Tak postawione pytanie od razu zapala w naszych głowach czerwoną lampkę: istnieją niewłaściwe poduszki lędźwiowe! Tak, istnieją, a ich używanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Żeby zrozumieć, dlaczego wybór poduszki lędźwiowej jest taki ważny, przyjrzyjmy się jej wpływowi na nasz układ ruchu i komfort pracy w pozycji siedzącej.
Nasz kręgosłup jest przystosowany do ruchu oraz częstych zmian pozycji. Tymczasem współczesne życie narzuca nam od najmłodszych lat rygor uczenia się i pracy w wymuszonej pozycji siedzącej. Choć wiemy już dziś, że wiele osób najlepiej uczy się, zapamiętuje i rozwiązuje problemy będąc w ruchu (cechuje je tzw. inteligencja kinestetyczna), także ta wiedza nie sprawia, że odchodzimy od ciągłego siedzenia w ławce albo za biurkiem na rzecz innych, zdrowszych i skuteczniejszych rozwiązań.
Podczas pracy w pozycji siedzącej kręgosłup lędźwiowy narażony jest na silne przeciążenie. Nadmiernemu spinaniu się mięśni przykręgosłupowych w tym odcinku sprzyja także stres oraz niewłaściwa pozycja podczas snu. Kiedy wszystkie uwarunkowania wystąpią łącznie, pojawiające się okresowo dolegliwości bólowe przechodzą w stan chroniczny.
Kręgosłup lędźwiowy nie lubi:
Poduszka lędźwiowa to wyrób medyczny stosowany w celu profilaktycznym albo mającym na celu łagodzenie przebiegu schorzeń, lub skutków przebytego urazu kręgosłupa oraz jego doraźnych przeciążeń. Zapewnia ona komfort podczas wielogodzinnego siedzenia, ponieważ wypełnia przestrzeń między dolnym odcinkiem kręgosłupa a oparciem krzesła, fotela czy kanapy. Innymi słowy: perfekcyjnie wpasowuje się pomiędzy lordozę lędźwiową a oparcie. Przestajemy mieć wrażenie, że nasze ciało "wisi w powietrzu", co sprawia, że nie napinamy się nadmiernie i udaje nam się przyjąć w fotelu maksymalnie fizjologiczną pozycję.
Jak to możliwe? Dzięki piance termoelastycznej, która perfekcyjnie dostosowuje się do kształtu naszego ciała. To inteligentna pianka, uginająca się najbardziej w miejscach największego nacisku i najwyższej temperatury. Gwarantuje to, że staje się ona maksymalnie zindywidualizowaną podporą i oparciem. Pianka taka nie odkształca się trwale - kiedy nacisk ustępuje, wraca do swojej wyjściowej formy, a gdy znowu siadamy do pracy, szybko odtwarza "zapamiętany" kształt naszego ciała, dając nam wsparcie.
Po pierwsze taka, która nie dopasuje się do kształtu naszego ciała, bo jest wykonana z materiału niemającego takich możliwości. Liczenie na to, że podpórka lędźwiowa wykonana z siatki albo składająca się z wsypu i wypełnienia w końcu się ułoży i dostosuje to strata czasu. Siedzisz godzinami za biurkiem, kręcisz się i wiercisz, manewrujesz poduszką - i nic: kręgosłup jak bolał, tak boli, a do tego jesteś jeszcze bardzo poirytowany i nie możesz się skupić.
Po drugie, taka, która jest jedynie elementem ozdobnym. Gadżetem, który ma dodatkowo przykuwać uwagę do mebla o futurystycznym designie. Na rynku wiele jest modeli foteli biurowych albo gamingowych (dla graczy), które mają fabrycznie montowaną poduszkę lędźwiową. Poduszka taka nie tylko wykonana jest ze zwykłej pianki, ale także bywa za gruba albo za cienka. Jeśli jest za gruba, sprawi, że jeszcze bardziej wygniemy lordozę lędźwiową i wypniemy do przodu klatkę piersiową, a niepięcie całego ciała wzrośnie. Jeśli jest za cienka - nie będzie odczuwalna, w żaden sposób nie wpłynie na nasz komfort.
Dobra, właściwa, skuteczna poduszka lędźwiowa to certyfikowany wyrób medyczny klasy pierwszej. Wybierając konkretny model zapytaj sprzedawcę, czy poduszka:
Właściwa poduszka lędźwiowa powinna nam towarzyszyć zawsze, kiedy wiele godzin spędzamy w pozycji siedzącej - także na fotelu kierowcy i pasażera. Uchroni nas ona przed przeciążeniami i bólami dolnego odcinka kręgosłupa, a wymuszając prawidłową pozycję ciała, zapobiegnie także przeciążeniom w odcinku piersiowym i szyjnym.
22.06.2025
ALTANY, tarasy, wiaty garażowe, pergole, różnego r...
OPINIA. Książki się nie tylko czyta, panie burmistrzu
Niewiem jak można było wydać pieniądze na taki bubel. Myślalam że będzie to prawdziwa biblioteka a nie tylko ładnie wyglądająca sala. Biblioteka to książki ktòre można samemu wybrać i dotknąć a nie muzeum. Wcześniejsze miejsce mimo że stare zmieścilo wszystkie zbiory i chodząc między półkami można było znaleźć prawdziwe perełki...a teraz jest jak z trzebińskim rynkiem -nowoczesny nieużytek. A wypowiedź pana burmistrza była bardzo niestosowna i obraźliwa i jestem zaskoczona brakiem reakcji innych, czyżby wszyscy byli przyzwyczajeni do takiego zachowania i takich wypowiedzi? Jako mieszkanka Trzebini jestem niemile zaskoczona takim grubiańskim zachowaniem i pychą....
Mieszkanka Trzebini
22:35, 2025-07-05
OPINIA. Książki się nie tylko czyta, panie burmistrzu
Molendowa jak zawsze na straży tzw poprawności w stylu partii PO ile pani płaci Marek z Bobrka za ten bełkot w tym pisemku?
Bążur
22:21, 2025-07-05
Harcerze wyruszyli na obóz do Szarego Dworu
Mogę powtórzyć twoim hanyskim językiem ale po polski, spi...laj pajacu
Bążur
22:18, 2025-07-05
Rozpoczynają się koncerty na Rynku w Chrzanowie
Ciekawe czy gdy dojdzie już do starcia Polak stanie za Polakiem ,czy będziemy się biernie przyglądać jak na zachodzie Europy. Tam już tylko stare dziadki dają im opór , młodzi zachowują się jak wykastrowani
Ogień
21:23, 2025-07-05
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz