Koszule męskie - z jakiego materiału są najlepsze? - przelom.pl
Zamknij

Koszule męskie - z jakiego materiału są najlepsze?

red + 09:19, 04.05.2020
Skomentuj

Najczęściej spotykanym materiałem, jaki wykorzystuje się obecnie do produkcji popularnych fasonów koszul męskich jest bawełna oraz jej bardziej niezobowiązująca odmiana, czyli jeans. Bardzo często można spotkać także warianty wykonane z poliestru. Ten ostatni materiał pełni także często funkcję domieszki do bawełny - z reguły nie większą niż 20%. Jeżeli szukamy czegoś bardziej ekskluzywnego, możemy poszukać koszul jedwabnych, jednak są one stosunkowo trudniej dostępne oraz znacznie droższe.

Koszule męskie - odpowiedni fason i tkanina

Koszule męskie to podstawowy element ubioru każdego dorosłego mężczyzny. Sztuka doboru tej części garderoby to przede wszystkim dopasowanie do sytuacji oraz pory roku. Komfort cieplny powinien iść w parze z odpowiednim fasonem, tkaniną oraz splotem. Nie każdy materiał będzie dobrze widziana w każdych okolicznościach, np. flanela jest jednoznacznie nieformalna. Jednak, gdy nie wybieramy się na spotkanie biznesowe lub bardziej uroczystą kolację, możemy śmiało postawić wyłącznie na wygodę i modny krój. Jak umiejętnie wybrać koszulę męską, biorąc pod uwagę tkaninę, z jakiej jest wykonana?

Bawełna

Najlepszą odmianą tej tkaniny jest bawełna egipska. Od wielu lat uchodzi za najlepszy gatunkowo rodzaj tego materiału. Jej włókna są wybitnie długie, co przekłada się na jakość przędzy. Jest zbierana ręcznie - skutkuje to bardzo małym poziomem zanieczyszczeń. Egipcjanie znali bawełnę na długo przed tym, nim dotarła do Europy i Ameryki. Swoje doskonałe właściwości zawdzięcza prawdopodobnie klimatowi, jaki panuje w delcie Nilu - jest on optymalny do jej rozwoju.

Wybierając bawełnę, zyskujemy wysoki komfort noszenia, dobrą wentylację (o ile nie planujemy forsownych wysiłków) oraz duże możliwości stylizacyjne. W zależności od kroju, możemy stworzyć strój mniej lub bardziej formalny. Bawełna jest miła w dotyku i ma gładką fakturę, co jest szczególnie istotne w przypadku koszul męskich. Jedyną wadą tego materiału jest fakt, że stosunkowo łatwo się gniecie i wymaga większego nakładu pracy przy starannym prasowaniu.

Jeans

Męskie koszule jeansowe to zasadniczo ulubione rozwiązanie wielu spośród Panów (zwłaszcza tych po 30-stym roku życia). Ich główną zaletą jest większa trwałość niż w przypadku zwykłej bawełny. Jeans jest jej nieco przetworzoną odmianą. Tkanina jest grubsza i mocniejsza, nie ma też tak jednolitej faktury. Trzeba zaznaczyć, że koszule jeansowe, nawet gdy prezentują się na pierwszy rzut oka bardzo przyzwoicie, nie są polecane, jako strój bardziej formalny. Doskonale skomponują się np. z chinosami (klasycznymi, bawełnianymi spodniami), jako zgrabna stylizacja casualowa.

Jeans nie gniecie się tak bardzo, jak zwykła bawełna. Jest też stosunkowo odporny na rozciąganie. Skutkuje to tym, że w męskiej koszuli jeansowej można długo dobrze wyglądać nawet cały dzień. Uprasowanie tego typu tkaniny również nie będzie zbytnio wymagającą czynnością.

Poliester

Poliester to obecnie najpopularniejsza tkanina sztuczna. Choć wizualnie prezentuje się dobrze, gdyż gwarantuje cienki splot i gładką fakturę, ma jedną dużą wadę - jest materiałem, który bardzo słabo oddycha. Powoduje to znaczny dyskomfort w cieplejsze dni, zwłaszcza gdy zdarzy się nam przebiec do autobusu. Plusy rozwiązania, jakim jest koszula męska, wykonana z poliestru to niewątpliwie przystępna cena oraz znaczna odporność na gniecenie się. Koszul tego typu praktycznie nie trzeba prasować. Materiał bardzo dobrze układa się na sylwetce.

Bardzo często można spotkać się dziś z pewnym kompromisem u producentów męskich koszul, mianowicie zastosowaniu poliestru jako drobnej domieszki do bawełny. Takie rozwiązanie obniża koszty i zwiększa trwałość wyrobów odzieżowych. Takie też koszule najłatwiej znaleźć w ofercie wielu sklepów, a co za tym idzie również spotkać na ulicach naszych miast.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%