Zajezdnia PKS w Chrzanowie pozostała tylko na starych fotografiach (ZDJĘCIA) - przelom.pl
Zamknij

Zajezdnia PKS w Chrzanowie pozostała tylko na starych fotografiach (ZDJĘCIA)

21:00, 06.10.2024 Łukasz Dulowski
Skomentuj Zajezdnia PKS przy Balińskiej w Chrzanowie w latach 70. XX w. Zajezdnia PKS przy Balińskiej w Chrzanowie w latach 70. XX w.

Zakończyło się wyburzanie biurowca na terenie dawnej zajezdni PKS przy Balińskiej w Chrzanowie.

Prace rozbiórkowe zostały zlecone przez chrzanowską spółkę MMK Inwestycje. Tą samą, która jest inwestorem budowanego obiektu mieszkalno-usługowego przy Alei Henryka w Chrzanowie.

Na głównym zdjęciu, pochodzącym z lat 70. XX w., widzimy sadzenie tui w czynie społecznym na zajezdni PKS przy Balińskiej w Chrzanowie. W tle m.in. jelcze, nazywane ogórkami, oraz dzisiaj już nieistniejący budynek administracyjno-socjalny.

Jedną z najważniejszych dat w historii chrzanowskiego PKS był rok 1976, kiedy powstał tutaj oddział towarowo-osobowy. Zajezdnię (bazę) przy ul. Balińskiej, przeznaczoną na 250 pojazdów, uroczyście otwarto 16 października 1976 r. Wartość tej inwestycji to ponad 40 mln zł.

Początkowo zajezdnia nie posiadała właściwego dojazdu, bo nie było ul. Skorupki. Otwarto ją dopiero w 1979 r. Nazywała się wtedy ul. Junaków OHP.

W 2005 r. chrzanowski PKS został postawiony w stan likwidacji. Ostatni kurs pasażerski, który wyjechał z dworca przy Trzebińskiej, był do Płok. Ostatni, który zjechał, był z Zatora. Ta pamiętna data to 23 grudnia 2005 r.

Skąd się wziął PKS?
Państwowe Przedsiębiorstwo Samochodowe pojawiło w 1945 r., niemalże z chwilą zakończenia II wojny światowej. Zostało utworzone na bazie trzech organizacji: Samodzielnego Pułku Samochodowego – bezpośrednio wywodzącego się z wojska, Przedsiębiorstwa Państwowego Autotransport – powołanego tuż po wojnie i istniejącego zaledwie kilka miesięcy, wreszcie Państwowego Urzędu Samochodowego.

Formalnie PKS zaczyna istnieć od 16 stycznia 1946 r., kiedy ukazuje się dekret o jego powstaniu. Czytamy w nim: „Zakres działania Przedsiębiorstwa obejmuje nadzór i gospodarkę wszystkimi pojazdami mechanicznymi, znajdującymi się w zarządzie i posiadaniu Państwa (...)”.

Wybrane daty z historii chrzanowskiego PKS

  • 1946 r. - autobusy na trasie Kraków - Katowice zatrzymują się w Chrzanowie.
  • 1951 r. - przystanek autobusowy działa na Rynku w Chrzanowie.
  • 1963 r. - oddanie do użytku dworca przy ul. Trzebińskiej.
  • 1976 r. - powstanie oddziału towarowo-osobowego PKS w Chrzanowie i otwarcie zajezdni przy ul. Balińskiej.
  • 1979 r. - modernizacja dworca przy ul. Trzebińskiej.
  • 2005 r. - postawienie chrzanowskiego PKS w stan likwidacji.

Więcej starych zdjęć w galerii. Pochodzą z Cyfrowego Archiwum Ziemi Chrzanowskiej, prowadzonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Dionizy Złotopolski.Dionizy Złotopolski.

0 0

TĘ samą. 21:25, 06.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%