Soczewki kontaktowe - podstawowe zasady użytkowania - przelom.pl
Zamknij

Soczewki kontaktowe - podstawowe zasady użytkowania

23:29, 09.02.2022 red
Skomentuj

Aby soczewki kontaktowe dobrze spełniały swoje zadanie, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad ich użytkowania. Pozwala to na uniknięcie dyskomfortu i infekcji, ale także zbędnych wydatków. Sprawdź, jak poprawnie stosować soczewki kontaktowe.

Przestrzeganie czasu i trybu noszenia

Soczewki kontaktowe mają różny czas użytkowania. Jedną parę można stosować przez dwa tygodnie, miesiąc, rok lub zmieniać codziennie. Parametr ten należy dopasować do swoich indywidualnych preferencji. Trzeba jednak pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinno się przedłużać czasu użytkowania. Po jego upływie soczewki kontaktowe tracą swoje właściwości. Mowa przede wszystkim o stopniu nawilżenia oraz przepuszczalności tlenu. Gdy ulega on obniżeniu, stosowanie szkieł przestaje być komfortowe, a także bezpieczne dla zdrowia oczu.

Soczewki kontaktowe mają również różne tryby noszenia. Najbardziej podstawowym jest tryb dzienny. Oznacza to, że szkła trzeba zawsze zdejmować na noc.

Dostępne są także soczewki kontaktowe do noszenia w trybie ciągłym. W ich przypadku nie jest konieczne zdejmowanie ich na noc. Charakteryzują się one wykonaniem z materiałów, które bardzo dobrze przepuszczają tlen. Dzięki temu do rogówki dociera jego odpowiednia ilość - nawet gdy powieki są zamknięte.

Soczewki do noszenia w trybie ciągłym również można zdejmować na noc i w innych sytuacjach, które tego wymagają. Natomiast noszenie szkieł dziennych również do spania stwarza ryzyko nadmiernego przesuszenia, a tym samym podrażnienia oka.

Przestrzeganie zasad higieny

Jest to element profilaktyki infekcji oka. Częste mycie rąk (lub dezynfekowanie ich środkiem na bazie alkoholu) oraz unikanie dotykania okolicy oczu zmniejsza ryzyko przedostania się drobnoustrojów (bakterii, wirusów i grzybów) do narządu wzroku.

Codzienna pielęgnacja soczewek kontaktowych

Pielęgnacja pozwala zachować wszystkie właściwości soczewek kontaktowych oraz zmniejsza ryzyko infekcji. Szkła należy po każdym zdjęciu i przed założeniem dokładnie wyczyścić specjalnym płynem czyszcząco-dezynfekującym. Mycie dotyczy także pojemnika do przechowywania soczewek.

Co robić, gdy pojawią się nieprzyjemne objawy?

Podczas noszenia soczewek kontaktowych mogą pojawić się nieprzyjemne objawy. Są to m.in. nadmierne łzawienie, światłowstręt, pieczenie, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie. W takim przypadku konieczne jest natychmiastowe zdjęcie szkieł kontaktowych i niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem okulistą.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%