Helicobacter pylori to najprościej rzecz ujmując bakteria, której obecność w organizmie człowieka prowadzić może do powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy. Jak się przed nimi chronić, jakie są objawy i jak przebiega leczenie? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Helicobacter pylori - czym jest?
Bakterie z gatunku Helicobacter pylori to gram-ujemne bakterie
o charakterystycznym spiralnym kształcie, posiadającymi rzęski na jednym z końców - pozwalającymi im na poruszanie się. Zdolność ruchu pozwala bakteriom wnikać w głąb błony śluzowej żołądka. Dodatkowo bakterie te mają zdolność wytwarzania enzymu (tak zwanej ureazy), która powoduje rozkład mocznika na amoniak, przez co dochodzi do zmiany pH środowiska z kwaśnego na zasadowe. Obie te istotne cechy pozwalają przeżyć bakteriom Helicobacter pylori w kwaśnym środowisku żołądka. Natomiast za powstanie procesu zapalnego, a w konsekwencji wrzodów czy nowotworu żołądka lub dwunastnicy, odpowiedzialne są toksyny produkowane przez bakterie, w szczególności cytotoksyna wakuolizująca.
Bakteria helicobacter - czynniki ryzyka i objawy zakażenia
Podstawowymi czynnikami ryzyka, które mogą być przyczyną zakażenia helicobacter pylori są: złe warunki socjalne i ekonomiczne, duża liczba domowników w małym mieszkaniu, zamieszkiwanie w krajach rozwijających się, predyspozycje genetyczne oraz predyspozycje rasowe (częściej bakteria ta występuje u rasy czarnej). Generalnie bardzo ważne w zapobieganiu zakażeniu jest przestrzeganie zasad higieny.
Jeżeli chodzi o objawy zakażenia, to bardzo często zdarza się tak, że obecność bakterii w organizmie nie daje żadnych oznak. Jest wykrywana dopiero gdy zaczną dokuczać nam wrzody (silne bóle brzucha po jedzeniu, wzdęcia i uczucie pełności). Helicobacter pylori to tak zwana bakteria patogenna, to znaczy, że zawsze powoduje zmiany zapalne w błonie śluzowej żołądka co jest nierozerwalne z odpowiedzią immunologiczną organizmu. Niestety organizm nie jest w stanie sam sobie z nią poradzić co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego. Jednak jakie symptomy mogą nas zaniepokoić i wskazywać na zakażenie? Bóle w nadbrzuszu, mdłości, zgaga, wzdęcia odbijanie, wzdęcia, ból brzucha, brak apetytu czy zaparcia to objawy, które mogą wskazywać na zakażenie. Oczywiście jak widać symptomy te są niejednoznaczne i mogą wskazywać na wiele innych schorzeń lub po prostu na chwilowe problemy żołądkowe. Warto jednak znając zagrożenie zapobiegać lub badać się w tym kierunku. Ale no właśnie - gdzie się badać, jak wygląda takie badanie i jak przebiega leczenie jeśli do zakażenia już doszło?
Dowiedz się więcej o Helicobacter Pylori
Helicobacter pylori - wykrywanie i leczenie
Istnieje wiele metod, które pozwalają na wykrycie infekcji - są one różnorodne pod względem stopnia inwazyjności, oczekiwania na wynik czy czułości. Pierwszym ze sposobów jest metoda histologiczna i szybki test urazowy - polega na pobraniu wycinka błony śluzowej żołądka podczas gastroskopii. Następnie materiał jest oceniany pod kątem zmian morfologicznych (mogą być to komórki nowotworowe lub stan zapalny). Inną metodą jest test barwny - na wskaźnik z zawartością mocznika nakłada się wycinek błony śluzowej żołądka, a następnie ocenia się zmianę barwy. Jest to metoda inwazyjna bo wymaga zabiegu mocno ingerującego w organizm, jednak należy do metody bardzo wiarygodnej zarówno w diagnozowaniu zakażenia jak i potwierdzenia wyleczenia. Inną metodą diagnostyczną jest oznaczanie helicobacter pylori w kale - są to testy oznaczające antygen, bardzo wiarygodne zarówno do diagnozowania zakażenia jak i oceny wyleczenia. Obecność bakterii helicobacter pylori można stwierdzić również we krwi - są zadowalające jeśli chodzi diagnostykę, jednak nie sprawdzają się w ocenie wyleczenia, ponieważ przeciwciała pomagające w leczeniu utrzymują się w krwi bardzo długo. Jeżeli chodzi o ocenę skuteczności leczenia, to test diagnozujący należy wykonać dopiero 4 tygodnie po zakończeniu leczenia. Zalecany jest w tym przypadku test oddechowy lub oznaczenie antygenu helicobacter w kale.
Skuteczne leczenie następuje po zastosowaniu tak zwanego leczenia skojarzonego - podania leków antybakteryjnych (antybiotyków) oraz leku, który ma za zadanie zmniejszyć wydzielanie soku żołądkowego (tak zwanych inhibitorów pompy protonowej).
Profilaktyka zakażeń helicobacter pylori
Jasne zasady profilaktyczne w przypadku helicobacter pylori nie są opracowane, jednak istnieją podstawowe metody, które mają za zadanie obniżyć ryzyko zachorowania.
Należą do nich:
- dbanie o podstawowe zasady higieny (szczególnie w żłobkach czy przedszkolach)
- karmienie piersią
- prawidłowe odżywianie (dieta bogata w antyoksydanty - wit.C, wit. E czy beta-karoten), która może być dostarczana zarówno w dobrej jakości pożywieniu jak i w postaci suplementów
Możliwe, że w przyszłości opracowana zostanie szczepionka przeciwko helicobacter pylori, jednak na ten moment profilaktyka i regularne badania są jedynym wyjściem, które pozwoli zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom rozwoju tej bakterii w organizmie.
Prawie pół tysiąca rowerzystów nad zalewem Chechło (WID
Bardzo sympatyczny ten pierwszy pan, który się wypowiadał. Dobrze mu z oczu patrzy i ten uśmiech... Fajnie, że mimo troszkę kapryśnej pogody udało się wszystkim szczęśliwie dotrzeć i co widać na zdjęciach mieli siłę uśmiechnąć się do obiektywu.
Mika
23:23, 2025-05-17
Chrzanów ma dwa parki dla psów
Ja tam przyprowadzam swojego 'Wyzla", cwaniak tylko mu suki w glowie, na dupie nie usiedzi
Jacek
23:16, 2025-05-17
Prezydent w Polsce nie rządzi!
Grażynko Śliwa ja zaglosuję na świątynię tępej propagandy lokalnej mafii PO czyli Przełom i na kapłanów służących w tej świątyni omyłkowo nazywanych dziennikarzami.
Nie dla UE
23:02, 2025-05-17
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
Czy to.prawda ze Dyszy zanim został usadowiony na stolcu prezesa przez lokalną mafię PO był prezesem stowarzyszenia busiarzy czyli potocznie mafii busiarskiej?
Nie dla UE
22:59, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz