Kredyt hipoteczny - główne bariery przy podpisywaniu umowy - przelom.pl
Zamknij

Kredyt hipoteczny - główne bariery przy podpisywaniu umowy

12:35, 21.08.2019 red
Skomentuj

Kredyt hipoteczny to luksus przy stosunkowo niskich zarobkach występujących w gospodarce narodowej. W artykule poznasz najważniejsze bariery uniemożliwiające nawiązanie współpracy z bankiem w celach mieszkaniowych.

Kredyt hipoteczny to luksus przy stosunkowo niskich zarobkach występujących w gospodarce narodowej. W artykule poznasz najważniejsze bariery uniemożliwiające nawiązanie współpracy z bankiem w celach mieszkaniowych.

Na razie nie występuje, ponieważ polityka monetarna od 2015 roku znajduje się na ekstremalnie niskim poziomie. Z czasem jednak wysokie stopy procentowe posłużą za narzędzie do schłodzenia inflacji, a to wywoła problem rosnących rat kredytów hipotecznych.

Podstawowa norma to 10-20%, co w przypadku statystycznie średniego kredytu hipotecznego na 270 000 złotych w 2019 roku daje kwotę 54000 złotych. To oszczędności często niemożliwe do wypracowania przez obciążenie wynajmem lub po prostu niewystarczające zarobki.

Prowizja, opłaty w dziale ksiąg wieczystych, współpraca z rzeczoznawcą to dodatkowe koszty, na które musi przygotować się kredytobiorca sięgający po kredyt hipoteczny -sprawdź ranking na 17bankow.com/kredyty-hipoteczne. Wkład własny trzeba powiększyć o opłaty dodatkowe. Docelowo od 2 do 8% wartości nieruchomości.

Każdy bank analizuje potencjał ekonomiczny klienta i nie wypłaca pieniędzy przy wykryciu niestabilności dochodów, problemów ze spłatą innych zobowiązań w przeszłości. Dochodzi do tego nawet monitorowanie wiarygodności pracodawcy. Duży problem z kredytowaniem nieruchomości mają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie i o dzieło ze względu na nieregularność dochodów.

Czynnik psychologiczny występuje przy podpisywaniu umowy o kredyt hipoteczny. Akurat ryzyko uzależnienia od kredytodawcy do końca życia można obniżyć przez dokonywanie nadpłat. Możesz nadpłacać kredyt hipoteczny bez dodatkowych kosztów, o czym mówi zaktualizowana ustawa o kredycie hipotecznym.

Dobre przepisy i zaufanie do rynku to dobra przeciwwaga dla wskazanych barier
Kredyt hipoteczny, w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, lub chwilówki,  według obserwacji rynkowych spłaca się bardzo bezpiecznie, ponieważ dotyczy wyłącznie osób o pozytywnej zdolności kredytowej. Aktualizacja ustawy o kredycie hipotecznym zapewniła kredytobiorcom ochronę przy restrukturyzacji, czas na ewentualną sprzedaż nieruchomości bez pośpiechu do sześciu miesięcy. Z rynku zniknęły pożyczki mieszkaniowe w walutach obcych, a pozostały jedynie te w złotówkach. Kredyt hipoteczny w ostatnich latach stracił status produktu luksusowego. Banki rozpoczęły wyraźną walkę na niskie marże i na sprzedaż wiązaną zapewniającą jeszcze lepsze warunki spłaty.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%