przebyty zawał serca, niewydolność wątroby czy nadciśnienie tętnicze. Od razu po zaszyciu można wrócić do domu – nie jest wymagane pozostanie w klinice na obserwacji.  

Należy jednak bezwzględnie pamiętać, aby uzupełnić leczenie uzależnienia o inne metody, ponieważ wyłącznie kompleksowe działanie da oczekiwane i trwałe rezultaty. Podstawową jest psychoterapia prowadzona zarówno indywidualnie, jak i w grupach.  

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%