Zakup akcji na giełdzie - jakimi strategiami warto się zainteresować? - przelom.pl
Zamknij

Zakup akcji na giełdzie - jakimi strategiami warto się zainteresować?

red + 09:31, 21.03.2023
Skomentuj

Aby kupno akcji na giełdzie przyniosło nam satysfakcjonujące rezultaty, trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy zdobyć jak najszerszą wiedzę na temat mechanizmów rządzących tym rynkiem a także poznać najpopularniejsze strategie. Im mamy większą wiedzę, tym mniejsze jest ryzyko, iż stracimy wszystkie zainwestowane przez siebie środki. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie strategie powinni wziąć pod uwagę początkujący inwestorzy stawiający pierwsze kroki na giełdzie.

Czym są akcje? Wyjaśniamy

Jaka jest definicja akcji? Czym charakteryzują się te produkty? Przede wszystkim należy wskazać, iż są to papiery wartościowe. Za ich emisję odpowiadają spółki notowane na giełdzie, czyli spółki akcyjne. Posiadaczy akcji nazywa się akcjonariuszami. Wszystkim akcjonariuszom przysługuje szereg praw. Zakres praw akcjonariusza uzależniony jest od liczby posiadanych przez niego akcji. Najwięcej uprawnień posiada akcjonariusz większościowy, czyli taki, który ma więcej niż 50% akcji. Ma on prawo do samodzielnego podejmowania kluczowych decyzji dotyczących danego przedsiębiorstwa.

Warto też nadmienić, że każdy z akcjonariuszy ma prawo do brania udziału w spotkaniach zarządu i głosowania na walnym zgromadzeniu. Fakt, iż posiadamy akcje na giełdzie to także bardzo ważne uprawnienie, jakim jest prawo do otrzymywania cyklicznych gratyfikacji finansowych, czyli tzw. dywidend. Ich wysokość zależy od zysku przedsiębiorstwa w danym okresie.

Jak widać, posiadanie akcji zapewnia wiele profitów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że inwestycje giełdowe obarczone są dość wysokim poziomem ryzyka. Z tego powodu każdy, kto myśli o tym, by rozpocząć swoją przygodę, powinien w pierwszej kolejności dowiedzieć się jak najwięcej o popularnych strategiach inwestowania. Dzięki temu ryzyko utraty wszystkich zainwestowanych środków będzie znacznie niższe.

Strategia szukania rynkowych okazji

Strategia szukania rynkowych okazji (ang. market opportunities) jest wyjątkowo często wykorzystywana przez osoby inwestujące na giełdzie. Polega ona na tym, że dążymy do tego, by zarabiać na giełdzie w każdym czasie - nawet wtedy, gdy aktualna sytuacja ekonomiczna nie jest zbyt dobra, a większość inwestorów nie odnosi zysków. Aby odnieść sukces w stosowaniu tej strategii, trzeba poświęcać bardzo dużo czasu na poszukiwanie okazji rynkowych.

Strategia na przeczekanie

Inną z popularnych strategii jest strategia na przeczekanie. Jej istotą jest maksymalne ograniczenie strat towarzyszących giełdowym inwestycjom. W przypadku, gdy następuje odwrócenie trendu wzrostowego, a notowania firm spadają, zgodnie z tą strategią należy wycofać swoje udziały.

W późniejszym czasie, gdy notowania spadają do bardzo niskiego poziomu, ponownie należy kupić akcje tych samych spółek. Po upływie czasu nadchodzi moment, w którym ceny akcji danej firmy znów będą droższe. To jest właśnie szansa na to, by sprzedać posiadane akcje w atrakcyjnej cenie z imponującym zyskiem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało

Ogień

22:11, 2025-05-12

Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę

Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.

Tak dla Polski

21:57, 2025-05-12

Miłość do klasyków jest jak postępująca choroba

Wreszcie jakis wartosciowy artykul na tym pozal sie Boze portaliku.

Jan66

21:28, 2025-05-12

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Też nie pamietam jakiejś atmosfery przygnębienia, smutku czy żałoby. Obiektywnie przyznaję, że żałoby po śmierci Józefa Stalina czy Bolesława Bieruta nie pamiętam, za to pamiętam lata 60/70/80. Na co dzień ludzie żyli sobie zwyczajnie. Może i niewątpliwie biedniej, ale spontanicznej radości i optymizmu było nawet więcej niż teraz. Podobno miarą optymizmu społeczeństwa jest liczba samobójstw i liczba urodzin. Dzieci rodziło się ze dwa razy więcej, a samobójstw było kilka razy mniej.

stary zgred

21:22, 2025-05-12

0%